Tarım Dışı İstihdam Verisi , Eylül verisi neden önemli? Küresel sıkıntının baş gösterdiği, belirsizliklerin olduğu ve yılsonuna yaklaşıldığı bu dönemde açıklanacak olan verilerin önemi daha da artıyor.

Tarım Dışı İstihdam

Bu sayının içine devlet memurları, evlerde çalışanlar, kar amacı gütmeyen işletmeler ve tarım işçileri dahil edilmiyor. Çarşamba günü ADP, tarım dışı özel istihdam alanlarındaki aylık istihdam değişimi ölçüsü beklentinin üzerinde 200K olarak açıklanmış olsa bile dünya ekonomisindeki belirsizlikler bir sonraki adımın ne olacağı konusunda karar vermeyi ve tahminde bulunmayı güçleştiriyor. Tarım Dışı İstihdam verisi son 3 dönemdir beklenti altında kalıyor .

Analistler, Tarım Dışı İstihdam konusunda iyimser olmasına karşın işsizlik oranında %5,2 beklenti içerisindeydi. Ancak,Tarım Dışı İstihdam 142K, İşsizlik Oranı ise %5,1 olarak açıklandı.

Yıllar itibari ile 2010-2015 arası incelendiğinde 2014 yılında 3116K ile yıllık istihdam en üst seviyeye ulaştıktan sonra 2015 yılının Eylül ayında 1779K olarak görülüyor ki 2011 yılının verisi olan 2080K ’nın bile altında kalıyor.

İşsizlik ile Enflasyon arasında bir ilişki kurmaya çalıştığımızda işsizlik oranında bir artış oluşmaya başlarsa Enflasyon buna paralel olarak düşmeye başlar tabloya baktığımızda istihdam’ da bir azalma söz konusu ayrıca işsizlik oranı 2 aydır sabit bir şekilde ilerliyor, bu şekilde ABD nasıl enflasyon artışı konusunda umutlu ve %2 enflasyon hedefine ulaşacaklar çözmeye çalışıyorum.

İşsizlik oranı

Haftalık İşsizlik haklarından yararlanmak isteyen vatandaş sayısın 1 Ekimde açıklanan rakam beklentinin üstünde geldi, işsizlik haklarından yararlanmak isteyen kişi sayısında artış oldu. Eylül Ayının rakamlarına baktığımızda son iki haftanın iyi olduğu görülüyor.

Genel olarak incelendiğinde her ayın ilk 2 haftası işsizlik haklarından yararlanmak isteyenlerde artış oluşuyor 4 haftalık işsizlik haklarından yararlanan kişilerin ortalaması düşük seyrediyor. Önceki yıllar İşsizlik oranları incelendiğinde 1 puan düşüş ile yılsonlarının kapatılmış olduğu gözüküyor yani ABD 2015 yılını İşsizlik Oranı’ seviyesini %5 civarlarında kapatmayı ve 2016 yılına %4 ile girmeyi hedefliyor olabilir.

Notlar: İşsizlik nedir : Çalışmak isteyen ancak çalışacak herhangi bir iş bulamayan nufusun tanımlanmasında kullanılır. İşsizlik Oranı = (İşsiz sayısı / İşgücü) * 100  (İş bulamayan nüfusun işgücüne oranı)

Yorumunuz