Beklenen gün yaklaşıyor, Dünya ekonomisi 16 Aralık 2015 tarihine odaklandı. Faiz Artışı Olacak mı ?  yapılıp yapılmayacağı yapılacaksa bile hangi oranda yapılacağının kararını Türkiye saati ile Çarşamba Akşamı saat 21.00 civarlarında FOMC  Açıklaması ile ABD – Federal Fon Hedef Oranı‘ nı öğreneceğiz. Genel görüş faiz artırımı yapılacağı konusunda ve beklenti 0,25 – 0.50 arasında değişiyor. Asıl konu faiz artırımı olacak mı?

Faiz Artışı Olacak mı ?

Ancak önemli olan artıştan sonraki dönem, faiz artışından sonra Dolar Endeksinde yukarı yönlü hareketler devam edecek mi? Ekonomik datalardaki ve Dolar Endeksindeki Teknik Seviyelerin iyi bir şekilde takip edilmesi gerekiyor. Çünkü FED önemli noktalarda devreye girerek DXY‘ nin ateşini söndürmeye gayret edecektir. Faiz Artışı sonrası ABD önemli verilerinin belli bir süre sonra beklenti doğrultusunda gelmesi / gelmemesi önemli bir konu, faiz artışı kademeli bir şekilde olacak ise faiz konusu gündemde kalmaya devam edebilir. Faiz artışı olur ise %2 enflasyon hedefi konusu bir adım öne çıkıyor toplantıdan bir gün önce açıklanacak olan USA CPI “ Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık)” verisi Enflasyon ‘un hangi yönde olduğu konusunda bir rehber olmaktadır.

Faiz Artışı Olabilir mi ?

DXY Haftalık Kanal, DXY Haftalık Hareketli Ortalama ve DXY Günlük.  Haftalık olarak genel bir değerlendirme yapılacak olursa,

  • Hem kanal hareketi içinde hem de hareketli ortalamaya bakıldığında SİYAH 144 hareketli ortalama 97.700 DXY altında kapanış yaptığı görülüyor Hareketli ortalamaya dikkatli bir şekilde bakıldığında 18 Ağustos 2014 Tarihinde Kanal Alt Seviyesinden onayladığı yükseliş hareketini bu hareketli ortalama üstünde başlatıyor bu ortalama üstünde kaldığı sürece Dolar Endeksi yönü yukarı şeklinde düşünülüyor,144 ortalama altında kalmaya başlar ise DXY ‘ aşağı yönlü bir baskı ile karşılaşabilir.
  • Kırmızı Kanal Üst LOW direnci, grafiğe bakıldığında, Kanalın Alt LOW desteğinden Kanalın Üst LOW direnci arasında hareketini sürdürdüğü görülüyor, Ancak daha Kanalın Close ve High seviye dirençleri bulunmakta. Yani dolar endeksi daha kanalın LOW seviyesini kıramamış durumda görülüyor, Dolar Endeksi ‘nin UP TREND onay alması için Kanal Üst CLOSE seviye üzerinde enaz 2 veya 3 defa kapanışlar yapması gerekmektedir,  bir sonraki adımda HİGH seviyesini geçmesi gerekmektedir.
  • Hareketli ortalamaya bakıldığında Yeşil 55 Hareketli ortalamanın haftalık 98.500 DXY bir direnç olduğu görülüyor yani haftanın ilk günü DXY hem 144 hem de 55 hareketli ortalama altında hareket ediyor
  • Temel veriler işte burada açık bir şekilde önemini ortaya koymaktadır. Teknik olarak DXY ‘nin önünde haftalık 2 adet direnç bulunmaktadır ve bir sıkışma oluşması muhtemeldir. Bu aşamadan sonra endeksi yönlendirecek olan kişi Janet Yellen dır. Fon Hedef Oranı ve Konuşmaları ile endeksin yönünü belirleyecektir.

Günlük olarak genel bir değerlendirme yapılacak olursa,

13 Aralık 2015 Kanal Hareketli
13 Aralık 2015 Kanal Hareketli
  • Günlük olarak 98.00 DXY gibi 144 hareketli ortalamaya tekabül eden ve aynı zamanda Kanal Ortası direnç var, ikincisi 97.500 desteği ile 236 Close hareketli ortalama üzerinde hareket ediyor en düşük ve kritik destek 236 low seviyesi 97.150
  • Bu seviyeler arasında sıkışmış görülüyor, ancak beni düşündüren 144 ve 236 arasında kalması. 144 seviyesinin üstte olması yani kısa günlü ortalamanın üstte olması uzun günlü ortalamanın altta kalması yani 144 günlük ortalamanın 236 günlük ortalamayı yukarıdan aşağıya doğru keserse aşağı yönlü baskı oluşabilir. Eğer uzun günlü ortalama 236 Yukarıda olsaydı ve aşağısında 144 günlük ortalama desteği olsaydı aşağıdan yukarıya doğru bir hareketli ortalama kesişmesi durumunda yukarı hareketten bahsedebilirdim
  • Sonuç olarak Dolar Endeksi Günlük ve teknik olarak 144 / 236 hareketli ortalamalar arasında sıkışmış görülüyor bu sıkışma Dolar Endeksi nin yukarı hareketini destekler türden değil Salı günü açıklanacak olan USA “ Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık)” verisi , Federal Reserve Fon Hedef Oranı ve Janet Yellen’ in konuşması ile yön bulacak.

Yorumunuz