Fed Başkanı Janet Yellen’ın Konuşması

Fed Başkanı Janet Yellen

Bugün Kongrede tekrar konuşacak olan FED Başkanı Janet yellen Çarşamba günü yaptığı konuşmadan farklı bir konuşma yapmayacak mı ? dünkü toplantısında vurguladığı şeyler daha önceki toplantılarda söylediklerinden genel olarak farksızdı.

11 Şubat 2016ABD- Janet Yellen Konuşması

Dünkü Konuşmasından 

 • Varlık fiyatlarında yaşanan düşüşler
 • Güçlü dolar
 • %2 Enflasyon hedefi
 • İş gücü piyasa
 • Çin in döviz kuru politikası
 • Petrol fiyatlarına ilişkin belirsizlikler

Hakkındaki olumsuz koşullar ile ilgili görüşlerini belirttikten sonra buna rağmen FED ‘in para politikasının değişmesine etken olacak şartların oluşmadığını söyledi. Ayrıca faiz artırmak yerine gerekirse faizleri düşürebileceklerini ifade etti.

İstihdamın FED hedefleri doğrultusunda maximum düzeyde ilerleme kaydettiğini, enflasyon nedeniyle enerji fiyatlarında düşüşler yaşandığını ve düşük kalmasını beklediğini söylerken, işgücü piyasasında tarım dışı bordro iş sayısı 2015 yılında 2,7 milyon ve bu yılın ocak ayında 150Bin kişi olduğunu söyledi.  Petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki son düşüşlerin yanı sıra doların daha da değer kazanması göz önüne alındığında FED ’in enflasyonun kısa vadede düşük kalmasını beklediğini söyledi.

FED Başkanı Janet Yellen

Komitenin para politikası ile ilgili faaliyetlerini sürdürmek amacı ile  ekonomik koşulların oluşmasını beklediğini bununda zaman aldığını normalleşmenin gecikmesinin  ekonomide sorunlar yaratabileceğini ve ileride olası ani sıkılaştırma politikasının ekonomide durgunluk yani resesyon riskini artırabileceğinden bahsetti.

Sonuç olarak ;

Çarşamba günü yaptığı konuşmanın genel anlamda FED Politikalarında bir değişime gidilmesinden bahsedilmedi, resesyon ‘ a daha önceki konuşmasında da değinmişti yeni birşey değil. İstihdam konusunda belli bir süre düşüş olacağından, enflasyonda düşüş beklediklerinden önceki toplantıda da bahsetmişti bilinmeyen yada daha önce söylemediği bir şey yok. Enflasyon konusundaki sıkıntı ücret artışlarının yeterli olmamasından kaynaklanıyor, ücretlerdeki artış enflasyon ortamı yaratmasına yetmiyor. %2 lik bir enflasyon oranı hedefi tutturulabilmesi için en az %3,5 yada %4 civarlarında yıllık ücret artışı olması gerekir, aşağıdaki ortalama saatlik kazançlar tablosuna bakıldığında bir azalma söz konusu ayrıca haftalık çalışma saatlerinde de bir düşüş görülüyor. Bu şartlar altında bir faiz artışının olması uygun gözükmüyor gibi ancak yellen her fırsatta faiz artışı için %2 enflasyon oranı hedefini tutturmayı beklemenin ekonomiye zarar vereceğini söylüyor.

Resesyon konusuna gelince, üretimin azaldığı işsizliğin arttığı bir süreçtir  bu süreci ekonomistler  ve bazı analistler Gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) iki veya daha fazla çeyrek yıllık periyotta arka arkaya negatif büyüme göstermesi durumudur şeklinde ifade etse de başka başka değişkenlerinde mutlaka bu duruma neden olduğu gözardı edilmemelidir.  Bir ülkenin resesyona girip girmediğini anlamak epey bir süre alır.

Ortalama Saatlik Kazançlar 

Ortalama Saatlik Kazançlar

Ortalama Haftalık Çalışma Saatleri

Haftalık Çalışma Saatleri

Dolar Endeksi Teknik Analiz

Dolar endeksi

Dolar Endeksi % 1 Low seviyesinden destek aldığı görülüyor , High-close seviyelerini aşağı yönlü kıran dolar FED Başkanının konuşması önce ve sonrasında hareketlenebilir.

Dolar Endeksi Direnç ve Destekler  Analiz 

 • Direnç : 97.70
 • Direnç : 96.50
 • Direnç : 96.10
 • Destek: 95.70
 • Destek :95.42
 • Destek: 95.00

FED
Chair Janet L. Yellen
Fed Başkanı Janet Yellen’ın Konuşması
Federal Reserve USA
2016-02-11 saat 17:00
2016-02-23 saat 05:00

Yorumunuz