ABD Tarım Dışı İstihdam

FED Tarım Dışı İstihdam

Bugün, Tarım endüstrisi dışındaki son ay içinde çalışanların rakamsal olarak değişikliklerini gösteren önemli bir veri olan ABD Tarım Dışı İstihdam  ile İşsizlik Oranı açıklanacak. Tarım Dışı İstihdam verisi ülkenin ekonomik olarak sağlıklı olup olmadığının bir gösterge niteliğindedir. İşsizlik oranı konusu FED ‘ in para politikasının yapılanmasında öncelikli ve uzun vadeye yaydığı bir hedeftir. O zaman şu şekilde düşünülebilir, Tarım Dışı İstihdam verisi kısa vadede bir görünümü, İşsizlik Oranı  ise orta/uzun vadede bir görünümü yansıtabilir bu nedenle açıklanacak olan bu iki veriye piyasaların tepkisi önemlidir.

Son 10 gündür Dünya piyasalarındaki hareketlilik yeni bir oluşum içine mi giriliyor sorusunu gündeme getirdi.2016 yılının ilk ayında Fomc Açıklamaları ve Japonya’nın Faiz indirimine (Negatif) gitmesi önemli gelişmeler arasında. İngiltere Faizleri ocak ayında da sabit tuttu, Çin en son Ekim/2015 tarihinde faiz indirimi yaptı. 10 Mart 2016 Avrupa Birliği ve 16 Mart 2016 FED toplantıları önemli. Faiz artışı konusunda yine tüm analistler farklı düşünüyor, faiz artışının bu yıl içerisinde hiç olmayacağı ve 4 defa faiz artışı yapılabileceği gibi görüş ayrılıkları var.

Zaman Ekonomik Veri/Olay Açıklanan Beklenti Önceki
05 Şubat 2016 / 15:30 ABD  Tarım Dışı İstihdam  151K    190K    292K
05 Şubat 2016 / 15:30 ABD  İşsizlik Oranı   %4.9      %5      %5
Tarım Dışı İstihdam 2015
Tarım Dışı İstihdam 2015

ABD Tarım Dışı İstihdam

Yıllık ortalama olarak (Fiyat Değil-Ortalama) 2015 yılının başlangıç seviyelerine geldi. Şu anda Fibonacci %1 High oranından destek alıyor, Aşağı yönlü baskı oluşması halinde Close ve Low seviyeleri destek olabilir. Genel olarak bakıldığında Günlük olarak %236 seviyesi altında kaldığı sürece Kısa vadeli DOWN TREND şeklinde düşünülebilir, UP TREND şeklinde düşünülmesi için %236 üstünde kapanışlara ihtiyaç vardır.

ABD Tarım Dışı İstihdam verisi yada İşsizlik Oranının Dolar Endeksinde olumlu ve kalıcı bir etki yaratması için ek konuşmalara ihtiyaç duyuluyor. FED ‘ in faizleri öteleyeceği gibi bir beklenti oluşmaya başlaması Dolarda değer kayıplarına neden oluyor.

8 Şubatta Çin Piyalarası tatile girecek 5 günlük bir kapanış söz konusu piyasalarda hem tatil süresince hemde tatil bittikten sonraki süreçte neler yaşanacak önemli bir konu.

Dolar
Dolar

Aylık  USOİL  grafiği

incelendiğinde 34 ortalama altında kaldığı sürece aşağı yönlü baskının sürebileceği , 34 ortalama üstünde kapanışlar olması halinde yukarı yönlü hareket oluşma ihtimali görülüyor. Daralan bir üçgen içinde hareket eden varlık kanal hareketini takip edecek ise bağlantılı diğer varlıklar ile korelasyon oluşturulup destek-direnç noktası hakkında fikir oluşturulabilir.

OİL-ŞUBAT-2016
OİL-ŞUBAT-2016

Altın Şubat ayında

34 ortalama üstünde hareket ediyor bu ortalama üstünde kaldığı sürece yukarı yönlü hareketler görülebilir , ortalama altındaki kapanışlar aşağı yönlü baskı oluşturabilir, Ayrıca bu varlık kanal hareketi ile uyumlu hareket ediyorsa kanal hareketi de takip edilmesi halinde destek-direnç noktaları ülke makro verileri ile ve diğer varlıkların, destek-direnç noktaları ile korelasyon oluşturulması halinde bir fikir oluşturulabilir. ABD Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranı verilerinin açıklanacağı dakikalarda volatilite oluşabilir.

ABD Tarım Dışı İstihdam
Altın-Şubat-2016

EURUSD ile ilgili genel görünüm

ABD Tarım Dışı İstihdam
EURUSD TARIM DIŞI

%236 seviyesi üstünde kaldığı sürece UPTREND , %236 Seviyesi altında kapanışlar oluşmaya başlar ise DOWN TREND şeklinde düşünülebilir. Şu anda Fibonacci %50 seviyesinde kapanışlar görülmekte olup Makro ekonomi verileri ve ülke haberlerinin izlenmesi bu varlık hakkında fikir oluşturabilir.

Makaleyi okuduysanız lütfen UYARI sayfasınıda okuyunuz

Yorum Yapın

Yazar :Ersoy Toptaş

Ekonomist / Bankaların farklı bölümlerinde, Sigorta şirketinde ve bir şirketin Finans bölümünde çalıştı. Gayrimenkul Danışmanlığı, İnsan Kaynakları Uzmanlığı, Satın Alma Uzmanlığı, Bireysel Emeklilik ve Segem, Dış Ticaret Uzmanlığı gibi konularda lisans ve sertifikaları bulunmaktadır. Öğrenmek istediğiniz konular hakkında size bilgi verebilir. Ersoy Toptaş ; Dünyaca ünlü Ekonomi Siteleri investing.com ve tradingview' de yazarlık yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.