Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin Konuşması

Brexit
Brexit

EUR Bölgesi ve birlik politikaları ile ilgili konuşan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi,

Aralık ayından buyana yılın ilk haftasından itibaren olumsuz koşullar ile karşı karşıya kaldıklarını ve bu zorlu mücadelede çok çaba sarf ettiklerini söyledi.Küresel ekonomi ve bu bağlamda son mali ekonomik gelişmeler ve EUR bölgesi ile ilgili iyileşmeleri anlatan Draghi, ANFA (Agreement on Net Financial Assets) finansal varlıklara ilişkin alınan kararlar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Küresel ekonominin durumu

Son haftalarda, küresel ekonomi hakkında endişelerin arttığını ve ekonomi- ticaret verilerinde beklenenden daha fazla finansal piyasalarda çalkantı oluştuğunu, genel olarak emtia fiyatlarında da düşüşler yaşandığını, sorunun temelinde gelişmiş ve pozitif piyasa ekonomilerinde büyümenin yavaşlaması ve belirsizlik oluşması olduğunu söyledi.

Bazı ekonomilerde büyümeyi yavaşlatan sorunların oluştuğu ve giderek büyümeyi frenleyen bu sorunların artış gösterdiğini, bir denge oluşabilmesi için orta vadede sürdürülebilir bir büyüme olması gerektiği ve olası risklerin yakından takip edilmesinin öneminden bahsederek kısa vadede çalkantılar ve dalgalanmaların oluşabileceğini söyledi.

Ekonomik döngünün ayrışmasından (divergence) bahsetti.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi Gelişmiş ülkelerde ekonominin yavaş yavaş da olsa toparlanma ve ilerleme olduğunu ancak gelişmekte olan ülkelerde bu ivmenin zayıf ve düşük olduğunu, küresel talebin azlığı nedeniyle emtia ihraç eden bazı ülkelerin petrol ve diğer emtia fiyatlarında düşüşlerin arttığını ve enerji sektörü faaliyetinde de olumsuzluklar ve düşüşler görüldüğünü ifade etti.

Son mali gelişmeler

Banka hisse senetleri fiyatlarının küresel ve Avrupa ekonomilerinde ani düşüşler yaşaması ekonominin çok hassas bir düzeyde olduğunu ve ayrıca bankacılık sektöründeki bazı bölümlerin emtia üretimi yapan şirketlerde risk altında olduğunu ifade etti. Küresel ekonomideki belirsizlikler nedeniyle yatırımcının daha duyarlığı davrandığını bu nedenle yatırımların zayıf kaldığını inşaat sektörünün hala toparlanamadığını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi

Euro bölgesini daha dayanıklı yapmak amacıyla, bütün politika alanlardan katkıya ihtiyaç olduğunu bunun için ECB ‘ nin katkıya hazır olduğunu, muhtemelen MART ayında para politikası duruşunu tekrar gözden geçireceğini, iki konu üzerinde yoğunlaşacaklarını;

  1.  İlk olarak petrol ve emtia fiyatlarındaki düşüşün sürmesi ve yurt içi ücretler ve fiyatlar üzerindeki etkilerine bağlı olarak,  yurt içi ücret ve fiyat oluşumu ile enflasyon beklentilerinin bu geçiş sürecindeki gücünü incelemek
  2.  İkincisi, son mali çalkantının ışığında, banka finansal sistemini ve özellikle de parasal durumunu analiz etmek

ANFA (The Agreement on Net Financial Assets)

Kısaca Net Finansal Varlıklar Anlaşması olan bu konuya Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’ nin üzerinde durduğu görülüyor. Bu anlaşma, ECB ve Euro bölgesi Ulusal Merkez Bankaları arasında bir anlaşmadır.

Ulusal merkez bankaları finansal anlamda bağımsız kurumlardır ve EUR sistemininin sürdürülebilmesi ve gelişmesi için ECB ‘ nin uyguladığı fiyat istikrarı birincil öncelik olmakla birlikte kendi para politikalarını yerine getirirler ancak birincil öncelik ECB ‘ nin kalıcı olmasıdır. ECB para politikasına bağlı olarak ülkelerin finansal varlıkların toplam net tutarına genel bir sınır koymak için kurulmuştur.

Analiz

Genel olarak varlıklar üzerinde Fibonacci oran ve rakamlarının etkili olduğunu düşünen ve bu konu üzerinde çalışmalar yapan biriyim, benim için yaptığım analiz kazanç/kayıp ilişkisi taşımıyor kısa / orta / uzun vadede Makro anlamda oluşan piyasa hareketlerinin varlıklar üzerindeki etkilerini inceliyorum. Konuşmalar, Merkez Bankası Başkanlarının konuşmaları çok önemlidir.

Ekonomik Takvimde bulunan en önemli ve etkili unsurdur. Peki, şimdi bunu nasıl inceleriz, yani bir merkez bankası başkanı konuşma yapmadan önce nasıl bir fikir oluşturulabilir? Çok test ettim  konuşma yapılacağı günkü analizlerim pek olumlu değildi genellikle bir yada iki ay önce yaptığım günlük analizleri takip ettiğim zaman sonuçların daha tutarlı olduğunu görüyorum bakınız yanlış bir anlaşılma olmasın DOĞRU demiyorum TUTARLI ifadesini kullanıyorum doğru kavramı kişiden kişiye değişebilir.

Dolar Endeksi ve EURUSD Analizi

Başlangıç tarihi 09 Aralık 2015 ve 25 Ocak 2016 olan tamamen geçmiş veriler ve Fibonacci oranları ile takip ettiğim iki analizim vardı. 09 Aralık 2015 tarihli Analizimden bahsetmiştim Dolar Endeksi ve EURUSD Analizi. Şimdi 25 Ocak 2016 Tarihli analiz den bahsetmek ve %1 Fibonacci oranının öneminden söz etmek istiyorum.

Aşağıdaki grafikte bulunan İNCE KIRMIZI renkli YATAY ÇİZGİ hesaplamalarıma göre %1 Fibonacci oranına denk geliyor. yani 25 Ocak 2016 tarihinde #EURUSD ‘ nin %1 Fibonacci oranına kadar bir yolu vardı.

Bu çizginin üstüne çıkması sonucunda Avrupa Merkez Bankası Başkanı DRAGHİ ‘ nin ayrışma şeklinde bahsettiği konu şekillenebilirdi. Demekki EUR bölgesi Pozitif / Negatif konuda ayrışmaya daha hazır değildi %1 üstündeki hareketler bundan sonraki süreçte neleri beraberinde getirir hep birlikte önümüzdeki dönemde göreceğiz.

Grafiğin MUM/BAR Hareketleri DİNAMİK olarak bu link de >>> EURUSD ANALİZ  Görülmektedir. Fibonacci %1 seviyesinin nasıl hesaplandığı ile ilgili bir video hazırlıyorum.

Draghi
EURUSD 25 OCAK 2016

Aşağıdaki Analizde 25 OCAK 2016 Tarihinde Fibonacci %236 seviyesi altında hareket eden  EURUSD‘ nin belli bir süre sonunda %1 Fibonacci oranına ulaştığı görülüyor.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı
EURUSD 15 ŞUBAT 2016 Grafik Kontrol

Yorumunuz