FED Faizleri Sıfıra Yakın Tutuyor

Fed Başkanı Janet Yellen

NewYork Ekonomi Kulübü

Toplantıda,  büyük buhrandan buyana en kötü mali kriz ve durgunluğu 2008 krizi ile yaşayan Amerika’yı kurtarmak için, yedi yıl süre ile faizleri sıfıra yakın tutan Fed ‘ in Aralık 2015 tarihinde 0,25 oranında faiz artışı yaptığını,  ekonomik koşulların oluşması halinde kademeli olarak faizlerin artabileceğini söyleyen yellen önümüzdeki dönemlerde faiz artışının reel ekonomiye ve enflasyon görünümüne bağlı olduğunu ifade etti.

ABD ve ÇİN Ekonomisi

FED, Çin ekonomisinin önümüzdeki yıllarda yavaşlamaya devam edeceğini ve küresel ekonomideki belirsizliğin süreceğini düşünüyor. Yılbaşından bu yana ABD ekonomi verilerinin karışık görünümlü olması temkinli olunmasına neden oluyor. Bir taraftan işgücü piyasasındaki olumlu gelişmeler ile işsizlik oranın ve iş bulma umudunun düzelmesi, daha fazla insanın işgücüne katılması, tüketici harcamalarının artması, konut piyasasında ılımlı bir gelişmeler devam ederken öte yandan 2014 yılından bu tarafa doların değer kazanması üretim ve net ihracat talebinin azalması, şirketlerin beklediği satışları yapmaması neticesinde iş piyasasında zayıflık oluşmuştur. Düşük petrol fiyatları büyük ölçekli işletmelerde işten çıkarmalara ve buna bağlı olarak enerji sektörünü destekleyen diğer işletmelerde de istihdam olumsuz etkilenmektedir.

Kademeli artışların zamanla içerisinde yapılacağını uygun gören Fed, bunun sadece bir tahmin olduğunu düşünüyor, 2014 ve 2015 yıllarında iş gücü piyasasındaki iyileşme Fomc katılımcıların ve analistlerin beklediğinden daha hızlı ilerledi

Faizleri Sıfıra Yakın Tutuyor  

Enflasyon ve ekonomik büyüme küresel riskin de etkisiyle kısmen belirsiz hale geldi, ancak petrol fiyatları aşağı yönlü hareketler oluşursa dolarda artış başlayabilir. Ekonomik koşullar şu anda beklenenden çok daha fazla güçlü olsaydı, Fed kolayca ekonomiyi istikrara kavuşturmak için federal fon oranı için hedef aralığı yükseltebilirdi.

Konuşma Sonrası

Fed Faiz Artışını Erteledi adlı makalede ifade etmek istediğim konu yellen’ in konuşmasından sonra belirginleşmeye başladı. Genel görünüm itibariyle aşağıdaki grafiklerde endeksin baskı altında olduğu görülüyor.

26 Mart – 30 Mart 2016 tarihindeki günlük hareketler endekste aşağı doğru bir yönelme olduğunu gösteriyor. Ancak bu düşüşün süresi ve hızı konusunda daha sağlıklı bir fikir oluşturabilmek için Tarım Dışı İstihdam, İşsizlik Oranı, Tüketici Fiyat Endeksi, Gayri Safi Milli Hasıla gibi verilerin yanı sıra petrol fiyatlarındaki hareketlerin takip edilmesi gerekir.

 faizleri sıfıra yakın tutan Fed
Dolar Endeksi 30 Mart 2016

Ok işareti ile gösterilen çizgi kanalın alt bölgesi olup Fibonacci oranının standart sapmasına denk gelmektedir. Dolar Endeksinin bu seviyeden destek alması muhtemel görünmekle birlikte küresel ekonominin gidişatına göre tavır alan FED’ in Doları daha aşağı seviyelere taşıması da şaşırtıcı olmamalı.

Yorumunuz