FED Tarım Dışı İstihdam
FED Tarım Dışı İstihdam

Belirsizlikler ortadan kalkacak mı?

Faiz artırım konusunda bir takım ipuçlarını bu hafta elde edebilir miyiz? Geçen hafta DOLAR ENDEKSİ ile ilgili makalemde belirttiğim bazı ortalamaların hala gündemde olduğu ve açıkça bir sıkışma olduğu görülmekte. Sıkışma ‘nın yönü konusunda genel görüş 2015 içinde az da olsa bir faiz artırımı olabileceği ve DXY‘ nin yukarı yönlü hareketini belli bir müddet daha sürdürebileceği şeklindedir.  ABD verileri beklenti doğrultusunda geldiği sürece faiz artışı konusundaki düşüncelerde baskın olmaya başlamaktadır. ABD verilerinin tamamını incelemek ve buna göre karar vermek istediğimizde verilerin çokluğu ve imkânlar çerçevesinde incelemek pek mümkün olmamaktadır ABD ekonomik veri/data sayısı 292 Bin den fazladır. Ancak genel kabul görmüş önemli veriler incelenerek Temel olarak bir fikir edinilebiliriz.

Faiz Oranı konusunun ne anlama geldiği;

Faiz Oranı (Federal Funds Rate) : ABD faiz oranı artıracak mı sorusu gündemde ve çeşitli anketler, yorumlar, düşünceler var. Nedir bu faiz oranı? Kısa ve net olarak “ Bankalar arası borç verme faiz oranı”  şeklinde ifade edebiliriz. Faiz oranının bu kadar önemli ve gündemde olmasının sebebi ABD ‘de 2008 yılında başlayan “Mortgage” krizi ile birlikte FED bankalar arası borç verme faiz oranını kademeli olarak düşürerek ve en son 16.12.2008 tarihinde  %0.25 olarak sabitleyerek ekonominin gelişmesine katkıda bulunmuştur.  Örnek verecek olursak; ABD‘ deki X Bankası Y Bankasından borç alması karşılığında FED in belirlediği faiz oranı olan  %0.25 faiz oranı ile işlem yapılıyor, bu faiz oranı üstünde işlem yapılamıyor. 20082015 arası bu faiz oranı geçerli olup bankalar düşük faiz oranı ile nakit i ihtiyaçlarını birbirlerinden karşılayabiliyor ve düşük faiz oranı nedeniyle rahat hareket edebiliyor peki faiz artışı olursa ne olacak? İlk aşamada; düşünecek olursak yüksek faiz ilgili ülkedeki nakit akışını zayıflatır, aynı zamanda para biriminiz değerli ve halen değerli olmaya devam ederse ihracat da sıkıntılar oluşabilir. Nakit akışı zayıf olduğundan ve kaynak maliyetinde artış oluştuğundan bankalar ve ticari işletmeler arasında daha çekingen bir yapı oluşabilir ki bu da işletmelerin kredi ve borç bulamamasından dolayı işçi çıkartarak maliyeti azaltma gibi durumlar oluşturarak istihdam da bir olumsuzluk yaratabilir, istihdam da olumsuzluk yaşanması halinde enflasyonda bir düşüş yaşanabilir ancak FED yetkilileri enflasyon oranı konusunda %2 hedefe ulaşabileceklerine inanıyorlar. FED‘ in faiz artışı yapması beraberinde birçok soru işaretinin de oluşmasına sebep olacaktır. Faiz artışı yapılırsa sanırım dünyanın gündeminde yer edinecek konu, acaba FED enflasyon hedefine ulaşacak mı? Sorusu olabilir.

Aşağıdaki grafikte ABD‘ nin 20052015 yılı enflasyon rakamları bulunmaktadır. Görüleceği üzere 2008 krizinin baş göstermesi ile birlikte 2011 yılına kadar %3’ ler seviyesine ulaşan bir enflasyon oranı var, 2011 yılından sonra hem enflasyon kararlı bir şekilde düşmeye başlıyor hem de işsizlik oranında her yıl 1 puan seviyesinde azalma görülüyor bu arada Dolar Endeksi de buna paralel olarak artış gösteriyor. Yapılacak olan Faiz oranı artışı ile birlikte bu süreç tersine döner mi?

ABD Enflasyon

Sonuç olarak; Tüm dikkatler 16 Aralık 2015 Çarşamba günü Federal fon hedef oranı açıklamasında olup, faiz beklentisi %0.250.50 arasında.FED, faiz artırımı yapar ise, yaşanacak ekonomik süreç faiz öncesi gibi belirsizlik ortamında ilerleyecek gibi gözüküyor.

EURUSD Analiz; ( 4 Saatlik) – Gün İçi 

EUR / USD 2015 Kasım

Üstteki grafikte görüleceği üzere, EURUSD ‘ nin ilerleyişi aşağı olmasına karşın yatay bir seviyede ilerlemekte. Kırmızı renkli Ana kanal ‘ ın üst bölümünde seyrini sürdüyor. Yeşil renkli 89 günlük ortalama, Kırmızı renkli hareketli ortalama  236 günlük olup 89 günlük ortalamanın baskısı altında olduğu görülüyor.

Düşünceler,

EURUSD Paritesi 89 günlük ortalama altında aşağı yönlü baskı altında olduğu görülüyor, bu hareketini kanalın orta seviyesindeki 236 günlük ortalamaya doğru sürdürebilir, eğer 89 günlük close seviyesi üzerinde kapanışlar oluşmaya başlar ise yukarı çıkışlarını Ana Kırmızı kanalın üst kısmına kadar yapabilir

2015-11-30

Direnç :382 Low 1.06340
Direnç : 89 High 1.06050
Direnç : 89 Close 1.05880
Destek :144 Close 1.05400
Destek :236 Close 1.05050
EURUSD

Dolar Endeksi – Gün İçi 

Bir öceki DOLAR ENDEKSİ ile ilgili makaledeki grafiklere ile karşılaştırma yapıldığında 24 Gündür aynı ortalama yani %50 Gri seviyesi altında seyrine devam etmektedir. Tarım Dışı İstihdam raporu ile birlikte Dolar Endeksinde net bir görünüm oluşabilir.

  • Direnç : 100.800
  • Direnç : 100.240
  • Destek: 99.850
  • Destek: 99.250

Ayrıca Mavi 34 günlük hareketli ortalama altında hereketlerini sürdürmekte.

Dolar Endeksi Grafik

Makaleyi okuduysanız lütfen UYARI sayfasınıda okuyunuz