21-25 Eylül 2015 Makro Görünüm

Eurusd Proje

FED faiz kararı açıklamalarından sonra piyasaların tedirgin olması normal

Piyasaların belirsizliğinden dolayı ABD Ekonomisi enflasyon baskısı ile karşı karşıya buda demek oluyor ki İşsizlik Oranı ve Tarım Dışı İstihdam konusunda ulaşmak istedikleri hedeflere gecikmeli olarak devam edebilirler, bundan sonra açıklanacak olan ekonomik veriler istikrarlı olamayabilir.

ÇİN Ekonomisi her ne kadar dışa açık ve şeffaf gibi görünsede ABD ve AB kadar değil yani içeride neler olup bittiğini kimse bilmiyor, ÇİN tarafından gelebilecek ekonomik aksiyonları kimse tahmin edemiyor bu sebeple piyasalarda güvensizlik ve endişe hakim gözüküyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby;  ÇİN Cumhurbaşkanını bu hafta heyacan ile beklediklerini söylediğine göre konuşacak önemli şeyler var demektir ayrıca ÇİN Ekonomisinin sürekli büyümesinin pasifik bölgesini değil tüm dünyayı etkilediğini dile getiriyor. 22-25 Eylül/2015 tarihleri arası görüşmeler devam edecek, görüşmeler bittikten sonraki basın açıklamaları önem arz ediyor.

Sonuç olarak ;

FED Başkanının faiz konusu ile ilgili net bir şey konuşmaması hatta ve hatta EKİM Ayında faiz artırımı olabilir şeklindeki söylemi ilk etapta değer kaybeden doların daha sonra toparlanmasına sebep oldu. Piyasalar Ekim ayına odaklanmış durumda.

Ekonomik Takvim

Bu haftaki önemli veriler incelendiğinde‘ Pazartesi günü açıklanan ABD- Mevcut Ev Satışları verisinin son 3 ay beklenti doğrultusunda geldiği ancak en son açıklanan verinin beklenenin aşağısında kaldığı görülüyor.

Çin – Caixin İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) her ayın ilk iş günü ve ay sonuna 6-7 gün kala açıklanan bir veridir. Bu verinin 50.0 puanın altında olması, imalat ekonomisinin daraldığını gösterir. Haziran ayından beri beklenti altında gelmekle beraber şubat ayından beri 50’ nin altına gelmektedir.

(ECB) Başkanı Draghi’ nin Konuşması ve ABD Fed Başkanı Janet Yellen’ ın yapacağı konuşmalar EURUSD paritesinde dalgalanmaya sebep olabilir.

Haftanın son iki gününde ABD tarafından gelecek önemli veriler var, DOLAR ENDEKSİ ‘ nin kapanış seviyeleri bir sonraki hafta için rehber olabilir şeklinde düşünüyorum.

DAX ENDEKSİ İncelemesi

DAX Şu anda 34 günlük fiyat ortalaması’ nın üstünde hareket ediyor ; daha önceki DAX ENDEKSİ  Analizinde ve Alttaki yeni analizde görüleceği üzere  FED öncesi ve FED sonrası aynı ortalama üstünde hareket ediyor. Bu endeks Mayıs ayında %236 Fibonacci ortalamasının altına düştüğünden beri bir daha %236 seviyesi’ nin üzerine çıkamadı. 22 Eylül 2015 tarihideki Fibonacci %236 seviyesi 11650 olarak gözüküyor.

Hareketli ortalama ve diğer faktörler ile birlikte incelendiğinde ;

Resistance : 10550
Resistance : 10330
Resistance : 10050
Pivot : 9760 and Support

Yorumunuz