HukukKira depozitosu sınırı nedir

Gayrimenkul (Taşınmaz) ile ilgili hukuksal konular. Örnek olaylar sorular Kira - Kat Mülkiyeti - İmar sorular cevaplar
Kullanıcı avatarı
Broker
Mesajlar: 97
Kayıt: 23 Mar 2017, 15:48

Kira depozitosu sınırı nedir

Okunmamış mesaj gönderen Broker » 05 Nis 2017, 10:08

İşyerini yada konutunu kiraya veren kişiler, kiracılarından ilk ayın kira bedelini peşin alabiliyor. Ayrıca mal sahiplerinin kiracıdan depozito isteme hakları da bulunmaktadır.

Gayrimenkul sahibi kiracısından depozito bedeli de talep edebiliyor. Bu bedel, güvence bedeli oluyor. Gayrimenkul sahibinin muhtemel zararlara karşı teminatı oluyor.
Kiralama sonunda herhangi bir zararın yaşanmaması durumunda kiracıya iade ediliyor.

Depozito bedeli için belirlenen bir bedel bulunmamakla birlikte, kanunen belirlenmiş bir sınırlama bulunuyor. Bu sınırlama 3 aylık kira bedeli dir.

Buna göre mal sahibi kiracısından en fazla 3 aylık kira bedelini talep edebiliyor. Örnek olarak kira bedelinin 2000 TL olduğunu varsayalım. Bu durumda mal sahibinin isteyebileceği en yüksek depozito bedeli 6000 TL dir.

Güvence olarak para veya kıymetli evrak verilmesi kararlaştırılmışsa; kiracı, kiraya verenin onayı olmaksızın çekilmemek üzere, parayı vadeli bir tasarruf hesabına yatırır, kıymetli evrak ise bir bankaya depo eder.

Banka, güvenceleri ancak iki tarafın rızasıyla veya icra takibinin kesinleşmesiyle ya da kesinleşmiş mahkeme kararına dayanarak geri verebilir.

  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir