Ekonomi Sözlüğü

Ekonomi ve Finans çevrelerinde sık kullanılan terimler.  Gayrimenkul ve Emlak konuları, para piyasaları açıklayacı ifadeleri içerir. Konut kredisi, gayrimenkul piyasası,konut piyasasında kullanılan kelimelerde içermektedir.

Mülk Bir İnsanın En Güvenli Kalesidir

İletişim

Formu doldurarak bana ulaşabilirsiniz.

Merak ettiğiniz konuları aşağıdaki form aracılığıyla sorabilirsiniz.

* Lütfen forma doğru e-posta adresinizi giriniz. Yanlış e-posta girilen sorular yanıtlanmayacaktır.
* Sorunuz cevaplandığında hem e-posta adresinize gönderilecek hem de sayfamızda yayınlanacaktır.
* Aşağıdaki formu doldurarak Ersoy Toptaş tan e-posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
* E-postanız listemize otomatik kaydedilecek ilk siz haberdar olacaksınız.

Cep : 0 530 016 3196

Makro Analiz

Dolar Kritik 5.66TL Direnci Üstünde Kalıcı Olacak Mı?

Amerika Merkez Bankası (FED) mart ayında beklenen faiz artışını yapmadı. En son Aralık 2018 tarihinde faiz artışı yapan FED  2019 yılı için 3 olan faiz...

Gündem

Avrupa Birliği

Draghi Konuşması 06 Şubat 2017

Başkan Draghi ‘ nin Konuşması Bugün Avrupa merkez Bankası Başkanı Draghi konuşacak . Geçen hafta Slovenya’nın Euro ‘ya geçişinin 10.yılı için uzunca bir konuşma yaptı. Konuşmanın...

Draghi Konuşması ve Varlık Alım Programı

Varlık alım programı Nedir ? bu kapsamda aylık alımlar Nisan ayından itibaren

En Çok Okunan

Köy Çeşmesi

Erdemli bir arkadaşa sahipseniz…

GERÇEK ARKADAŞLAR BİRBİRLERİ İÇİN EN İYİSİNİ DİLERLER İkinci bir üniversite diploması almaya karar verdiğimde ilk aklıma gelen sosyoloji bölümü...

Popüler Kategoriler

Gayrimenkul

Çalışma Notları

Finans:

Türkçe tam karşılığı olmadığı ve geniş bir ifadeyi kapsaması nedeniyle genellikle örnek verilerek açıklanır. Maddi veya Maddi olmayan gerektiğinde nakde çevrilebilir kaynaklar olarak düşünülebilir. Önemli olan doğru zamanda doğru kaynağın değerlendirilmesidir.

Finans kavramı Devlet, İşletme(Kurumsal) ve Bireysel olarak üç şekilde incelenebilir.

Örnek olarak; Altın maddi bir finans kaynağıdır, maddi bir görüntüsü olmayan finans kaynaklarına Tanınmış olmak (Tanınmış bir kişinin reklamlarda yer alması kendisine bir finans kaynağı yaratır) veya Güvenirlilik (İnsanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim derken bile güven konusu aslında bir finans kaynağıdır) örnek verilebilir.

Makro Analiz Nedir ?

Ekonomik ve sosyal anlamdaki değişimleri geniş çaplı olarak devletler, gruplar, topluluklar düzeyindeki araştırma ve incelemelere denir. Makro ekonomi Keynes ile ortaya çıktığı söylense bile dasha önce de bu konuda çalışmalar yapanlar olduğu bilninmektedir. Makro Ekonomi ilk defa 1933 senesinde Ragnar Anton Kittil Frisch tarafından kullanılmıştır

Finansal Analiz Nedir?

Analiz Nedir ? Cevabından sonra Finansal Analiz Nedir ? Sorusuna bir cevap bulabiliriz. Analiz, bir konuyu temel parçalarına ayırarak daha sonra parçaları ve aralarındaki ilişkileri tanımlayarak sonuca gitme yoludur o zaman Genel anlamda finansal analizi, finans ile ilgili konuları ve aralarındaki ilişkiyi tanımlayarak sonuca gitme yolu şeklinde ifade edebiliriz daha da detaya indirgeyerek tanımlamalar yapılabilir, Finansal Analiz şeklinde yapılan ifadeler genellikle Muhasebe ve Finans alanında Finansal Tabloların incelenmesi anlamına gelir.

Analiz Türleri

 •  Kapsamına göre analiz
 •  Analizi yapan kişinin konumuna göre analiz(İç Analiz- Dış Analiz)
 •  Amacına göre analiz

Piyasa nedir ?

Alıcıların ve satıcıların bulunduğu para ve/veya mal değişiminin yapıldığı yerdir. Piyasa hem fiziki ortamda hemde elektronik ortamda oluşabilir. Borsa / Forex işlemleri elektronik ortalmara örnek verilebilir.

Finansal Piyasalar 

Fonların arz edilme ve talep sürelerine göre finansal piyasalar iki ‘ye ayrılır.

 • Para Piyasası       : Fon vadesinin genellikle 1 yıldan az olan arz ve talebin oluştuğu piyasalara denir.
 • Sermaye Piyasası : Fon vadesinin 1 yıldan daha uzun olan varlıkların işlem gördüğü arz ve talebin uzun vadeli olarak oluştuğu piyasalara denir.

Uyarı

 • Bu site, almış olduğum işletme öğrenimi’ nin yanı sıra Bankacılık ile Bireysel Emeklilik/Sigorta deneyimim ve bu deneyim sırasında ayrıca almış olduğum sertifikalar ve kişisel gayretim ile öğrendiklerimi yazıya dökme ve günlük olarak saklama amacı ile hiç bir karşılık beklentisi içinde olmadan yayın yapmaktadır Sitenin adı bu sebeple ile kendi adım olan Ersoy Toptaş‘ dır.
 • Sitedeki yazılar ve bana ait yorumlar görüşlerimi yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
 • Bu sitede yer alan yazılar, ilgili yazıya link verilmeden ve İsmim belirtilmeden kullanılamaz.
 • Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu siteden faydalanmak isteyenler ancak Finansal Okur yazarlık konusunda onlarca düşünce yapısının olabileceğini makro anlamda değişik yönlerden değerlendirmelerin yapılabileceğini görebilirler.  Yatırım yapmak ve bu konuda karar vermek isteyenlerin faydalanabileceği bir platform değildir. 
 • Bu sitede yer alan bilgi ve veriler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan derlenmiş olup doğrulukları ayrıca araştırılmamıştır.(Örnek; Ekonomik Takvim verileri vs.)
 • Bu site’ ye giriş yapmakla uyarı sayfasının okunduğu kabul edilir.
 • Bu site, bir topluluk, grup, yorumların yapıldığı,görüşlerin belirtildiği herhangi bir forum niteliği taşımamaktadır.Bu sebep ile site ziyaretçileri tarafından yapılan yorumlar özür dileyerek söylüyorum, amacının dışına çıkılmaması için yayımlanmamaktadır ve sorulara cevap verilmemektedir. Çünkü bu sitenin eğitim, öğretim yada bilgilendirme,tavsiye,finansal varlıklar ile ilgili sohbetlerde bulunma gibi bir amacı bulunmamaktadır.
 • Ancak ; Gayrimenkul Konularında merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Bu siteden yani ” ersoytoptas.com ” dan konular itibari ile bağımsız işleyen SORU-CEVAP  web sayfasından faydalanabilir bu sitede Gayrimenkul ile ilgili merak ettiğiniz herşeyi sorabilir, üye olabilir  ve yorum yapabilirsiniz.
 • Okumanızı isterim  https://ersoytoptas.com/2015/09/12/sermaye-piyasasi-kurulu/
 • Bu site, Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına, kanunlarla kurulmuş kamu kuruluş ve kurumlarına, toplumun değerlerine saygılı bir sitedir.

Saygı ve Sevgilerimle

“Sağlıcakla Kalınız”

Uyarı ve Feragatname

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve yazılar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı
Ersoy Toptaş Sorumlu Tutulamaz.

Feragatname ek olarak

Bu sitede yer alan bilgi ve veriler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan derlenmiş olup doğrulukları ayrıca araştırılmamıştır. Bu nedenle, bu bilgilerin tam veya doğru olmamasından, kullanılan kaynaklardaki hata ve eksik bilgilerden dolayı doğabilecek zararlar konusunda herhangi bir sorumluluk kabul etmiyorum. Bu site almış olduğum işletme öğrenimi, bankacılık deneyimim ve kişisel gayretim ile öğrendiklerimi yazıya dökme ve günlük olarak saklama amacı ile yapılmıştır. Bu site kaynak gösterilerek başka mecralarda/sitelerde veya herhangi bir yerde yayınlanabilir ancak bu bilgilerden yararlanan kişilerin etkilenmeyerek kararlarını vermeleri gerekmektedir. Ticari amaçlı kullanımı sonucu oluşabilecek zararlardan dolayı hiçbir sorumluluk üstlenmiyorum. Bu site hiç bir şekilde mali varlıkların satın alınması veya satılması için bir teklifi veya aracılık teklifini içermemektedir. Bu sitenin içeriği tümü veya bir kısmı tarafımdan yazılı izin alınmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilere gösterilemez.

ersoytoptas.com daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. ersoytoptas.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.

Ersoy Toptaş

Ekonomist / Bankaların farklı bölümlerinde, Sigorta şirketinde, bir şirketin Finans bölümünde çalıştı. Ticarete atıldı. Gayrimenkul Danışmanlığı, İnsan Kaynakları Uzmanlığı, Satın Alma Uzmanlığı, Bireysel Emeklilik ve Segem, Dış Ticaret Uzmanlığı gibi konularda lisans ve sertifikaları bulunmaktadır.

Aktif Çalışmalar

 • Dünyada 20 ülkede faaliyet gösteren merkezi amerikada bulunan tradingview finans analiz sitesinde Türkiye moderatörlüğü yapmaktadır.
 • Ülkemizde de faaliyet gösteren investing.com finans sitesinde makaleleri yayınlanmaktadır.
 • Foça ve Yenifoça bölgesinde faaliyet gösteren Emlak Ofisi bulunmaktadır.