Dolar Endeksi Neden Düşüyor ?

144-500 Kesişmesi

Gündem

Bir önceki makalede DOLAR ENDEKSİ‘ile oluşabilecek olumsuz bir takım gelişmelerden bahsetmiştim. Benim içinde bir back-test çalışması oldu. Görüldü ki kesişmeler, Hisse senedi ve para birimleri üzerinde olduğu gibi Endeks analizlerinde de tutarlı ve net sonuçlar veriyor. 10 gündür beklediğim iki kesişme gerçekleşti 10 gündür bekliyorum ama bu iki kesişme en son Kasım /2013 tarihinde olmuştu neredeyse 2 yıldır oluşmayan bir fiyat ortalamaları kesişmelerine 2015 yılında hep beraber şahit olduk. Benim beklentim DOLAR ENDEKSİ üzerinde yaşanan fiyat ortalamaları kesişmesinin Dolar üzerinde olumsuz etkiler yaratmasıydı ve öyle oldu.

Neler oldu? Dolar karşısında tüm para birimleri ve bazı Emtialar değer kazanmaya başladı, Salı günü parasını devalüe eden Çin, Doların değer kaybını fırsat bilerek ikinci defa Yuan para birimini bugün devalüe etti, ABD ve Avrupa Borsaları Çin’in Yuan’ı devalüe etmesi sebebi ile değer kaybetmeye başladı. Çin’in almış olduğu kararlar dünya üzerinde domino taşı etkisi yarattı, Çin’in aldığı ekonomik kararların zamanı yani içinde bulunduğumuz hafta olması düşündürücüdür. Şimdi tüm gözler yarın açıklanacak olan önemli 2 adet ABD verisinde Çekirdek Perakende Satışlar ve Perakende Satışlar. Son üç dönem incelendiğinde bu veriler hiç iyi değil. Cuma günü açıklanacak olan Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verisi Dolara nefes aldırabilir, ÜFE verisinin etkisi önümüzdeki hafta Salı günü açıklanacak İnşaat izinleri verisine kadar sürebilir.

Ekonomik Takvim
Ekonomik Takvim

Analiz

144 ve 500

Grafiği incelediğimizde 144 ve 500 günlük kesişmelerin dolar üzerinde olumsuz etkisini açıkça görüyoruz, 500 günlük ortalamanın altında hareket ediyor en son Haziran/2015 tarihinde bu ortalamanın altına düşmüştü. Şimdi burada bir önemli konu daha kesişmeler olduğunda aşağı yönlü hareketini nerede sonlandırır bu konu ile ilgili çalışmam devam ettiği ve netlik kazanmadığı için bu konuya değinmiyorum. Ancak bir sonraki DOLAR ENDEKSİ ile ilgili yazımda hangi noktalardan ya da ortalamalardan destek aldığı konusuna ağırlık vereceğim.

144-500 Kesişmesi
Ekonomik Takvim

236 ve 382

Görüldüğü üzere kesişme olduğu anda bir direnç oluşuyor, Bar aşağı doğru hareket ediyor. 4 saatlik grafiklerde göstermek istediğim bu hareketler günlük grafiklerde de oluşuyor ve orta vadede finansal varlığın yönünü belirliyor. Günlük kesişmeler ile ilgili çarpıcı örnekler bulunmakta bir sonraki makalede ortada vadede oluşan bir kesişmeyi örnekle göstermeye çalışacağım.

236-382 Kesişmesi
Ekonomik Takvim

Yorumunuz