hampetrol
hampetrol

Küresel Petrol Arzı

Ham Petrol ile ilgili bir takım fikirlerin oluşması için ilkönce Petrol konusunda dünyanın fikri nedir bunu bir incelemek gerekir. Uluslararası enerji ajansının Petrol ile ilgili verilerini https://www.iea.org/ petrol ihracatı yapan ülkelerin oluşturduğu http://www.opec.org/ gibi siteleri ele alırsak arz ve talebin durumu hakkında bilgi edinebiliriz. Ancak arz ya da talebin petrol fiyatları üzerinde etkisi olsa bile ayrıca dünya genelindeki ekonomik haberlerin ve güçlü ekonomilere sahip ülkelerin açıkladığı diğer verilerin emtialar, para birimleri, hisseler üzerinde etkisi olmaktadır bu sebeple arz ve talep dengesine bakarak bir sonuca varamayabiliriz.

Uluslararası enerji ajansının açıkladığı kasım petrol piyasası bülteninde göze çarpan açıklama; küresel petrol talebinin beş yılın yükseği 2015’te günlük ortalama 1,8 milyon varilden, 2016’da günlük ortalama 1,2 milyon varile yavaşlama olacağı ile ilgili yazısıdır ayrıca OPEC üyesi olmayan diğer ülkeler ile birlikte petrol üretimindeki 3milyar varillik fazlalık petrol fiyatlarının düşüşünü daha da baskılayabilir.

Raporların içeriğinde bahsedilen konu özetle petrol arzında bir fazlalık olduğu belirli bir süre fiyatları aşağı yönde etkileyebileceği şeklinde olmasına karşın 2016 yılında arzın düşebileceği şeklindedir, arz azalması sebebi ile fiyatlar tekrar yükselir mi sorusunun cevabını 2016 yılındaki raporları takip ederek görebiliriz.

Yukarıda Temel olarak incelediğim konuyu Teknik olarak incelemek istersem ilkönce hangi Time frame içerisindeki gidişat üzerinde çalışmam gerekir buna karar vermem gerekir. Ben günlük olarak teknik analizin bir rehber olabileceğini düşünüyorum. Ancak günlük grafik bir fikir vermez ise Aylık ve 4 saatlik grafikler üzerinde çalışmalar yapabilirim.

Ham Petrol  

Yapılan teknik analizler finansal varlığın gerçek anlamda yapabileceği onlarca hareketten sadece biri olduğunu unutmadan, fikir yürüterek, birçok hareket yönü belirleyebileceğini düşünerek teknik analizi incelememizde fayda bulunmaktadır. Yani bu analiz sadece onlarca düşünce yapısından bir tanesidir analiz üzerinde karar vermek uygun değildir. ” Beyin fırtınası” şeklinde bir çalışma olarak düşünülmelidir. Aşağıda Fibonacci oranı göre hareket eden 1 adet  ortalama ile 1 kanal bulunmaktadır. Kanalın Üstü-Altı- ve ortası ayrı bir Fibonacci ortalamasına denk gelmektedir.

Geriş dönüş seviyeleri

varlığın yapısına göre değişir ancak %50 seviyesi genel kabul görmüş bir seviyedir. % 50 seviyesinin düşüşlerde DESTEK, Yükselişlerde DİRENÇ olarak karşımıza çıkmasına örnek geçen haftaki Dolar Endeksi hareketi verilebilir bir sonraki makalem DOLAR ENDEKSİ ile ilgili olacak. Ham Petrol incelemesini üç ortalamanın hareketine göre yapmak istiyorum. Yine her zamanki gibi Fibonacci oranına ve fiyat ortalamasına göre ilerleyen Hareketli Ortalama ile kendime fikir oluşturacağım. 500,144 ve 55 rakamları bilindiği gibi Fibonacci sayı dizisi içerisinde bulunmaktadır.

Belki daha önce yazmış olabilirim bu hareketli ortalama SMA, EMA, TEMA, DEMA Vb. gibi bilinen bir hareketli ortalama değildir. 500,144 ve 55 gibi rakamlar biraz önce saydığım göstergeler üzerinde denenmesi halinde farklılık göstermektedir. HAM PETROL / CRUDE OİL 500 Günlük Ortalama Grafikte bulunan GRİ renkli hareketli ortalama HAM PETROL ‘ün 500 Günlük ortalamasını ifade ediyor. İlk bakışta ne görüyorum? HAM PETROL ‘ ün 17 EYLÜL 2014 Tarihinden bu tarafa GRİ RENKLİ hareketli ortalama altında hareket ettiğini.

Bu emtia GRİ RENKLİ hareketli ortalama üstüne çıktığı ve üstünde kapanışlar yapması halinde yükseliş olabilir diye düşünüyorum. Peki, HAM PETROL bu ortalamaya yaklaşmış ya da üstüne çıkışlar yapmayı denemiş mi? 26 Nisan 2015 Tarihinde yaklaşmış ayrıca 12 Ekim 2015 ve 3 Kasım 2015 tarihlerin de bu hattın üstüne çıkmaya çalışmış ama başaramamış. Hareketli ortalamanın yanı sıra bir de kanal var HAM PETROL ‘ ün bu kanalın içinde hareket ettiği görülüyor. Dikkat edilirse Kanalın orta kısmından yukarı doğru hareket etmeye çalıştığında 500 günlük GRİ ortalama direnci ile karşılaşmış

CRUDE OİL / HAM PETROL

TREND değişikliğinden bahsedilmesi için kanal orta kısmının üstünde kapanışların yanı sıra 500 günlük hareketli ortalama üstünde kapanışlar yapması gerekir gibi bir düşünce oluşuyor. Ancak bu benim için yeterli değil 144 ve 55 günlük ortalamaların hareketlerini inceledikten sonra bir düşünce yapısı oluşabilir

Ham Petrol
HAM PETROL 500 GÜNLÜK

HAM PETROL / CRUDE OİL

144 ve 55  Günlük Ortalama 500 günlük ortalamayı grafikten çıkartıp, 144 ve 55 günlük ortalama ile bir inceleme yapacağım. HAM PETROL ‘ün 1 Ağustos 2014 tarihinde 144 ve 55 günlük ortalama altına inerek düşüş trendine girdiği görülüyor. O zaman parite 55 ve/veya 144 günlük ortalamanın üstünde hareketler yapmaya çalıştığı zamanlar yukarı yönlü TREND değişikliği algısı oluşmaya başlıyor diyebiliriz.

Kanal hareketine bakıldığı zaman görülüyor ki HAM PETROL İLK Baştaki 55 Günlük ortalama üstünde hareketler ardından 144 günlük ortalama üstünde hareketler ile kanal üst seviyesine ulaşmış önceki grafikte anlatılan 500 günlük ortalama altında kalmış ve sırasıyla 55 günlük ve 144 günlük ortalamaların altına inerek tekrar kanalın en alt kısmında İKİNCİ defa 55 Günlük desteği alarak çıkışlar yapmaya çalışmıştır yine aynı şekilde 55 ile 144 günlük ortalamaların üstüne çıkarak birde kanal orta seviyesini aşarak yükselme isteği ile hareket edecekken önceki grafikte olan 500 günlük direncin engel olduğu gözüküyor.

Ham Petrol
HAM PETROL 144 VE 55 GÜNLÜK

 

Sonuç :

Grafikte görüleceği üzere 55 günlük kırmızı ortalama direnci, 500 günlük ortalama direnci ile 144 desteği arasında sıkışmış durumdadır. HAM PETROL ‘ ün gidiş yolu hakkında karar verebilmek için 144 desteğinin aşağı yönlü kırılması yada 55 günlük ortalamanın direnç görevini sürdürüp sürdürmeyeceğini izlemek gerekir. Petrol 144 ile 55 günlük ortalama arasında karar verme sürecine girmiş gibi gözüküyor.

Grafik Kontrol 17/Kasım/2015

Ham Petrol
HAM PETROL 144 ve 55 Günlük Kontrol

Makaleyi okuduysanız lütfen UYARI sayfasınıda okuyunuz