Dolar Endeksi Analiz

Tarım Dışı İstihdam
Tarım Dışı İstihdam

Dolar Endeksi

16 Aralık 2015 tarihine yani faiz kararı alınıp alınmaması ile ilgili açıklamaya kadar Dolar Endeksi sınırlı bölgede hareket edebilir. Grafikler Günlük olup Kanal ve hareketli ortalama olarak ayrı ayrı incelenmiştir.

Dolar Endeksi
DXY Günlük 8 Aralık

DOLAR ENDEKSİ KANAL

İlkönce kanal hareketi daha sonra hareketli ortalama ile bir inceleme yapacağım. Grafikte görüleceği üzere 2 adet kanal bulunmakta kanal sayısı artırılabilir ancak grafik üzerine çok kanal hareketi çizildiğinde anlaşılması güçleşiyor, Dolar Endeksinin hareketinde etkili olduğunu düşündüğüm Fibonacci oranı ile kanal oluşturmaya çalıştım. (a) MAVİ Renkli Kanal yada Minör(Küçük) kanal diyebiliriz, Dolar Endeksinin hareket ettiği kanal (b) SİYAH Renkli Kanal olarak görülüyor Majör(Ana) Kanal diyebiliriz, Dikkat edilirse MAVİ Kanal SİYAH ana kanalın içinde hareket etmekte.

  • En başta Mavi ok işareti ile çizilen MAVİ kanal ÜST bölgesinden aşağı doğru hareketini başlatıyor ve Mavi renkli kanalın ALT bölgesine doğru bir düşüş gerçekleştiriyor
  • Yükselişler  genellikle ya SİYAH ana kanal ortası kesik çizgili  veya MAVİ küçük kanal ortası kesik çizgili bölgelere doğru sınırlı kalıyor.
  • Daha sonra kanalların alt kısmında Siyah Ana kanal ve MAVİ Küçük kanalın birleşerek ÇİFT DESTEK oluşturup DOLAR ENDEKSİ ’ ni yukarıya doğru hareket ettirerek daha önce ORTA kesik çizgili bölgelerden aşağıya inen DXY nin ÇİFT DİRENÇ ORTA kısmı zorlayarak yukarı yönlü hareketini devam ettirdiği görülüyor
  • Dikkat edilirse en başta MAVİ KANAL ÜST kısmından geri dönen DXY, en son düşüşünü SİYAH RENKLİ ANA kanalın ÜST kısmından yapıyor. Ve en son düşüşünü SİYAH ANA KANAL orta kısmına kadar yapıp kendine yön aramaya başlıyor. MAVİ RENKLİ MİNÖR Kanalın orta kısmı şuanda direnç konumunda

Sonuç: 

Şuanda Dolar endeksi ortada hareket ediyor en son hareketini yaptığı bölgede genişleyen bir açı var bu açının oluşması kararsızlık belirtisi olarak değerlendirilebilir ne uzuyor ne kısalıyor ancak endeks hareket ettikçe ortalama değiştiği için genişleyen bir açı oluşuyor bu açının oluşması sonucunda kendine hareket edebilecek bir alan açıyor bu hareket alanı içerisinde yine belirsizlik oluşuyor yani daralan bir açı oluşsaydı  sıkışma oluşup bu sıkışma ile birlikte aşağı yada yukarı şeklinde kararlı bir şekilde ilerleme ve hedef belirleme düşüncesi oluşabilirdi.

Ancak şuan ki durumda açının genişlemesi genişleyen açı içerisinde kalıp ana trend belirlenmesi konusunda kararsız kalınmasına sebep olmaktadır. Kritik Nokta: Bu hat her iki kanalın yani MAVİ ve SİYAH kanalın orta kısmının aşağısında hareket etmesi demek DOLAR ENDEKSİ ni aşağı yönlü baskı oluşmasına sebep olabilir, Eğer şu anda direnç gibi gözüken MAVİ RENKLİ kanal orta kısmı üstünde hareket ederse yukarı yönlü bir düşünce oluşabilir genel olarak kanal içerisindeki destek ve dirençleri kontrol etmek gerekir.

Dolar Endeksi
Dolar Endeksi Analiz

DOLAR ENDEKSİ HAREKETLİ ORTALAMA

Fibonacci oranı/rakamı belirlerken şuna dikkat etmek te fayda olabilir diye düşünüyorum. 236 rakamı Trend belirleyici bir oran olabilir, 144 rakamı/oranı genellikle belirsizlik ortamında olan varlıklar için uygun olduğunu düşünüyorum. Örnek olarak ALTIN incelemesinde 144 rakamı ve variance ilişkisi birlikte çalışıyordu.

500 veya %50 Fibonacci rakamı değil  genellikle herhangi birşeyin yarısı gibi düşünüldüğünde; %50 si şeklinde ifade ederiz yani yolun yarısı gibi düşünülebilir. 34, 236 ve 500 İlk bakışta grafiğin en başında; 34 HO(Hareketli Ortalama)  üstte, onun altında 236 HO ve en son 500 HO görülüyor, grafiğe diğer hareketli ortalamalar eklenebilir ancak şu anda kısa bir görünüm için bu üç HO ‘ nun yeterli olduğunu düşünüyorum.

Grafiğin en son kısmına baktığımızda yine 34HO Üstte ancak bu sefer onun altında 500 ve en sonda 236 görülüyor. Dolar Endeksi 34 günlük MAVİ ortalama altında kaldığı sürece bir baskı oluşuyor gibi gözükmekte. 34 günlük MAVİ ortalamanın üstünde oluşan hareketler genellikle DXY de yukarı çıkma isteği oluşuyor. Demek ki grafikte görüleceği üzere; Dolar Endeksi 236 gibi kritik bir hat üzerinde, 34 ve 500 gibi direnç altında hareket ediyor. Belirsizlik alanı 500 ve 236 arası olup yönü belirleyecek olan 34 günlük ortalama olduğunu düşünüyorum.

Düşünceler ;

  • Endeks, 34 günlük ortalama fiyat seviyesinin aşağıya inmesini bekleyip buluştuğu noktada. 34 günlük ortalama üzerinde hareket ederek yukarı yönlü çıkış yapabilir.
  • Endeks, 34 günlük fiyat seviyesi altında kalmaya devam eder ve eğer 34 günlük ortalama ile birlikte grafikte görüldüğü gibi. 500 günlük GRİ ortalamayı yukarıdan aşağıya doğru kestiği gibi 236 seviyesinide aşağı doğru keserse aşağıya doğru bir baskı oluşabilir.

16 Aralık 2015 tarihine kadar Endeks hareketini ve ortalamaların yakından takip edilmesi gerekiyor. Açıkçası Teknik olarak şuanda bir fikir oluşması yeterli değil. 16 Aralık 2015 Tarihine kadar açıklanacak olan ekonomik takvim verilerinin yanı sıra Başkanların konuşmaları. Çin’den gelebilecek sürpriz bir hareket yön belirleyici faktörler arasında olabilir.

Makaleyi okuduysanız Lütfen UYARI sayfasınıda Okuyunuz.

08th Aralık 2015 to 21:00th 16 Aralık 2015 at Federal reserve

ABD – Federal Fon Hedef Oranı,başlıca hedefi enflasyon artışları yıllık yaklaşık 2% nin üzerine çıktığı zaman fiyat tutarlılığına ulaşmaktır.

Yorumunuz