Tarım Dışı İstihdam Nisan 2016

Tarım Dışında İstihdam
Tarım Dışında İstihdam edilenler

Tarım Dışı İstihdam nisan rakamı ve İşsizlik Oranı açıklamasının ardından Nisan ayı içerisinde açıklanan ABD verilerinin beklenti altında gelmesi Dolar Endeksi üzerindeki baskıyı artırdı. Dikkatler 26-27 Nisan tarihlerindeki FOMC Açıklaması ve Federal Fon Hedef Oranı açıklamasında.

Faiz artırımı olur mu? Olmaz mı? İlk önce FED ‘ in faiz artırımının yapılabilmesi için ön gördüğü koşulların oluşup oluşmadığını izlememiz gerekir. Faiz artışı için %2 Enflasyon oranına yaklaşılması gerekiyor, Nisan 2016 tarihinde açıklanan Tarım Dışı İstihdam rakamı güçlü bir istihdam piyasasının oluşmaya başladığı anlamına geliyor mu bunu incelemek gerekir.

İşsizlik Oranı Verileri
Tarım Dışı İstihdam nisan ve İşsizlik Oranı

İşsizlik Oranı‘ nın  %5 olması

Şimdilik ortalama üstünde gibi gözüküyor yani bu seviyede kalması durumunda ileriki dönemlerde bu seviye altına düşmeler yaşansa da teknik olarak bir anlam ifade etmeyebilir şu an için olması gereken ortalama %4.73 veya  %4.68 dır.  3’er aylık İşsizlik oranı analizi yapıldığında 13 ve 21 Aylık ortalama oranlarının üstünde olduğu görülüyor budurum enflasyon oranının yukarı yönlü hareket etmesini engelleyen faktörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Tarım Dışı İstihdam rakamları

2014 – 2015 -2016 yılları incelendiğinde 2014 yılında 34 Aylık ortalama üstünde hareket eden verilerin 2015 yılının Eylül ayında 34 aylık ortalama altına düşmesi ile birlikte bir daha bu ortalama üzerine çıkamadığı görülüyor.

Dolar Endeksi Analiz

Aylık olarak bir grafik incelemesi yapıldığında, 34 Aylık Fibonacci seviyesinin(Mavi Renkli)  altında hareket ettiği görülüyor.

34 Aylık Ortalama;

Kanal hareketi incelemesinde %236 Fibonacci oranı high-close-low seviyelerini belirlemeye çalıştım seviye belirlemesi yaparken sapma / standart sapma ve variance gibi matematiksel hesaplamalardan faydalandım. Variance hesaplamasında 34 ve 89 Aylık Fibonacci rakamlarının etkili olduğunu fark ettim. 34 Aylık ortalama Dolar Endeksi ‘ nin ilk başlangıç hareketinin belirlenmesinde anahtar olduğunu düşünüyorum

236 aylık Kanal Hareketi;

Belki daha önceleri de belirtmiş olabilirim ancak bir kez daha 236 rakamının Fibonacci rakamı olmadığını Oranı olduğunu ifade etmekte yarar görüyorum. 236 Oranı herhangi bir finansal varlığın hareketinin yönü konusunda bir rehber olduğunu düşünüyorum ancak bu hesaplamayı yaparken standart sapma gibi matematiksel hesaplamalardan ayrıca destek almak gerekir.

Aşağıdaki grafikte görüleceği üzere 2002 yılında Kanal’ ın en üst noktasından aşağı yönlü hareketini başlatan Dolar Endeksi 2008 yılında Kanalın en alt kısmından destek alarak 2016 yılında tekrar aşağı yönlü hareketini başlatmış ve kanalın üst bölümünde yer alan High-Close-Low seviyelerinin altında hareketini sürdürmektedir.

Dolar Endeksi Aşağı / Yukarı Yönlü Hareketi

Grafikte karışıklık oluşmaması için 55 Aylık ortalamayı eklemedim, şu anda 34 ve 55 Aylık ortalama altında hareket eden Dolar Endeksi 89 Aylık ortalama desteğine doğru hareketini sürdürmektedir, eğer 89 Aylık(Yeşil)  ortalama üstünde kalmaya devam ederse yukarı yönlü hareket edebilir, 89 Aylık Ortalama altındaki hareketler Dolar Endeksi’nin aşağı yönlü baskısını artırabilir.

Tarım Dışı İstihdam Nisan 2016 / Dolar Endeksi Tahmini Aylık Seviyeler

Direnç:  100.82 / 98.13 / 97.64

Pivot : 96.60

Destek:  94.40 / 92.20 / 91.40 / 89.20

Yorumunuz