ABD işçi grevi Tarım Dışı İstihdamı Etkiledi

ABD İşçi Grevi
ABD İşçi Grevi

Nisan 2016 tarihinde başlayan ABD işçi grevi Verizon şirketi çalışanlarının grevi Tarım Dışı İstihdam rakamlarına yansıdı.

Yedi hafta süren grev sonunda 4 yıllık bir sözleşmeye imza atan 36.000(Otuz altı Bin) den fazla işçi üyesi olan iki sendika ortak grev yaparak haziran Çarşamba günü işe geri dönüş yani tekrar işe başlama kararı almıştı. Doğal olarak Temmuz ayında açıklanacak olan haziran verisine dahil olacaklar. Mayıs verilerine dahil edilseydi ortalama olarak Tarım dışı istihdam rakamı 72BİN olacaktı.

Haziran ayında açıklanan Mayıs 2016 verilerine göre İşsizlik oranı %4,7 ‘ ye düştü, Bu da yaklaşık olarak 480Bin azalarak işsiz sayısının 7,4Milyona gerilediğini gösteriyor.

ABD işçi Grevi
ABD işçi grevi etkisi İstihdam ve İşsizlik Oranı

2007 Yılının kasım ayından bu tarafa en düşük veri olan Mayıs 2016 verisi piyasalar tarafından şaşkınlıkla karşılandı ve böylelikle Dolar Endeksinde ani bir düşüş gerçekleşti.

Faiz oranı artışı konusunda, Yurt dışındaki analistler Temmuz ayında bir artış bekliyor. Janet yellen‘ in haziran ayındaki konuşmalarının temmuz ayında bir artış olacağı yönünde olacağını düşünüyorlar.

Ayrıca bir de konunun siyasi tarafı olduğunu savunanlar, Ekonominin iyi yönde gitmesinin Hillary Clinton ‘ a yarayacağını iyi giden bir ekonominin çoğu seçmen tarafından süreklilik arz etmesi için şimdiki Demokratik Partiyi destekleyeceğini ve bu yüzden ekonomide beklenen adımların yavaş yavaş atılmaya başlayacağını dile getiriyorlar.

Ortalama Ücretler

Ortalama haftalık çalışma saatleri:

Tüm özel çalışanlar, mevsimlikten arındırılmış olarak 34,4 saat, Üretim sektöründe çalışanların 40,3 saat, Özel hizmet veren çalışanların ortalama haftalık çalışma saatinin 33,3 olduğu İstihdam durumu raporunun içinde yer almaktadır.

Nisan ayı 2016 ve Mayıs 2015 kıyaslandığında bir değişiklik olmadığı görülüyor

Ortalama haftalık saatlik kazançlar:

Tüm özel çalışanlar, mevsimlikten arındırılmış olarak Nisan ayına kıyasla 1(Bir)$ artışla 721,06 $‘ dan 722,06 $ oldu. Üretim sektöründe 26,91 $ , özel hizmet çalışanları 25,29 $ olarak açıklandı

Nisan ayı 2016 ile kıyaslandığında 1 Dolar bir artış, Mayıs 2015 kıyaslandığında 16,8 Dolar bir değişiklik olduğu görülüyor.

ABD işçi grevi

Bu konuda birçok görüşler mevcut, Mayıs ayı verilerine dahil edilmesi ve Tarım Dışı İstihdam verisinin bu kadar düşük açıklanmaması konusunda görüşler mevcut. Kısa vadeli bir görünümü yansıtan istihdam rakamının etkisi sert oldu, genel olarak incelendiğinde verilerin çok da kötü olmadığı görülüyor.

Ancak FED yetkililerini en çok düşündüren konu Çin tarafından gelebilecek ani hareketler, Çin ‘ in tekrar bir devalüasyon kararı alması Dolar ‘ da değer artışına sebep olabilir, böylelikle faiz artışı yapılması durumunda ayrıca Çin tarafından gelen ani kararlar Dolar da aşırı değerlenmeye sebep olabilir USDCNY paritesindeki değer artışı ABD ihracatını kötü etkileyecektir. Bu sebeple kritik Haziran ayı içerisinde oluşabilecek ani hareketlere karşı Dolar Endeksini aşağıya çekmeyi tercih etmiş olabilirler

Ayrıca yine 23 Haziran 2016 tarihinde yapılacak olan BREXİT referandumu EURUSD paritesinde hareketliliğe hazırlanıyor.

Düşünceler;

Konuyu netleştirmek gerekirse, Haziran ayı içerisinde açıklanan Tarım Dışı İstihdam rakamının etkisinin ABD işçi grevi ile bağlantılı olduğunu orta vadede olumsuz bir görünüm olmadığını, kısa vadede Dolar Endeksindeki aşağı yönlü hareketinin 14-15 Haziran Faiz kararı ve 23 Haziran İngiltere ‘nin AB üyeliği referandumundan sonra Temmuz ayında faiz artışı fiyatlamasının Dolar Endeksi ‘nin  yukarı yönlü hareketine destek olabileceğini düşünüyorum.

Dolar Endeksi Analizi

Bir önceki makalemde Nisan ve Mayıs ayındaki dolar endeksi grafiklerinde bahsetmiştim.  Aylık Olarak YEŞİL RENKLİ 89 Fibonacci seviyesi hareketli ortalamasında bir destek görülüyor.

Gerilemenin nedeni temel ekonomik nedenlerin yanı sıra teknik olarak Kanal hareketi incelendiğinde kanalın üst kısmında bulunan Siyah Renkli Kesik Çizgili Kapanış Çizgisi altında hareketler görüldüğü gibi Haziran ayında Yeşil renkli Low Seviyesi altına sarkarak 89 Yeşil Fibonacci Hareketli ortalamaya doğru aşağı yönlü gerilediği görülüyor.

Low seviyesi altında hareket etmesi yukarı yönlü çıkış yapması halinde bir direnç olarak karşısına çıkacak ancak dikkat edilirse Hareketli ortalama ve Low seviyesi arasındaki mesafe kısalmaktadır bu durum daha sonraki aylarda bir sıkışmanın olacağını ve Dolar Endeksinde Aşağıya yada Yukarı yönlü karar verme sürecinin sonuna gelebileceği anlamına gelebilir.

Nisan – Mayıs ve Haziran 2016 Dolar Endeksi AYLIK hareketi incelenecek olursa ;

Dolar Endeksi ‘ nin Destek aldığı Hareketli ortalama 2008 ve 2014 yıllarında endeksin desteği konumundadır. Yeşil renkli 89 Hareketli ortalamanın üstünde kaldığı sürece yukarı yönlü hareketlerinin devamı olabilir , ortalamanın aşağı yönlü kırılması halinde Dolar Endeksi için yeni bir dönemin başlangıcı olabilir.

Haziran ayı grafiği ile Dolar Endeksi GÜNLÜK hareketi incelenecek olursa ;

İşsizlik Oranı
Dolar Endeksi Günlük 04 Haziran 2016

Dolar Endeksi ‘ nin Günlük grafiği

yakın olarak hareketi incelendiğinde , grafikte de görüldüğü üzere , Kanal hareketini tamamladığı anda beklenen verinin olumlu veya olumsuz gelmesi bazı durumlarda aksi yönde etki yaratmaktadır. 01 Şubat 2016 Tairihinde Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi konuşmasının ardından aşağı yönlü hareketini başlatan DXY  11 Şubat 2016 Tarihinde kanalın alt seviyesinden konuşma yapan Janet yellen ‘in konuşması ile Yukarı yönlü hareketini başlattığı görülüyor … aynı şekilde 04 Mart 2016 Tarihinde istihdam raporu olumlu geldiği halde kanal hareketini tamamlayan Dolar Endeksinin aşağı yönlü hareket ettiği görülüyor en son ABD verileri kötü gelmesine rağmen ve ayrıca Mayıs istihdam raporu beklenti altında kalmasına rağmen kanalın alt seviyesinde hareket eden dolar endeksinin yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü görülüyor..

En son 03 Haziran 2016 tarihinde kanalın en üst seviyesinde olan Dolar Endeksinin yukarı yönlü hareketi kısıtlı durumdaydı ve aynı zamanda KIRMIZI RENKLİ Fibonacci 236 seviyesi (Hareketli Ortalama) direnç görevi görüyordu. ABD işçi grevi nedeniyle Tarım Dışı İstihdam rakamının beklentinin çok aşağısında gelmesi ile günlük grafikte kanalın orta kısmında hareket ettiği ve burada durduğu görülüyor..

Pazartesi günü 06 Haziran 2016 tarihinde janet yellen in konuşması var , konuşmanın içeriğine göre dolar endeksi ya kanalın alt kısmına doğru hareketine devam edecek yada destek aldığı noktadan geri dönüş yapabilecektir.

06 Haziran – 14-15 haziran 2016 ve 23 Haziran 2016 tarihleri Dolar endeksi için önemli tarihlerdir.

Yorumunuz