Emekliler Emlak Vergisi Öder mi

Gayrimenkul Danismani Ersoy Toptas

Emlak vergisinde mesken sahipleri için bazı muafiyet avantajları yer almaktadır. Muafiyete emekliler de dahil olmaktadır. Tek evi olan emekli emlak vergisi öder mi?

Ancak muafiyet için sadece emekli olmak yetmemektedir. Emeklilerin bazı şartları sağlaması şartı aranmaktadır.

Kanunen tek eve sahip ve emeklilikten başka geliri olmayanlar, emlak vergisinden muaf tutulmaktadır. Muafiyet için evin büyüklüğünün 200 metrekareyi geçmemesi gerekmektedir. Muafiyet için belediyeye bir dilekçe ile müracaat edilmelidir.

Ancak 1’den fazla eve sahip olan ya da emekli maaşından başka geliri olanlar vergiden muaf olamamaktadır. Emeklilerin emlak vergisi muafiyet koşulları şu şekilde sıralanmaktadır:

Muafiyet koşulları:

1- Türkiye’de emekli olmak.

2- Taşınmazın Türkiye’de olması.

3- Evin 200 metrekareyi geçmemesi.

4- Sahip olunan tek mesken olması.

5- Emekli maaşından başka gelirin bulunmaması. (Gayrimenkul, ücret, ticari faaliyet geliri olmayacak)

Yıl içinde emekli olan kimselerin emlak vergisi muafiyeti bir sonraki sene başlamaktadır. Buna göre 2017 yılında emekli olanlar 2018 yılı itibariyle vergiden muaf olabilecektir.

 

Foçada bulunan Lemnos Emlak Danışmanlığından bilgi alabilirsiniz
Yorum Yapın

Yazar :Ersoy Toptaş

Ekonomist / Bankaların farklı bölümlerinde, Sigorta şirketinde ve bir şirketin Finans bölümünde çalıştı. Gayrimenkul Danışmanlığı, İnsan Kaynakları Uzmanlığı, Satın Alma Uzmanlığı, Bireysel Emeklilik ve Segem, Dış Ticaret Uzmanlığı gibi konularda lisans ve sertifikaları bulunmaktadır. Öğrenmek istediğiniz konular hakkında size bilgi verebilir. Ersoy Toptaş ; Dünyaca ünlü Ekonomi Siteleri investing.com ve tradingview' de yazarlık yapmaktadır.