Hukukİnşaat hakkı (Üst Hakkı) nedir ?

Gayrimenkul (Taşınmaz) ile ilgili hukuksal konular. Örnek olaylar sorular Kira - Kat Mülkiyeti - İmar sorular cevaplar
Kullanıcı avatarı
Broker
Mesajlar: 97
Kayıt: 23 Mar 2017, 15:48

İnşaat hakkı (Üst Hakkı) nedir ?

Okunmamış mesaj gönderen Broker » 31 Mar 2017, 06:45

Birçok kişi tarafından ' İnşaat Hakkı ' olarak bilinen ' Üst Hakkı ' İrtifak Haklarından sayılıp başkasına ait olan araziye inşaat yapmak ya da inşaatı yapılmış bir yapıyı elde tutmak şeklinde ifade edilebilir.

Medeni Kanun'un 726. maddesine göre Üst Hakkı , başkasına ait bir yerin üstüne , altına , içerisine inşaat yapmak veya inşaatı bitirilmiş bir yapının elde tutma yetkisini veren bir irtifak hakkıdır.

Üst hakkını almış kişinin, üstüne yapmış olduğu yapı arsanın bütünleyici bir parçası olmaz.
Üst hakkının geçerli olduğu süre boyunca , arsanın sahibini (maliki) ve üzerinde bulunan yapının sahibi (maliki) farklı kişiler olmaktadır. Mülkiyet Hakkı , Üst hakkından ayrı olarak başkasına devredilemez.

Üst hakkı bitiminde ne olur
Üst hakkı süresi bitiminde, kişinin yapı üzerinde bulunan mülkiyet hakkı son bulmaktadır. Bu işlem ile inşaa edilmiş yapı arsanın bütünleyici bir parçası olarak , mülkiyeti arsanın malikine geçer.

Üst hakkı devredilebilir mi
Evet , Üst Hakkı başkasına devredilebilen bir haktır. Üst hakkı , minimum 30 sene için kurulmuşsa , bu hakkın sürekli olarak kurulmuş olduğu kabul edilir. Bu hak , gerçek ya da tüzel kişiler lehine en fazla 100 sene için kurulabilmektedir.

  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir