ABD Başkanlık Seçimleri Yaklaşıyor

ABD Başkanlık Seçimleri
ABD Başkanlık Seçimleri

ABD Başkan ve Başkan Yardımcılarının seçimi 08 Kasım 2016 Tarihinde yapılacak. En son ABD Başkanlık seçimleri 06 Kasım 2012 tarihinde yapıldı. Şimdiki başkan Barack Obama İki kez seçilmiş olduğu için üçüncü bir kez daha aday gösterilemiyor.

Seçiciler Kurulu

ABD Başkanlık seçimleri ‘nin sonucu adayların aldığı oy oranına göre belirlenmiyor. Seçiciler kurulu üyesi sayısına göre belirleniyor. Bu kurul başkanlık seçimlerinden sonra (Aralık ayının ikinci pazartesi gününü takip eden ilk Çarşamba)oluşturulan bir kurultaydır. Bu kurultaya başkan adaylarının kazandığı temsilciler katılır ve bir oylama yapılır oylama sonunda başkan seçilir.

Amerika Birleşik Devletlerinde Başkanlık seçimi seçiciler kurulu üyelerinin oluşturulması ve belirlenmesi üzerine göre kurulmuştur.

Her eyalet belirli sayıda seçiciler kurulu üyesi belirler, bu sayı ilgili eyaletin Senato ve Temsilciler Meclisindeki temsilci sayısının toplamına eşit olmalıdır, bu bir kuraldır ancak bu kurala göre istisna tutulan tek eyalet Başkent Washington, DC ‘dir.

Bu sisteme göre, ABD ‘ de diğer adaya göre daha az oy alan adayın başkanlığı kazanabilmesi mümkündür. Bu duruma en güzel örnek 2000 yılındaki seçimler verilebilir.

2000 yılında Al Gore, ülke çapında toplam oyda George Bush’tan yarım milyon daha çok oy almıştı. Fakat Florida’da Bush’a 500 oy farkla yenildi. Bush, Florida’yı kazanarak bu eyaletin, “seçici kuruldaki 27 delege oyunu kazanmış olunca, 270 delege oyu sınırını geçti ve ABD başkanı oldu. Yapılan analizler, bu seçim sistemi sebebi ile bir adayın seçmenlerin % 21’inin oylarını aldığı takdirde başkan seçilebileceğini gösteriyor.

ABD Başkanlık Seçimleri 270 Oyu Bulan Başkan Olur

Ülke genelinde 538 Seçici Kurul Üyesi var, Amerikan anayasasına göre salt çoğunluk oyu alan ( yarısından 1 fazlası: 538/2=269+1) yani 270 seçici kurul üyesinin oyunu alan aday başkan seçiliyor.

Seçimler de üç eyalet salıncak eyalet olarak görülüyor; Florida, Pennsylvania, Ohio bu eyaletlerin oyları her seçim sonucunda farklı olabiliyor. Bu sebeple seçim sonuçlarının kaderini bu üç eyalet belirliyor. Nüfuslarının fazla olması sebebi ile seçici kurul üyeleri de doğal olarak diğer eyaletlerden fazla olmaktadır. Florida’nın, ‘seçici kurul ’da 29, Pennsylvania’nın 20 ve Ohio eyaletinin ise 18 oyu var. Yukarıda bahsetmiş olduğum 2000 yılındaki örnekte olduğu gibi Oy sayısı az olmasına rağmen kritik eyaletlerin seçici kurul üyelerini oyları ile Bush ‘ a Başkanlık yolu açılmıştı.

Seçimler Neden Kasım Ayının İlk Salı günü yapılıyor

Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık Seçimleri ‘nin geleneksel olarak Salı günü yapılmasının hikâyesi çok ilginçtir, Amerika Birleşik Devletleri kurulduğu zaman oy verme ve seçilme hakkı sadece toprak ve mal sahibi kişilere tanınan bir ayrıcalıktı. Çiftçi seçmenlere göre bir düzen kurulmaya çalışıldı ancak çiftçiler cumartesi günü ürünlerini satmak için pazara getiriyorlardı Pazar günüde kilisede vakit geçirdikleri için Cumartesi ve Pazar uygun değildi, Pazartesi günüde Katolikler için uygun değildi çünkü 1 Kasım Katoliklerin ‘All Saints Day’ tatiliydi. Bu sebeple kasım ayının ilk Salı günü başkanlık seçimleri yapılmaya başlandı ve bu gelenek hale geldi.

Yorumunuz