ProjelerŞerefiye nedir nasıl hesaplanır ?

Konut projeleri ve Ticari projeler ile ilgili konular yorumlar ve bilgiler
Kullanıcı avatarı
Broker
Mesajlar: 97
Kayıt: 23 Mar 2017, 15:48

Şerefiye nedir nasıl hesaplanır ?

Okunmamış mesaj gönderen Broker » 31 Mar 2017, 00:41

Şerefiye , genellikle konut projelerinde kullanılan bir terimdir. Aynı özelliklerde olan(aynı metrekare, aynı tipde ) daireler için farklı fiyatların belirlenmesi işlemine Şerefiye denir.

konut projelerinde daire alanı ve tipi aynı olsa da alternatif dairelerin fiyatlarının farklı olabildiğini görüyoruz. Genellikle dairelerin manzarasının değişeceği gerekçesiyle yükseklik ve dairenin baktığı yön, ısınma ve güneşlenme gerekçesiyle keza dairenin yönü, sosyal tesislere yakınlığı veya gürültü gerekçesiyle yoldan uzaklığı gibi birtakım faktörler şerefiye kapsamı içinde değerlendirilmektedir.

Şerefiye faktörlerini öngörmek ciddi bir tecrübe neticesinde olabilir. Peki ama şerefiye ile fiyatlar ne kadar farklılaşabilir ?

Şerefiyenin en alt ve en üst sınırını dairenin bulunduğu bölgedeki fiyat seviyesi belirler. Normal koşullar altında bulunduğu bölgenin şartlarını önemli ölçüde geliştiren markalı bir projede bölge ortalamasının %50 kadar üstünde fiyatlamalar görülebilir.
Şerefiye hesabı ciddi bir emek ve tecrübe ister. Alıcılar bu konuda çok dikkatli olmalıdır. İnşaat firması hesabı yanlış yapmış olabilir. Bu bir dezavantaj olarak gözüksede, prim yapabilecek daireyi doğru tespit etmek alıcı için bir avantaja dönüşebilir.

  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir