Arsa-AraziArsa alırken nelere dikkat edilir

Arsa,tarla,bağ bahçe arazi konularında açıklayacı bilgiler yorumlar
Kullanıcı avatarı
Broker
Mesajlar: 97
Kayıt: 23 Mar 2017, 15:48

Arsa alırken nelere dikkat edilir

Okunmamış mesaj gönderen Broker » 31 Mar 2017, 02:09

Arsa alım ve satımlarında dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır.
Hisse durumu
Arsa alacak olan veya bir arsası olup bunu yatırım aracı olarak kullanacak kişilerin müstakil mi yoksa hisseli tapu mu olduğuna dikkat etmesi gerekir.
Hisseli tapularda hangi ortağın ne kadar ve nerede hak sahibi olduğu tespit edilmelidir. Bir tapu üzerinde birden fazla mal sahibi varsa, hisse sahiplerinden birisi ifraz başvurusunda bulunarak kendi payını ayırabilir ve o bölümü kullanabilir.
İmar durumu
Arsaların imar özelliği belediyelerden mutlaka öğrenilmelidir. Her arsa, imar yapılabilen alan anlamına gelmez. Bir arazinin değerinde belirleyici olan da imar durumudur.
Arsanın yeri
Yatırım yapılacak arsanın yeri önceden kontrol edilmelidir. Bunun için de Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilgi Şube Müdürlüğü internet sitesi kullanılabilir. Böylece alınan arsanın konumu teyit edilmiş olur.
Gayrimenkul yasaları
Yatırım yapılacak olan bölgenin arsa veya arazi gibi özelliklerden hangisine sahip olduğu bilinmelidir. Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı kanunlarında düzenlemeler yapıldığı için bazı tarım arazileri imara kapatılmıştır. Böylece yanlış yatırımlarda bulunmanın önüne geçilebilir.
Bölge hakkında bilgi
Arsa yatırımı uzun vadede kazanç getiren ve bilgi isteyen bir kâr aracıdır. Bu nedenle buraya sermaye yatıracak olan kişilerin şehir hakkında geleceğe dönük projelerde bulunması ve şehrin genel eğilimine uygun yapılar inşa etmesi gerekir.

  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir