14-17 Eylül 2015 Makro Görünüm

Haftalık
Haftalık

FED Faiz Artışı Konusunda Kararsız. Tüm dünyanın sonucunu merakla beklediği FED’ in faiz kararı perşembe günü belli olacak. Toplantıdan nasıl bir sonuç çıkacağı konusunda kesin ve önyargılı olmamakta fayda var.

Sadece Ekonomistler arasında yaşanan bir görüş ayrılığı değil, FED yetkilileri de bu konuda görüş ayrılığı içindeler.(a)Başkan Yellen’ in tüm toplantılarda gündeme getirdiği %2 Enflasyon oranı tutturulmadan faiz artırımının uygun olmadığını düşünenler,(b)İstihdam da yapılması gereken iyileştirmelerin tam anlamıyla yapılmadığını savunanlar,(c)Çin devalüasyon’ u nedeni ile küresel dalgalanma yaşandığını faiz artırımı nedeni ile oluşacak küresel dalganın etkisinin çok olmayacağını savunanlar, kısacası Faiz artırım konusu bir muamma. 2006 yılından bu tarafa fonlama faiz oranı 0-0.25 % arasında bulunmaktadır.

Geniş düşünülecek olursa; faiz artırım kararı konusu yeni bir konu değil. Çin devalüasyonu olmasaydı her şey FED’ in istediği gibi gidiyordu.

Dünya ekonomisini FED ve Avrupa Birliği ikilisi istediği gibi yönetiyordu, (1)Çin tarafında devalüasyon kararı alınmasına ya hazırlıksız yakalandılar veya (2)böyle bir belirsizlik içerisine düşeceklerini biliyorlardı gittiği yere kadar dediler sonucunu kendileri de bilmiyor, çünkü FED yetkilileri arasında faiz artırımı konusunda bir uyuşmazlık söz konusu, bundan başka sonuç çıkmıyor.

Eğer daha da detaya girecek olursak, FED yetkilileri arasında faiz artırımını isteyenler kimler, istemeyenler kimler bu konuyu detaylı araştırmak gerekiyor faiz artırımını neden en çok Stanley Fischer ‘ ın istediğini anlamaya çalışıyorum. Bu kişi IMF de görev yaptığı süre içinde dünyada 1994-2001 yılları arasında; Meksika, Güneydoğu Asya, Rusya, Brezilya, Arjantin ve 2001 yılında Türkiye krizleri meydana geldi Yani Stanley Fischer faiz artırımı istiyorsa ve FED başkanı yellen hala bu konuda çekimser ise aralarında bir anlaşmazlık olduğu belli oluyor.

USDCNY paritesi ne durumda?

USDCNY paritesinin şu sebeple önemli olduğunu düşünüyorum, Çin tarafında devalüasyon kararı alınmadan önce USDCNY neredeydi? Devalüasyon kararı alındıktan sonra nereye geldi? Şimdi nerede? Bu parite rehber niteliğinde olabilir en azından Çin tarafının pariteyi hangi seviyelerde korumak istediğini anlamamıza yardımcı olabilir. İstemedikleri yönde bir hareket oluşursa Çin tarafı’nın müdahale etmekte gecikmeyeceklerini düşünüyorum.

USDCNY paritesini Aylık Grafik’ te incelediğimde %236 lık kanal içinde 21 günlük ortalama ile hareket ediyor. Parite şu an kanalın üst noktasına çok yakın, eğer FED faiz artırım kararı alır ise %382 Fibonacci oranına doğru hareket edip %236’ lık kanaldan çıkabilir ki bu ABD için iyi olurmu ?  Doların CNY karşısında  değerlenmesi anlamına geliyor, eğer faiz artırımı olmaz ise USDCNY paritesi %236’lık kanal içinde aşağı doğru hareket edebilir bu ABD için iyi olurmu ? FED’ in aldığı karar sonrası ÇİN  tarafından nasıl bir hamle gelir yakından takip etmek gerekir.

Benim anlamaya çalıştığım, Çin tarafı devalüasyon kararlarını aldığında %236 ‘lık kanal dışına çıkabilecek iken neden geri çekilmeyi tercih etmiştir, bu kanal içerisinde mi? kalmak istiyor yoksa kanal dışına mı? çıkmak istiyor bunun cevabını perşembe günü FED faiz oranı açıklaması ile  öğreneceğim.

Yorumunuz