Yunanistan ve EUR Analizi

FED Tarım Dışı İstihdam
FED Tarım Dışı İstihdam

Yunanistan‘a verilen kurtarma paketleri ülkeyi daha büyük bir durgunluğa sürükledi. 2009 yılından beri Yunanistan meselesi çözülemedi.

Bundan 2-3 sene önce İngiltere’nin eski Avrupa Bakanlarından MacShane, Avrupa Birliğine zor zamanlarda gerek olduğunu, Yunanistan’ın iflasına ve bu ülkenin Euro’dan çıkmasına karşı olduğunu ifade etmişti ve hatta daha ileri giderek Yunanca sözlerle “Drahmiye hayır, Euro’ya evet” demişti. Yıl 2015 ve konuşulan konu Yunanistan birlikten çıksın mı çıkmasın mı? İşin ilginç tarafı Avrupa Birliği anlaşmasında ülkeler kendi çıkmak istemedikçe çıkarılma diye bir şey söz konusu değil.

Yunanistan Euro Bölgesinden çıksa da çıkmasa da zaten Avrupa Birliği ülkelerinde ekonomik durgunluk yaşanacak hatta durgunluk başladı bile. Avrupa Birliği Yunanistan’ın çıkmasını şu sebeple istemiyor olabilir, Domino taşı etkisi yaratıp diğer ülkelerinde birlikten ayrılarak bir kargaşa ortamı oluşmasını istemiyor olabilirler, Birleşik Krallık ve Danimarka zaten ayıp olmasın diye birlik içerisinde yer alan iki ülke olup politik sebeplerden dolayı birlik içerisindeler.
Yunanistan bu hassas durumu çok iyi bildiğinden her fırsatta Avrupa birliğine biz birlikten çıkarız tehditleri savurmakta ve açıkça her zaman olduğu gibi borçlarının silinmesini, yardım paketleri ile desteklenmesini istiyor. Yunanistan Başbakanı Tsipras‘ın elinde hiçbir öneri paketi yok.

Öneriler her zamanki gibi yardım ve borç silinmesi gibi tamamen borçtan kurtulma önerileri. Tsipras Avrupa Birliğinden yeterli desteği alamayacağını anlayınca tehditlerini iyice arttırdı. En son Avusturya’nın Kurier Gazetesi’ne yaptığı değerlendirmede, “Yunanistan’ın Euro’dan çıkışı, EURO Bölgesi için sonun başlangıcı olur gibi değerlendirmede bulunması Borsa jargonunda ’Kol kesme’ olarak adlandırdığımız bir tabir vardır, Şimdi “Stop Loss” diyoruz, “Stop loss” seviyesinde olan Yunanistanın kendi isteğiyle Birlikten çıkması tüm dünya ekonomileri için iyi olacağı kanaatindeyim.

Sonuç olarak her zaman olduğu gibi Avrupa Birliği ve İMF Yunanistan’ı geçici önlemler ile kurtaracak ama nereye kadar.

Analiz

Bu arada EURUSD ne durumda onu inceleyelim, bir önceki analizimizde EURUSD’nin Simetrik üçgen formasyonunu tamamladığını ve artık karar aşamasında olduğunu belirtmiştim. Ancak Yunanistan ile ilgili somut adımlar atılamayınca parite tekrar yeni bir oluşuma girdi.

Aşağıdaki 2 grafikte görüleceği üzere 1,13900 – 1,13950 seviyeleri duvar gibi duruyor. Yunanistan sorunu çözülene kadar parite ile ilgili net bir yön söylemek şimdilik zor

  • Teknik SeviyelerResistance(3) 1,14950Resistance(2) 1,14300 Resistance(1) 1,13950
  • Pivot: 1,13500

  • Support: (1) 1,13200

  • Support(2) 1,12900

  • Support(3) 1,12300