İnşaatBetonarme yapı

Ana taşınmazın dış cepheleri ve iç bölümler, bağımsız bölüm, eklenti ve ortak yerlerin ölçülerini açıkça gösteren planlar ile ilgili konular sorular cevaplar
Kullanıcı avatarı
Broker
Mesajlar: 97
Kayıt: 23 Mar 2017, 15:48

Betonarme yapı

Okunmamış mesaj gönderen Broker » 28 Mar 2017, 12:55

Beton ve çeliğin kullanıldığı yapıdır.

Betonarme yapıların kısımları
Temeller duvar ve kolonlardan gelen yükleri zemine aktarır. Zeminlerin taşıma gücü duvar ve kolların az olduğu için yükü daha geniş bir alana yayan temel dediğimiz yapılar yapılır. Temellerin projelendirilmesinde en önemli husus zeminin donelerinin doğru tespit edilmesidir.
Tekil temeller:
Kolon yüklerinin küçük ve zemin emniyet gerilmelerinin yüksek olması halinde kolonların altında tek tek temel yapılmasıdır. Ekonomik yönden uygundur.

Sürekli temeller:
Kolon yüklerinin büyük emniyet gerilmesinin küçük olması durumunda aynı akstaki birkaç kolonun altında sürekli bir temel yapılmasıdır.

Kirişler:
Kirişler döşemelerden gelen yükleri kolona aktaran elemanlardır. Basit ve tablalı kiriş olarak ikiye ayrılmaktadır. Kirişler en az 20* 50 cm olmalıdır.

Döşemeler:
Kendi düzlemlerine dik yüklerle yüklenen yani hareketli veya sabit yükleri taşıyan düzlem taşıyıcılardır. Duvar ve kirişlere oturur. Plak döşeme, dişli döşeme, kirişsiz döşeme,mantar döşeme gibi tipleri vardır.Kirişler en az 12 cm olmalıdır.

Kolonlar:
Kolonlar düşey taşıyıcı elemanlardır. Kolonlar, kirişlerden gelen yükleri temele indirir. Kolonlar en az 20 * 20 cm olmalıdır.

Çelik yapılar:
Taşıcıyı sistemi çelik olan yapılardır. Döşeme elemanları kullanılır. Yerine örme duvar da olabilir. Çatı donanımı elden geldiğince hafif olmalıdır. Depreme karşı çok dayanıklıdır.

  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir