FED Faiz Artışını Erteledi

16 MART 2016 FED Toplantısı

Fed Faiz Artış Kararı

Federal Açık Piyasa Komitesi ¼ (0,25)  ½ (0,50) oranında federal fon oranı için hedef aralığı sürdürülmesi kararlaştırıldı, FED faiz artış kararını erteledi . Faiz kararının görünümü komitenin beklentilerinin aralık ayından bu yana pek fazla değişmediği yönünde yani şartlara göre uygun politika ile ılımlı ekonomik büyüme, işgücü piyasasındaki gelişmeler ve %2 enflasyon hedefine doğru ilerleme konusunda duruşunu korumak istiyor. Ancak Küresel anlamda ekonomik ve finansal gelişmelerin risk unsuru olarak devam ettiği bir gerçek.

Başkan yellen‘in konuşması

İş gücü piyasasında son üç aylık 230,000 artışın 2015 yılındaki artış hızı ortalamasına benzediğini ve İşsizlik oranının uzun vadeli normal seviyenin FOMC katılımcıların tahminlerinin ortalaması doğrultusunda yılın ilk iki ayında yüzde 4,9 olduğunu, Hane halkı harcamalarının enflasyon artışını orta hızda desteklediğini buna karşılık, işletme yatırımlarının düşük petrol fiyatlarının bir sonucu olarak azaldığını ve buna bağlı olarak petrol sondaj çalışmaların kısmen zayıf bir biçimde gerçekleştiğini,  Önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde enflasyon oranının %2 ye ulaşabileceğini, bu yılın sonunda işsizlik oranının % 4,7 ve 2018 yılına kadar %4,5 olarak düşmesini öngördüklerini ifade etti.

Düşünceler

Ana hatları ile tüm konuşma metni incelendiğinde, FED politikalarının hedef ve beklentilerinde değişiklik olmadığı dış ekonomik koşulların politika hedeflerini yavaşlatsa da uygun görüldüğü zamanlarda federal fon oranının sadece kademeli olarak artırabilecekleri anlaşılıyor.

Federal fonların oranı uzun dönemdir beklenen seviyelerin altında, bir süre daha beklenilen seviyeler altında kalma olasılığı yüksek gözüküyor. Ekonomik büyümeyi engelleyen koşulların ortadan kalkması ile bu yıl sonundaki Federal fon hedefi 0,9 gelecek yıl hedefi 1,9 olarak planlandığına göre yıl içerisinde FED faiz artış kararlarını kademeli olarak 2 kere yapılma olasılığı hala ortada ancak küresel ekonomideki düzensizlik şuanda faiz oranının sıfıra yakın bir şekilde kalmasının daha uygun olduğunu gösteriyor. Nisan ayında bir faiz artışı olmaz ise haziran ayına kadar endekste aşağı yönlü hareketler görülmesi muhtemel gözüküyor ancak dış ülkelerde oluşabilecek ekonomik gelişmeler doların yükselişine katkıda bulunabilir.

Resesyon

Bir ülkenin resesyonda olduğunun veya resesyona girebileceği gibi bir fikrin oluşması için bir çok faktörün ve ekonomik verinin incelenmesi gerekir, Üretimde meydana gelen kısa süreli düşüşler şeklinde ifade edilebilir, net ve kesin bir tanımı olmadığından sadece bir olaya bağlı kalınarak bu kanıya varmak yanlış olabilir çünkü birçok sebepten kısa süreli bir düşüş yaşanabilir. Genel kabul görmüş süre 1 yıldır.

Dolar Endeksi

Aylık – Haftalık ve Günlük Grafikler ile incelendiğinde;

  • Günlük

Endeksin Günlük olarak %236 seviyesi (MAVİ renkli ortalama) altında hareket ettiği, faiz oranı kararlarının 2 numaralı Kanal‘ ın alt kısmında ve kanal orta çizgisine yakın seviyede açıklanması dikkat çekici Mum hareketi daralan üçgen içerisinde yukarı yönlü hareketler oluşabilir destek aldığı üçgen alt seviyesini kırması halinde 2 numaralı Kanal alt seviyesine doğru hareketler görülebilir.

Tahmini Destek Direnç Seviyeleri

Direnç: 97.00 / 96.20

Destek: 95.90 / 95.70 / 95.20

Fed Faiz Artış Kararı Günlük Dolar Endeksi- Mart 2016
Günlük Dolar Endeksi- Mart 2016

  • Haftalık

Haftalık olarak incelendiğinde dikkati çeken konu Endeksin 2014 yılı Temmuz ayında başlattığı %236 seviyesinin üstündeki hareketinin ilk defa Mart 2016 tarihinde haftalık ortalama %236 seviyesinin altına indiği görülüyor. %236 seviyesi bu aşamada karşımıza çok önemli bir unsur olarak çıkıyor.

Günlük olarak %236 seviyesi altında hareket eden Dolar Endeksinin, haftalık olarak da bu seviyenin altında hareketler sergilemesi yukarı veya aşağı yönlü yeni bir başlangıç mı? sorusunu gündeme getiriyor.

Tahmini Haftalık Seviyeler

Direnç: 97.70 / 97.50 / 96.35

Destek: 95.90 / 90.70 / 88.50

Fed Faiz Artış Kararı Haftalık Dolar Endeksi- Mart 2016
Haftalık Dolar Endeksi- Mart 2016

  • Aylık

Aylık olarak Dolar Endeksinde  görünüm  çok daha başka ve uzun dönemli bir süreç karşılaştırması yapıldığında, 2002 Yılı Mart ayında kanalın high seviyesinden başlattığı düşüşünü 6 yıllık bir süreçte 2008 yılına kadar aşağı yönlü olarak sürdürdüğü görülüyor.  2014 Ağustos  ayında başlattığı yükselişini Mavi renkli Fibonacci oranı ortalaması üstünde sürdürdüğü 2016 Ocak ayında bu ortalamanın altına düştüğü aynı zamanda Kanal içerisinde kaldığı yukarı yönlü hareketlerinin duraksadığı görülüyor.

Tahmini Aylık Seviyeler

Direnç:  100.60 / 97.80 / 97.30

Pivot : 96.30

Destek:  94.80 / 91.70 / 90.90 / 85.20

Fed Faiz Kararı - Dolar Endeksi Mart 2016 Aylık
Fed Faiz Artış Kararı – Dolar Endeksi Mart 2016 Aylık

Aylık ve Haftalık görünüm Endeksin belli bir süre daha yukarı yönlü hareketinin baskı altında olduğu yukarı yönlü hareketler oluşması halinde bunun sınırlı kalabileceği şeklinde olduğudur. 2014 Ağustos ayında olduğu gibi veya daha önceki yükseliş hareketlerinde görüldüğü gibi 34 Aylık Mavi renkli ortalamanın üstündeki hareketler genellikle endeksi yukarı taşımaktadır.  Bu ortalamanın altında kaldığı sürece endeks baskı altında kalabilir. 

Makaleyi Okuduysanız Lütfen UYARI sayfasını da okuyunuz