FOMC Toplantı Tutanakları

Janet Yellen
Janet Yellen

Eylül Toplantısı Tutanakları ;

Bilindiği üzere Fomc Toplantı Tutanakları FED Toplantısından 3 hafta sonra açıklanıyor. Toplantı tutanaklarında dikkat edilmesi gerekenler hususlar nelerdir. Tutanak 3 hafta önceki söylemlerin detaylı olarak açıklanması ve ileriki dönemler için alınacak aksiyonlar, tahminler ve düşünceleri içerir. Yani toplantı tutanakları açıklanacağı zaman yatırımcının ajandasında mutlaka FED Başkanının önceki toplantıda söylediği önemli konular olması gerekir.

16-17 Eylül tarihinde FED Başkanının üzerinde önemle durduğu konuları ele alıp tutanaklar ile karşılaştırmamız gerekiyor.

Faiz oranı kararı: Bu konu hakkındaki düşünce ve hedef belli. Çin ‘ de yaşanan ekonomik belirsizlik ve büyümedeki yavaşlama konusu ABD ‘ nin yakından takip ettiği önemli bir gelişme. Faiz kararı alınıp alınmaması kararsızlığının en önemli sebebi Çin olup ABD ‘ nin ekonomik faaliyetlerini kısıtlayan en önemli etken olarak görülüyor. Faiz artırımı konusunda emin olmak istedikleri diğer konular %2 enflasyon oranı hedefini tutturmak ve İş piyasasında daha fazla gelişme olduğunu görmek. ABD Kendi ekonomisi konusunda ekonomik görünümün kötüye gitmediğini ihtiyatlı davranmalarındaki sebebin Çin olduğunu her fırsatta söylüyor. Faiz ile ilgili bir karar alınacak ise Çin‘ in atacağı her adımın yakından takip edilmesi gerekir. 2015 veya herhangi bir tarih verilmesi şuan için anlamsız gözükmektedir. 2015 yılı içerisinde bir faiz artırımı öngörülmesi iki şekilde düşünülebilir ya (1)Çin ekonomisinin düzeleceğine inanılıyor veya (2)yatırımcıların faiz artırım beklentisini gündemden düşürmemek için bir yöntem. Faiz artırım beklentisi yatırımcı tarafında azalmaya başlar ise dolarda hızlı ve agresif bir şekilde negatif yönde hareket oluşabilir doların değer kaybetmesi yani satın alma gücü düştüğü zaman enflasyon oranında yükselme görülebilir tabi enflasyon konusunu sadece doların değer kaybı ile sınırlayamayız enflasyonu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır.

Genel ekonomi: ABD kendi ekonomisine güveniyor ve sağlam olduğunu göstermek için ihtiyatlı bir şekilde hareket ediyor, beklenmedik şekilde gelişen ekonomik olaylara karşı ani kararlar almıyor, bekleyip gidişatı gözlemleyip ondan sonra karar vermek istiyor. Eğer ABD güçlü ekonomisine güvenmeseydi Çin, devalüasyon kararlarını aldığı anda FED, planları içerisinde olmayan kararlar alabilirdi. Genel ekonomide İstihdam, imalat ve konut gibi kriterlere dikkat etmemiz gerekir. Ancak Janet Yellen önceki toplantıda ABD enflasyonu aşağı yönlü bekliyor şeklinde söylemi Doların güçleneceği algısını yaratıyor.

Komite Üyelerinin Düşünceleri: Komitedeki üyelerin düşünceleri şu sebeple önemli. Alınan kararlarda hangi üyelerin etkisi olduğu, oy birliğinin sağlanıp sağlanmadı gibi konulara dikkat edilmesi bir sonraki adımın ne olabileceği konusunda fikir yürütmemizi sağlayabilir. Bir üyenin faiz artışı konusunda görüşünün olduğu ve diğer üyelerin enflasyonun %2 altında olacağı görüşleri mevcut.

Fomc Toplantı Tutanakları

Fomc Toplantı Tutanakları
Janet Yellen

Fomc Toplantı Tutanakları ; ABD Ekonomisinde sorun olmadığı, beklenti ve hedeflerin küresel ekonominin gidişatına uygun olarak ilerlediği, koşulların enflasyonun aşağı yönlü baskılayabileceği, istihdamın olumsuz etkilenebileceği konusuna açıklık getirmiştir.

Bir sonraki toplantı 27-28 Ekim 15 tarihinde yapılması planlanmakta

Dolar Endeksi 

Dolar Endeksi ‘ ni incelediğimizde; %764 Fibonacci desteği göze çarpıyor. Tam bir yıl sonra Ağusyos/2014 ve Ağustos/2015 tarihleri başlangıç ve bitiş noktası. Ancak bu seviyenin üstünde %144 ve %618 seviyeleri direnç olarak gözükmekte. Eğer Dolar Endeksi  %764 seviyesi altına inerse ani yükseliş seviyesi %1 yeşil renkli hareketli ortalamadan destek alabilir. %764 seviyesi 2015 yılı içinde toplamda 2 kere aşağı yönlü test edildi.

Yorumunuz