28 Eylül-02 Ekim Makro Görünüm

Takvim

Önemli veri ve ülke merkez bankası başkanlarının açıklamaları var. Perşembe ve Cuma günü Çin Milli günü olması nedeniyle Shenzhen Menkul Kıymetler Borsa tatilde ve piyasaları kapalı olacak. Haftanın ilk günü ABDAskıdaki Konut Satışları (Aylık) verisinin negatif ve beklentinin altında kalması EURUSD paritesi ve Dolar karşısındaki para birimlerinin yukarı yönde hareket etmesini sağladı.

Piyasalar FED Başkanı yellen’ in Çarşamba günü yapacağı konuşmaya odaklanmış durumda. Aynı gün öğlen sonra ADP Tarım Dışı İstihdam değişikliği verisi açıklanacak bu veri yaklaşık olarak 380-400.000 ABD çalışanının bordro verileri temel alınarak, özel istihdam alanlarındaki aylık değişimini ölçmektedir. Temmuz ve Ağustos ayındaki veriler beklentinin altında açıklandı. Geçmiş 2014 yılı verileri aynı aylar incelendiğinde Temmuz ve Ağustos ayları verilerinin düşük olduğu görülmekte.

ABD – Conference Board (CB) Tüketici Güveni Ekonomik koşullara bağlı olarak tüketicinin beklenti durumunu belirler. Açıklanacak olan Endeksin 100’den büyük olması iyimser 100’den küçük olması ise kötümser olarak kabul edilir. Ağustos Ayı Tüketici Güveni Endeksi 100’ün altındaydı.

Bugün sabah saatlerinde Enflasyonu kontrol altına almak isteyen Hindistan politika faiz oranını %6.75  olarak belirledi. Çin ‘deki ekonomik yavaşlama küresel anlamda etkilerini belirgin olarak göstermeye başladı.

Latin Amerika ülkeleri stres altında, birbiri ile entegre olmuş ekonomiler-Brezilya, Şili, Kolombiya, Meksika, Peru ve Uruguay’da Büyümenin bu yıl negatif olması bekleniyor.Çin ekonomisinin yavaşlaması ile bozulan dengenin kısa zamanda tekrar kurulacağını düşünmek çok zor diye düşünüyorlar.

Ekim ayına bakış açımızı netleştirecek olan asıl veriler ;

Cuma günü Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranı verileri. Ancak; belirsizlik ve düzensizlik içerisinde ekonomik verilerin piyasaya olumlu veya olumsuz nasıl bir etki yapacağını anlayabilmek yada doğruya yakın bir şekilde yorumlamak pek mümkün değil. Ekonomik veriler her ne kadar ülkelerin kendileri ile ilgili veriler olsa da bütün olarak düşünüldüğünde herhangi bir ülkenin açıkladığı veri veya aldığı sürpriz kararlar küresel anlamda bir başlangıcın tetikleyicisi olabilir. Bu sebeple tüm ülkeler beklenmedik ekonomik adımlar atmaktan çekinmiyor örnek olarak Ukrayna ile geçen yıl savaş halinde olan Rusya ‘nın Doğal Gaz konusunda bu yıl anlaştıkları, ABD ‘nin yıllardır Ambargo uyguladığı İran ile ekonomik anlaşmalar yapmaya hazır olduklarını söylemeleri veya Putin ile Obama’ nın ülkelerinin çıkarları için her şeye rağmen ilişkileri düzeltmeye de hazır olduklarını söyleyerek tokalaşmaları gibi.

Sonuç olarak;

Ekonomideki belirsizliğin son bulması ve yönünü belirleyebilmesi, FED’ in faiz kararı alıp almayacağı konusunda net söylemlerine bağlı olduğunu düşünmekle birlikte faiz kararı alınması konusunda geç kalındığını düşünüyorum.

Yorumunuz