İnşaatGayrimenkul sertifikası nedir ?

Ana taşınmazın dış cepheleri ve iç bölümler, bağımsız bölüm, eklenti ve ortak yerlerin ölçülerini açıkça gösteren planlar ile ilgili konular sorular cevaplar
Kullanıcı avatarı
Broker
Mesajlar: 97
Kayıt: 23 Mar 2017, 15:48

Gayrimenkul sertifikası nedir ?

Okunmamış mesaj gönderen Broker » 25 Mar 2017, 20:49

Gayrimenkul sertifikası : Gayrimenkul projelerinin, herkesin alabileceği paylara bölünmesi ile oluşturulan bir yatırım aracı. Gayrimenkul sertifikasının metrekare bazlı daire satışı ifadesi yanlıştır. Sertifika TOKİ garantörlüğünde inşa edilen bir gayrimenkul projesine, SPK denetiminde, Borsa şeffaflığında ortak olma esasına dayanır. Bu durumda tek bir daireye değil tüm projeye payınız oranında ortak oluyorsunuz.
Nereden satın alabilirim ?
Banka, finans kuruluşu veya katılım bankasına giderek veya mobilden, cep telefonunuzdan talimat vererek, dilediğiniz tutarda Gayrimenkul Sertifikası satın alabilirsiniz.
Kar / Zarar edermiyim ?
Gayrimenkul Sertifikası SPK esasları ve denetiminde olduğundan Kar zarar ifadesi kullanılamaz. Neticede bu bir yatırım aracıdır ortak olduğunuz projenin 3 yıl içinde /sonunda hangi konumda olduğu önemlidir.
Setifika aldım ne zaman satabilirim ?
Sertifikayı bugun aldınız istenildiği zaman Borsa İstanbul’da güncel piyasa fiyatları üzerinden satılabilir 3 yıl beklenmesi zorunlu değil.
Proje bitti elimde sertifika var ne olacak ?
Projenin %100 bitmiş olması gerekir.Borsa’da işlem gören projeye ait sertifikalar işleme kapatılır. Proje bitiği zaman her daire için güncel değerleme raporu hazırlanır ve dairelerin değeri belirlenir. Belirlenen bu değerler üzerinden duyurular yapılarak açık artırma usulü ile daireler satışa sunulur. Elde edilen satış hasılatı pay sahiplerine hissesi oranında dağıtılır ve işlem son bulur.

  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir