Fed Faiz Artışı Yavaş ve Zamanla Olmalı

Janet Yellen
Janet Yellen

Yellen 6 Haziran da yaptığı konuşmada azami istihdam’ı sağlamak için, Fed Faiz Artışı ‘nın yavaş ve zamanla olması gerektiğini ifade etmişti.

Federal Fon oranlarının, uzun vadede fiyat istikrarını ve istihdam konusunda olumlu sonuçlar alabilmek için, faiz oranı artışı şu aşamada pek uygun gözükmüyor. Son Tarım Dışı İstihdam rakamı, kısa vadeli bir göstergede olsa mevcut ekonomik durumun gidişatı ile ilgili bir uyarı gibiydi.

Janet yellen istihdam verisinin beklentiden çok aşağıda gelmesinin hayal kırıklığı yarattığını da söylemişti.

Çin ‘ den sermaye çıkışlarının azaldığı görülse de iç talep ve tüketim ekonomisinin yeniden dengelemek gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu söyleyen yellen, ABD için hala bir risk oluşturduğunu düşünüyor.

Yellen ; Son işsizlik oranı tam istihdama ve azami istihdam’a  ulaştığımıza mı işaret ediyor yoksa ücretlerdeki kısmi artış, iş gücü piyasasında daha fazla gevşeklik olduğunun sinyali mi? Meslektaşlarım ve ben, ilerleyen günlerde bunlar ve ilgili diğer sorularla boğuşacağız

Fed Faiz Artışı ve Dolar Endeksi

04 Haziran 2016 – 09 Haziran 2016 Tarihleri arasındaki Günlük hareketler incelendiğinde; Dolar Endeksi ‘ nin Kanal hareketi hafif aşağıya doğru yatay olduğu kanal alt ve üst kısımlarına dokunduktan sonra geri dönüşlerin başladığı görülüyor. 03 Haziran 2016 Şaşırtıcı Tarım Dışı İstihdam rakamından sonra kanal’ın üst kısmından aşağı yönlü hareketini başlatan Dolar Endeksi 06 Haziran 2016 tarihinde FED Başkanı Janet yellen‘ in yumuşak tondaki konuşmaları ile aşağı yönlü baskı devam ediyor.

Faiz Artışı Yavaş İlerlemeli
Dolar Endeksi Günlük 04 Haziran 2016

09 Hazirandaki görünüm

Yukarıdaki 4 haziran 2016 grafiği ile bir karşılaştırma yapıldıgında. Kanalın orta kısmındaki desteği Fibonacci 89 Günlük hareketli ortalamanın altına sarktığı ve bu desteği aşağı yönlü olarak kırdığı görülüyor. Dolar Endeksi 14-15 Haziran tarihlerindeki Fed Faiz Artışı kararı, Fomc açıklamasına kadar temkinli bir şekilde ilerlemesini sürdürme çabası içerisinde, ayrıca BREXİT ingiltere referandumunu dikkatli bir şekilde takip ediyor. Referandum sonuçları ABD ‘ yi çok yakından ilgilendirmektedir. Kanalın alt bölümünde kapanışların devam etmesi ve 89 günlük ortalama altında kalması halinde aşağı yönlü baskı devam edebilir. Kanalın üst kısmındaki hareketler ve kapanışlar ile 89 günlük ortalama üstündeki kapanışlar önemlidir.

Dolar Endeksi  /  Olası > Destek-Direnç Seviyeleri

Direnç : 93.85

Destek : 92.95- 92.35 – 91.70-90.60

Yorumunuz