FOMC Açıklamasına Doğru

FED Tarım Dışı İstihdam
FED Tarım Dışı İstihdam

DOLAR yukarı yönlü hareketlerini erteledikçe , Fomc Açıklamasına Doğru baskı altına aldıkça ortam daha da geriliyor. Faiz artışı teknik olarak doğru yerde ve zamanda olmasına rağmen aslında gereksizdi. Ancak uzun zamandır dile getirdiği ve 2015 yıl sonuna kadar Faiz artışını mutlaka yapacağını söyleyen Yellen söz verdiği gibi faiz artışını yaptı.

Fomc Açıklamasına Doğru

Şu aşamada Dolar Endeksi ‘nin değer kazanmaması yani USDCNY paritesinin değerlenmemesi gerekiyor , USDCNY ‘ nin değerlenmesi  Çin tarafının istediği bir durum olsada Global olarak düşünüldüğünde krizin daha da büyümesine sebep oluyor. Eğer dolar endeksinde aşağı yönlü sert hareketler oluşur ise EURUSD paritesindeki yukarı yönlü hareketlerin önünü  kesmek çok güç olur.

Aşağıdaki grafikte görüleceği üzere Dolar ne aşağıya inebiliyor nede yukarı çıkabiliyor. Her iki yöndeki hareketler Çin veya Avrupa Birliği tarafında rahatsızlığa sebep olmakla birlikte yukarı yönlü dolar hareketleri ABD ekonomisini de olumsuz etkiliyor. Ortada bir sorun var ve bu sorun dünya geneline gelişmekte olan ülkelere yansımaya başladı. Çin yakaladığı trendi bırakmak istemiyor . 

Fomc Açıklamasına Doğru
EURUSD-DXY-USDCNY

Draghi , EURO‘ nun değerlenmesini istemiyor , Yellen DOLAR‘ ın değerlenmesini istemiyor , Çin RENMİMBİ (YUAN)’ ın  değerlenmesini istemiyor. Hepsi enflasyon istiyor. Teknik seviyelere bakacak olursak şuan USDCNY paritesi ; EURUSD ve DXY den daha iyi durumda ancak bu durum yapay bir hareket ile yani devalüasyonla iyi bir duruma getirildi.

  • Draghi ; her fırsatta enflasyonu harekete geçirmek için ellerinde bir çok araç olduğunu söylüyor
  • Yellen ; Doların değerlenmesi, çok düşük olarak görülen enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturduğunu ifade ediyor
  • Çin, durumun lehine doğru ilerlemesinden şu an için memnun gibi

Bir önceki makalede EURUSD ile ilgili kritik bir ortalama olan %76,4 seviyesinden bahsetmiştim. Bu seviyenin üstünde kapanışlar  Ağustos 2015 tarihinden bu yana bir şekilde engelleniyor 16 Aralık 2015 tarihindeki Faiz artışından sonra bu seviye üstünde hareketler oluşsada hala üstünde kapanışlar oluşmadı. Bu seviyenin üstünde arka arkaya kapanışlar olması halinde belki EUR ‘ da yukarı hareketler oluşabilir ancak hemen üstünde %236 seviyesi güçlü bir direnç konumunda. Yellen ‘ ın açıklamaları bu nedenle çok önemli aksi takdirde EUR bu seviye altında kapanışlar yapmayı sürdürebilir.

Dolar Endeksi

faiz artışından sonra hala 89 günlük ortalama direnci ile karşılaşıyor. Fomc Açıklamasına Doğru 16 aralık 2015 tarihindeki Faiz artışından önce bu ortalamanın altına inerek olası yukarı yönlü agresif hareketleri bu ortalama direnci ile karşı karşıya bırakmak istemiş olabilirler

  • 22 Ocak 2016 – Cuma  “ Mevcut Ev Satışları ” verisi Beklenti üstü açıklandı, Bu veri Kasım ve Aralık aylarında “Beklenti Altında” açıklanmıştı
  • Fomc Açıklamasından önce 27 Ocak 2016 saat 17:00 açıklanacak olan ” Yeni Konut Satışları” 3 dönemdir ” Beklenti Altı ” geliyor.Açıklanacak olan veri çok önemli, çünkü “Mevcut Ev Satışları” ve “Yeni Konut Satışları ” verisinin aynı ayda “Beklenti Üstü” açıklandığı, en yakın tarih “Haziran 2015”.
  • yine 27 ocak 2016 tarih 17:30 da açıklanacak olan haftalık “Ham Petrol Stokları” önemli bir veri.

EURUSD Günlük grafikdeki seviyeler incelendiğinde  ;

Dirençler  : 1.09900 / 1.09870 / 1.09425 / 1.09380 / 1.08800

Destekler : 1.08400-260 / 1.07950-750 /1.07300

Açıklamaların durumu idare edici bir tonda olacağını düşünmekle birlikte , bu şartlar altında agresif bir hareketlenme olmaması için faiz artışının olacağını düşünmüyorum.

Makaleyi okuduysanız lütfen UYARI sayfasınıda okuyunuz


ersoytoptas twitter facebook Google
2016-01-27- at 14:15 2016-02-08 at 01:30

Yorumunuz