Tarım Dışı İstihdam Sonrası

Tarım Dışı İstihdam
Tarım Dışı İstihdam

Draghi Sonrası Dolar Endeksi Yön Arıyor

EURUSD

Tarım Dışı İstihdam Haftası ile ilgili yazımda Dolar Endeksi nin Haftalık olarak  %50 Low seviyesini kıramadığı ve bu seviyenin altındaki hareketlerin 55 günlük ortalama altına sarkması ihtimali olabileceğini yazmıştım. Dolar Endeksi ‘ nin geriye çekilme ihtimalinin olduğunu düşünüyordum ancak DXY deki çekilmenin ABD verilerinden kaynaklanabileceğini düşünmüştüm. Avrupa Birliği Merkez Bankası; yüzde 0,50 seviyesindeki politika faizini sabit tutması ve mevduat faizini beklentilere paralel olarak düşürmesi ve ayrıca parasal genişlemeyi MART 2017 tarihine kadar uzatması sonucu $EURUSD paritesinin yukarı yönlü  ve Dolar Endeksi nin aşağı yönlü hareket etmesini sağladı. İşin ilginç tarafı yukarıdaki grafikte görüleceği üzere 3 Kasım 2015 Tarihinde yine Tarım Dışı İstihdam verisinden önce Konuşan Draghi EURUSD paritesini “1,09500” fiyat seviyesinden aşağıya çekmişti aradan bir ay geçtikten sonra  03 Aralık 2015 tarihinde yine Tarım Dışı İstihdam verisi öncesi konuşma yaparak aynı seviyelere “1,09500” geri getirdi. ABD verisi beklenti doğrultusunda gelmesine rağmen gücü %50 seviyesini aşmasına yetmedi.

(25/11/2015) Haftalık İnceleme / Dolar Endeksi Analiz;
Destek ve Direnç yine Fibonacci rakam/oranı ile 89 Haftalık Low (Direnç) ve 55 Haftalık Close (Destek) seviyesinde sıkışmış, 3 haftadır genişleyen bir açı ile ilerlediği görülüyor demek ki Dolar Endeksi 89 seviyesini geçmek için daha LOW seviyesini kırıp close seviyesine çıkamamış ve 55 Haftalık ortalama altına inmesi halinde haftalık bir direnç oluşması ihtimali mevcut.

Düşünceler;

  • Tarım Dışı İstihdam verisi beklenti doğrultusunda gelmesine rağmen EURUSD Günlük   %236 Fiyat sınırında hareket ediyor
  •  Dolar Endeksi Haftalık  %0,55 altında kapanış yaptı.
  •  Dikkatler 16 Aralık 2015 Faiz artırım kararı alınıp alınmayacağı konusuna odaklanıyor
  • Çin Ticaret Dengesi, Çin Tüketici Fiyat Endeksi, İngiltere Faiz Oranı Kararı, haftanın önemli verileri
  • ABD Tüketici Fiyat Endeksi – TÜFE ” Consumer Price Index ” önemli  ” Ekonomik Veriler”

16 Aralık 2015 Tarihine kadar piyasalar her olaya ani tepki gösterme stresi içerisinde olabilir verilerin ve Günlük-haftalık olarak varlıkların teknik kapanış seviyelerinin yakından takip edilmesi bir fikir oluşturabilir.

Makaleyi okuduysanız Lütfen  UYARI sayfasınıda Okuyunuz 

Paylaşım
06/12/2015 at 10:30

Güncelleme
08/12/2015 at 08:25 .

Yorumunuz