FOMC Tutanakları

FOMC
FOMC

Amerika Merkez Bankasının Yılda 8 defa yaptığı FOMC tutanakları çok önemlidir, 2015 yılı içerisindeki en son altıncı toplantısını 19 Ağustos tarihinde yani dün akşam yine ucu açık cümleler ve kafalarda soru işaretleri bırakarak yapmıştır.

Toplantıda öne çıkan konuşmalar, her zamanki gibi enflasyon ve işsizlik. Bu durumu Keynesçi’ ler iyi bilir, istihdam ve gelir dağılımındaki dalgalanmalar ekonominin belirsizliğinden kaynaklanır, tam istihdamı sağlamak ABD’ nin uyguladığı ekonomik sistemde mümkün değildir mutlaka işsizler olacaktır ve belirli periyotlar da krizler meydana gelecektir bu doğaldır. %2 enflasyon oranın dan bahsediyorlar bu bir hedef olabilir ama bu rakamı bekleyeceklerini sanmıyorum çünkü işsizlik oranında artış oluşmaya başladıysa veya bunun sinyalleri alındıysa enflasyon düşmeye başlayacaktır birde doların güçlü olmaya devam etmesi ile enflasyon nasıl oluşacaktır, paranın değerinde bir azalma olması lazım ki enflasyon oluşsun yani işin gerçeği Amerika hakikaten zor bir karar aşamasında.

Diyelimki enflasyon yükseldi ve %2’yi yakaladılar, bu şekilde kendiliğinden işsizlik sorunu bir şekilde çözülmeye başlayacaktır ve ardından faiz artışı kararı alınırsa işsizlik oranında tekrar bir artış gözlenebilir. İşgücü piyasası güçlü istihdam artışıyla iyileşmeye devam ediyor şeklindeki açıklamalar ile hareket edecek olursak son 5 yıllık FOMC toplantı tutanakları açıklama tarihlerine bakıldığında  “EYLÜL ve ARALIK” ayında hiç açıklama yapılmamış, “EKİM ve KASIM” aylarında açıklama yapılmış Eylül ayında bir toplantı tutanağı açıklaması olmaz ise şaşırtıcı olmaz.Yani Eylül ayında bir faiz artışı kararı alınamayabilir.

Çin’ deki gelişmelerden etkilenmedik demeleri hiç inandırıcı değil, Çin parasını devalüe ettiği gün dolar değerlendi bundan ABD ‘li ihracatçının etkilenmemesi mümkün mü?  5 Ağustos 2015 ABD Ticaret Dengesi verisi beklenen den düşük açıklandı ( -43,84B )  ABD ile ÇİN arasındaki ticari ilişkiye bakıldığı zaman neredeyse ihracatın 4 katı ABD ÇİN ‘ den ithalat yapıyor, ayrıca ucuzlayan Çin malları varken hangi devlet gider ABD ile ticaret yapar? Devalüasyon’ un etkisini mutlaka hissedecektir ki bunun için alacağı tedbirler olmalı, belki İran ile anlaşmalar yapılabilir.

ABD ve ÇİN Ticaret
ABD ve ÇİN Ticaret

FOMC tutanakları

ABD ekonomisinin belirsizliğinin artmaya başladığını gösteriyor, aylardır çeşitli kelime oyunları ile beklenti içerisine giren yatırımcılar faiz kararı açıklandığında zaten beklenen bir şeydi diyerek tepkisiz kalabilir buda FED‘ in faiz kararında geç kaldığını gösterir.

Bugun Saat 17:00′ de Açıklanacak olan 2 önemli ABD verisi bulunmakta

(1) Mevcut Ev Satışları                    : Son iki dönemdir beklentinin üzerinde geliyor ancak FED‘ in yakından izlediği bir veri olduğu için dikkat etmekte fayda var

(2) Philadelphia Fed İmalat Endeksi : Son açıklanan veri beklentinin altında geldi, istikrarlı değil

(*) Bugun Yunanistan ‘ın Avrupa Merkez Bankası’ na  3Milyar Eur‘luk kredi Geri Ödemesi var 3.kurtarma paketi kapsamında 86milyar Eur‘ dan 13milyar Eur’luk bir bölüm serbest bırakıldı bu şekilde geri ödemesini yapabilecek

Yorumunuz