İnşaatKat alanı katsayısı (Emsal) nedir?

Ana taşınmazın dış cepheleri ve iç bölümler, bağımsız bölüm, eklenti ve ortak yerlerin ölçülerini açıkça gösteren planlar ile ilgili konular sorular cevaplar
Kullanıcı avatarı
Broker
Mesajlar: 97
Kayıt: 23 Mar 2017, 15:48

Kat alanı katsayısı (Emsal) nedir?

Okunmamış mesaj gönderen Broker » 02 Nis 2017, 13:57

Emsal diğer bir ifade ile KAKS, bir arsaya yapılabilecek toplam net inşaat alanı demektir.

Örnek : 1000 metrekare net alanlı bir arsanız var. Bu arsanın imar durum belgesinde KAKS değeri 0,40 yazdığını varsayalım. Bu durum arsanıza 1000x0,40= 400 metrekare toplam inşaat alanlı bir bina yapabileceğiniz anlamına gelir.

KAKS oranları : 0.20 – 0.30 – 0.40 – 1.0 – 1.5 – 2.0 – 2.07 – 2.5 – 3.0 arasında değişkenlik gösteriyor.

İnşaatın yapılacağı arsa için belirlenen KAKS oranı ile arsa alanının çarpılması sonucunda kat alanı katsayısı bulunuyor.

KAKS hesabına dahil edilmeyen alanlar:
KAKS; inşaat çalışmalarına başlanacak yapının bütün katlardaki alanları toplamının parsel alanına oranından elde edilen sayı oluyor. KAKS sayısı, katlar alanı bodrum kat, asma kat, çekme ve çatı katı ve kapalı çıkmalar dahil kullanılabilen bütün katların ışıklıklar çıktıktan sonra kalan alanların toplamı olarak ifade ediliyor.
Çatı katı, asma kat, bodrum kat, yangın merdiveni, asansör,kalorifer daireleri, kömürlük, sığınaklar, çöp ayrıştırma bacaları, su depoları, su sarnıcı, avlular, iç bahçeler, açık havuzlar, pergolalar, zemin terasları ile açık ve kapalı otoparklar emsal hesabına dahil edilmez.

  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir