İnşaatYapı denetim nedir

Ana taşınmazın dış cepheleri ve iç bölümler, bağımsız bölüm, eklenti ve ortak yerlerin ölçülerini açıkça gösteren planlar ile ilgili konular sorular cevaplar
Kullanıcı avatarı
Broker

Yapı denetim nedir

Okunmamış mesaj gönderen Broker » 12 Nis 2017, 15:14

Yapı Denetimi, 10/04/2000 Tarih ve 24016 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Yapı Denetimi Hakkındaki Kanun Hükmündeki Kararname ile başlatılmış ve bu kararnamenin yerine hazırlanarak 13/07/2001 Tarih ve 24461 Sayılı resmi gazetede yayınlanmış bulunan 4708 Sayılı Yapı Denetimi Hakkındaki Kanun ile devam ettirilen, can ve mal güvenliğini için imar planına, fen, sanat ve sağlık kurallarına, standartlara uygun, kaliteli yapı yapılması için proje ve yapı denetiminin sağlanması suretiyle çalışan bir sistemdir.

Yapı denetim hizmetleri, 4708 Sayılı Kanun gereğince kurularak Bayındırlık ve İskan Bakanlığından Yapı Denetimi İzin Belgesi almış tüzel kişiliğe sahip yapı denetim kuruluşları tarafından yürütülmektedir.

Yapı Denetim Kuruluşları proje denetimi aşamasında
  • Proje müelliflerince hazırlanan projelerin, Bakanlıkça hazırlanan Mühendislik ve Mimarlık Proje Düzenleme Esasları, imar planı, ilgili idarenin imar yönetmelikleri ile diğer yönetmelik, şartname ve standartlara uygunluğunu
  • Hazırlanan mimari, statik, mekanik ve elektrik uygulama projelerinin ve hesaplarının ilgili mevzuata uygunluğunu
  • Zemin için bir jeoteknik rapor olup olmadığını ve temel sisteminin bu rapora uygunluğunu
  • Taşıyıcı sistemin öncelikle Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkındaki Yönetmelik ile TS 500 ve yürürlükteki standart, şartname ve esaslara göre projelendirildiğini
  • Hazırlanan uygulama projelerinin Binalarda Isı Yalıtım Yönetmeliği’ne uygunluğunu
kontrol eder.