05-09 Ekim 2015 Makro Görünüm

VCA Antech Inc (WOOF)

Merkez Bankası Başkanlarının konuşmaları, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin konuşmasında nelere dikkat edilebilir, daha önceki konuşmasında Kurul üyelerinin tahvil alım programını genişletme konusunda istekli olduğunu ancak tahvil alım programında dikkatli ve temkinli olmanın gerekliliğinden bahsetmişti.

Diğer ülkeler Merkez Bankası Başkanları gibi Draghi’ de Çin’ deki ekonomik yavaşlamanın küresel büyümeyi tehdit etmesinden kaygılı, bundan dolayı ekonomik büyüme ve enflasyon tahminlerini düşürme eğiliminde olduğunu beyan etmişti.

Enflasyon rakamlarına bakıldığında 17.04.2015 Tarihinde yayınlanan TÜFE verisinden bu yana ilk defa 30.09.2015 Tarihinde enflasyon negatif seviyeye indi -0,1%. Enflasyonun negatif seviyelere inmesi parasal genişlemenin artırılması konusundaki baskıyı da artırmaktadır.

Draghi konuşmasında parasal genişlemeyi artıracağız enflasyon oranının düşeceğine inanıyoruz gibi net bir söylemde bulunması halinde Euro’da dalgalanmalar görülebilir ancak küresel belirsizlik ortamında Merkez Bankası Başkanlarının net bir şey söylemesini beklemek anlamsız olur, piyasa koşullarına göre daha yumuşak konuşmalarla sadece ulaşmak istedikleri hedefleri söyleyerek piyasayı yönlendirici açıklamalardan kaçınmaktadırlar.

Avrupa Birliği Enflasyon Oranı Grafiği

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, daha önceki konuşmalarında Küresel ekonomideki gelişmelerin, Enflasyon üzerinde aşağıya yönlü baskıların oluşturabileceğini ancak faiz oranının artırılması gibi bir düşüncelerinin olmadığını beyan etmişti. İngiltere Merkez Bankası 2009 yılından 2015 yılına kadar faiz oranını %50 seviyelerinde tuttu. Temmuz/2015′ de önümüzdeki 3 yıl içinde faiz artırımı yapabiliriz şeklinde açıklamalarda bulunulmuştu.

Piyasalar Perşembe günü haftanın gündemini oluşturan FOMC ‘ toplantısına odaklanmış durumda, FED İş piyasasında daha fazla gelişme ve orta vadede %2 enflasyon oranı hedefine ulaşılabileceğine inanıldığında faiz artırımı yapılabileceğini her toplantıda dile getiriyor. Ayrıca önceki toplantıda enflasyon’ un düşük olacağı beklentisi içinde olduklarını söylemişlerdi, İlk faiz artırım Zamanlamasının önemli olmadığı ve abartılmaması,2015 yılsonuna kadar işsizlik oranı‘ nın %5 normal oldugu gibi konular üzerinde durmuştu. FOMC ‘ tutanaklarından faiz artırımı gibi bir karar çıkarsa dolar tarafında dalgalanma olabilir.

EURUSD Analiz 

Hafta başı pazartesi günü , Görüldüğü üzere %50 seviyesi pivot olarak belirlendiğinde kanal üst seviyesi olan Fibonacci %0.89 direncinden geri döndü. Daha sonra Dolardaki güçlenme ile birlikte parite %50 seviyesine kadar inerek bu desteğide kırdıktan sonra şu anda %089 ve %50 seviyesi arasındadır. Muhtemelen Draghi konuşmasından sonra yönünü belirleyecektir.

Dinamik Grafik 

EURUSD Analiz

Yorumunuz