Dolar Endeksi Analiz

FED Tarım Dışı İstihdam
FED Tarım Dışı İstihdam

Önemli ABD verileri genellikle beklenti altında geliyor, temel ekonomi verilerin tekniğe göre mi? yoksa teknik ilerleyişin temel ekonomi verilerine göre mi? ilerleyip ilerlemediği konusu belli bir süre beni ikilemde bırakmıştı.

Ancak üzerinde çalışmalar yaptıkça temel verilerin gelişigüzel olması ve/veya teknik ilerlemenin rüzgâr nereden eserse savrulması gibi bir sistemin olması hayatın olağan akışına aykırı olurdu. Dünya ekonomisi 2-3 veri ile veya bir konuşma ile yönlenebilecek kadar pamuk ipliğine bağlı olmamalıydı.

Dolar Endeksi Ne Durumda

Mutlaka bir yol haritası olmalıydı ki bu yol haritası üzerinde ilerlemesini yapabilsin Yine önümüze Fibonacci ‘nin mükemmel dehası çıkıyor sayı dizileri ve oranlarını birçok finansal varlık üzerinde denedim ve yol haritası pusulasının Fibonacci olduğuna karar verdim tabi sadece rakamlar yeterli değil, bu rakamların nasıl ve nerede kullanılacağı da önemli,  eğer bir fiyat ortalaması hesaplamak istiyorsak bunun bir matematiksel ayrı bir formülü olmalıydı.

” Herkesin bildiği yol doğru yol mudur? İşte bu soruyu sorabiliyorsam, yeni bir arayış içerisine girip farklı yollardan Fibonacci dizisi ve oranları ile harita üzerinde bir yol belirleyebilirim.”

Yazının başında belirtmiştim veriler ve teknik ilerleyiş birbiri ile bağlantılı bu biliniyor ancak aralarındaki bağlantının yönlendiricisi hangisi bunu bulmak gerekiyor. Denemelerim sonucunda aralarındaki bağlantının duruma göre değişebilen bir yapı olduğunu fark ettim. Örnek verecek olursak daha geçen haftalarda EURUSD çiftinde arka arkaya gelen başkanların konuşmaları, Çin faiz indirimi vs. birçok hareketli olaydan sonra EURUSD paritesi düşüşe geçti. Konuşmalar aslında kulağa hiç yabancı değildi ancak, başkanların konuşmaları pariteyi yönlendirici şekilde oluyordu, parite çok kritik bir noktadayken devreye girdiler ve EURUSD ‘nin yönünü belirlediler Geçmiş örnekleri önceki yazılarımda mevcut.

Önümüzdeki örneğe bakalım DXY Dolar Endeksi’ni inceleyelim ve Dolar Endeksinin yönlendirme beklediğini görelim. Bilindiği üzere %50 Fibonacci seviyesi Aşağı yönlü hareketlerde güçlü DESTEK, Yukarı yönlü hareketlerde güçlü DİRENÇ olarak karşımıza çıkıyor genel kabul görmüş durum böyle.

Grafik’ te  4 adet Fibonacci rakamı/oranı ile hareket eden ortalamanın durumuna bakacağım. Aslında 1 veya 2 ortalama ile açıklayabilirdim ancak daha iyi anlaşılır olması için 4 yaptım en azından bazı seviyelerde neden durduğu, düştüğü, çıktığı anlaşılabilir olsun diye.

Dolar Endeksi Günlük Grafik

Dolar Endeksi %886 Close seviyesine gelmeden High seviyesinden yukarı yönlü çıkışını 15/Ekim/2015 tarihinde başlatıyor. Başlatıyor ancak ABD den gelen veriler Endeksin çıkışını kolaylaştıracak kadar iyi değil ama endeks yükselmeye başlıyor ve verilerin kötü gelmesine rağmen endeksin yükselişi hayret vericiydi. Aslında o sırada DXY düzeltmesini tamamlamıştı. DXY  %886 ‘nın Close seviyesine bile inmeden high seviyesinden çıkışını başlattı.

Dolar Endeksi 22 Ekim 2015 Tarihinde %0.34 seviyesi ne takıldı buna 34 günlük ortalamada diyebiliriz. Genel olarak bu ortalamanın altında hareket ediyordu, dikkat edilirse 34 seviyesinin altında 2 kere kapanış yaptığı ve 3’üncü gün güçlü bir şekilde kırıldığı gözüküyor. Hatırlayacak olursak 20 Ekim 2015 Janet yellen konuşması ardından 22 Ekim 2015 ECB Başkanı Draghi’ nin konuşması vardı konuşmalar neticesinde EURUSD yi aşağıya Dolar Endeksini Yukarı çektiler. Nereye kadar?

Dolar Endeksi 28 Ekim 2015 %618 seviyesine getirildi ve 34 günlük mavi ortalama ile arasında kaldı önümüzde 06 Kasım 2015 Tarım Dışı İstihdam verisi vardı tüm dünya merakla bekliyordu ancak her ne kadar rakam kötü bile gelse 34 günlük mavi ortalamanın üstünde olması güçlü bir desteği olduğunu gösteriyordu. Tarım dışı istihdam rakamının iyi gelmesi ile Endeks 618 seviyesini kırdı ve yükseldi. Nereye kadar?

Dolar endeksi aynı gün yani 06 Kasım 2015 tarihinde  %50 oranının Low seviyesi direnci ile karşılaştı ve şu anda %618(high) Destek ile %500 Low Direnç seviyesinde hareket ediyor.

Grafikte  dikkat çeken nokta  Dolar Endeksi 34 günlük Mavi ortalamanın altına indi. Şimdi ne olacak ?

Düşünceler;

Parçaları birleştirmem gerekir, parçaları birleştirsem bile 4 Aralık 2015 Tarım Dışı İstihdam verisine kadar olası muhtemel ekonomik takvimdeki değişiklikleri takip etmem gerekir neler olabilir? Fed başkanı ve/veya Draghi konuşması yada her zaman sürpriz kararlar alan ÇİN den gelebilecek haberleri takip etmem gerekir aslında bir bütün olarak analiz yapmak istiyorsak EURUSD, USDCNY, ALTIN, S&P 500, TNX yani ABD 10 yıllık faiz oranı bunlar ne durumda hangi seviyedeler hangileri dönüş seviyesinde bunları burada tek tek yazmak gerekir hepsinin incelemesi mevcut ancak detaylı bir şekilde açıklamak gerekir.

Sonuç olarak; yazımın başında da belirttiğim ekonomik veri ya da konuşmalar her şeyi değiştirebilir sadece teknik bir incelemenin şu an için yeterli olmadığını düşünüyorum.

Günlük Dolar endeksi 

  • Bu hafta 26 Kasım 201527 Kasım 2015 (erken kapanış) Tarihleri ABD şükran günü nedeniyle tatil
  • 34 günlük mavi ile 500 günlük gri direnç altında hareket ediyor. 34 Günlük destek şu anda direnç konumunda
  • 618 günlük High seviyesi desteği var
  • 02 Aralık Çarşamba günü ADP Tarım Dışı Değişikliği verisi var
  • 04 Aralık Cuma günü Tarım Dışı İstihdam verisi – İşsizlik oranı verisi var

Belki ilk etapta tekrar 618 desteğine inebilir eğer 618 desteği aşağı yönlü kırılırsa bu sefer Dolar Endeksi 34500 ve 618(High) direnç seviyeleri ile karşı karşıya kalabilir işte bu durumu Perşembe ve Cuma takip ederek önümüzdeki haftanın hangi ortalama üstünde yada altında açılacağına bakmak gerekir.

Yukarıdaki yazılanların tümü GÜNLÜK DOLAR ENDEKSİ ile ilgili bir incelemeydi

Haftalık İnceleme

Destek ve Direnç yine Fibonacci rakam/oranı ile 89 Haftalık Low (Direnç) ve 55 Haftalık Close (Destek) seviyesinde sıkışmış, 3 haftadır genişleyen bir açı ile ilerlediği görülüyor demek ki Dolar Endeksi 89 seviyesini geçmek için daha LOW seviyesini kırıp close seviyesine çıkamamış ve 55 Haftalık ortalama altına inmesi halinde haftalık bir direnç oluşması ihtimali mevcut.

Sonuç 

DXY Günlük ve Haftalık olarak parçaları birleştirdiğimiz zaman bir sıkışma olduğu görülüyor ancak önümüzdeki günlerde daha net bir düşünce yapısı oluşturulabilir.

Yorumunuz