Eurusd Formasyonu Tamamladı

FED Tarım Dışı İstihdam
FED Tarım Dışı İstihdam

Uzun zamandır takip ettiğim EURUSD paritesi, Amerika Merkez Bankasının faiz konusu ile ilgili açıklamasından sonra simetrik üçgen Eurusd formasyonu’ nu tamamladı.

FOMC toplantısı sonrası çıkan sonuçlar analizi destekler durumdaydı.

Düşen ve yükselen üçgen piyasayatırımcıların psikolojisini yansıtmaktadır. Simetrik üçgen formasyonunda yatırımcılar hangi yöne fiyat geliştirmesi konusunda tereddütlüdür. Bu sebeple yavaş yavaş dikkatli olarak yatırımlarını artırarak, oluşan daralmada fiyatın derinliğini giderek belirginleştirirler.

Aslında bu formasyonda fiyat eğilimi net olarak belli değildir, ancak kırılma olursa trend yönünde olur şeklinde bir kanı mevcuttur.

EURUSD Formasyonu

FED, 2015 yılı büyüme tahminini düşürüp, işsizlik oranı beklentisini yükseltmesi ile birlikte Dolar Endeksinde sert düşüşler görüldü.

FED Başkanı Janet Yellen, Fomc Toplantısı sırasında faiz oranı artışının gelecek verilere bağlı olduğu yönündeki ifadesi ve faiz oranını %0,25 seviyesinde devam edeceği şeklindeki açıklamanın ardından EURUSD paritesi ‘nin grafiğinde görüleceği üzere; 1,12600 seviyelerinden, simetrik üçgenin 1,12050 desteğine kadar sert bir düşüş yaşandıktan sonra, tekrar sert bir hareketi ile 1,13200 karar ve direnç noktasına kadar bir yükseliş görüldü.

%236 (1,12800) Fibonacci seviyesinin de üstünde ve karar noktası olarak belirlenen 1,13200 seviyesinde seyrini sürdüren parite 144,89, ve 55 günlük fiyat ortalamalarını güçlü bir şekilde test ederek, analiz yazılırken 89 günlük fiyat ortalaması olan 1,13950 seviyelerinde tutunmaya çalışmaktadır.

Parite eğer 1,13950 fiyat seviyesinde tutunmayı başarırsa hedefini 1,14656 olarak belirleyebilir, ancak haftanın en önemli toplantılarından biri Lüksemburg’da yapılacak olan Eurogroup toplantısı ve kritik konunun Yunanistan olduğu düşünülürse bu toplantının Euro üzerinde etkili olacağını ve sert hareketler oluşabileceğini söyleyebiliriz.

eurusd formasyonu
EURUSDYorumunuz