Fed Faiz Artışı Olur mu?

Fed Faiz Artışı Eylül 2016
Fed Faiz Artışı Eylül 2016

FED Faiz Artışı olur mu  ? sorusu gündemde ve çeşitli anketler, yorumlar, düşünceler var. Nedir bu faiz oranı ? Kısa ve net olarak “ Bankalar arası borç verme faiz oranı” şeklinde ifade edebiliriz.

Önemli veriler : Tarım Dışı İstihdam , İşsizlik Oranı , Enflasyon

Çin ekonomisinin önümüzdeki yıllarda yavaşlamaya devam edeceğini ve küresel ekonomideki belirsizliğin süreceğini düşünüyor.

FED Nedir ? Federal Rezerv Sistemi 23 Aralık 1913’te kurulan Amerika merkez bankası dır.

Yılbaşından bu yana ABD ekonomi verilerinin karışık görünümlü olması temkinli olunmasına neden oluyor.

Bu şartlarda Faiz Artışı ne zaman ? şeklinde düşünecek olursak ; Bir taraftan işgücü piyasası olumlu gelişmeler ile işsizlik oranın ve iş bulma umudunun düzelmesi, daha fazla insanın işgücüne katılması, tüketici harcamalarının artması, konut piyasasında ılımlı bir gelişmeler devam ederken öte yandan 2014 yılından bu tarafa doların değer kazanması üretim ve net ihracat talebinin azalması, şirketlerin beklediği satışları yapmaması neticesinde iş piyasasında zayıflık oluşmuştur.

Düşük petrol fiyatları büyük ölçekli işletmelerde işten çıkarmalara ve buna bağlı olarak enerji sektörünü destekleyen diğer işletmelerde de istihdam olumsuz etkilenmektedir.

Richmond ve Kansas City Fed başkanları Lacker ve George, bu ayki FOMC toplantısında Faiz artırılabileceğine yönelik konuşmalar yaparken, FOMC’de kalıcı oy hakkına sahip olan Fed Guvernörü Daniel Tarullo ise ABD ekonomisine yönelik soru işaretleri olduğunu belirterek yakın vadede faiz artırılmasına mesafeli yaklaştığı sinyalini verdi.

Faiz artırımı konusunda çeşitli görüşler bulunmakta. Başkanlık seçimlerinin kasım ayında olması sebebi ile Fed faiz açıklaması ‘ nın uygun olup olmayacağı görüşleride mevcut

Yorumunuz