HukukŞufa hakkı nedir ?

Gayrimenkul (Taşınmaz) ile ilgili hukuksal konular. Örnek olaylar sorular Kira - Kat Mülkiyeti - İmar sorular cevaplar
Kullanıcı avatarı
Broker
Mesajlar: 97
Kayıt: 23 Mar 2017, 15:48

Şufa hakkı nedir ?

Okunmamış mesaj gönderen Broker » 28 Mar 2017, 11:19

Şufa hakkı : Paydaşlarından birinin payını bir üçüncü kişiye satması halinde diğer paydaşlara aynı şartlarla bu payın alıcısı olabilme yetkisini veren yenilik doğuran bir haktır. Önalım hakkı ancak alıcıya karşı dava açılarak kullanılabilir. Bu hakkın dava dışında kullanılması olanaklı değildir.

Paydaşların süresiz bir şekilde dava açma hakkını kullanarak alıcıyı zor durumda bırakmalarını önlemek için Şufa hakkı kullanım süresi öngörülmüştür.

Şufa hakkını kullanma süresi
  • Şufa hakkı (önalım hakkı)sahibi olan paydaşlara gayrimenkulün alıcısı tarafından satış noter aracılığıyla bildirilmişse, satışın bildirilmesinden itibaren 3 ay içerisinde şufa davasının açılması gerekir.
  • Şufa hakkı sahibi olan paydaşlara satış noter vasıtasıyla bildirilmemişse satış tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde şufa davasının açılması gerekir.
Şufa hakkını kullanma süresi olarak belirlenen süreler hak düşürücü niteliktedir. Bu süreler geçtikten sonra şufa davası açılması mümkün değildir.

Kanuni Şufa Hakkından Feragat
Ortak mülkiyet olarak tasarrufu edilen taşınmazlarda paydaşlar kanuni şufa haklarından feragat edilebilmektedir. Ancak, feragatin geçerli olabilmesi için sözleşme tanzimi gerekir. Taşınmazdaki payın üçüncü bir kişiye satışı halinde diğer paydaşlar söz konusu feragat sebebi ile şufa hakkını kullanamayacaktır.

Hukukçular genel olarak şufa hakkından feragat durumunun tapuya şerh olarak işletilmesi görüşündedirler.

"Şufa Hakkı" Gayrimenkul alım satımlarında dikkat edilecek önemli bir konudur.

  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir