Altın çelişki analizi

Grafik
Grafik

Altın’ ın Fibonacci seviyeleri

Birkaç çalışmam olmuştu. En son 23 Ağustos 2015 tarihli çalışmada altın’ daki seviyelerin ekonomik veriler ve bar hareketlerinin çizilen hatlar ile uyumlu olarak ilerlemesi, kısa-orta vadede variance noktalarının uyumlu olup olmadığı konusunda bir çalışma yapmama olanak sağladı.Bu iki Altın analizini karşılaştırarak Altın hareketlerinin Fibonacci seviyelerinin çalışmasının yanı sıra variance noktalarının da çalışıp çalışmadığını öğrenmiş olacağım.

23 Ağustos 2015 Tarihli inceleme;

Bu incelemeyi başlattığım günlerde Altın’ ın 25 Temmuz 2015 tarihinde başlattığı yön arayışını 10 ağustos 2015 tarihinde çift destek ile bulduğunu yukarı yönlü hareketini geçici süre ile sonlandırdığını ve sıkışma noktasına geldiğini düşünüyordum ki bu seviyede grafik üzerine “Sıkıştı” yazmıştım. Ancak yukarılarda dirençsiz bölgeler mevcuttu ve hızlı yükselme imkânı vardı ki o noktada dirençsiz bölgeyi hızlı bir şekilde geçerek ilk “Hızlı Yükselebilir ” yazan bölgenin üst noktasına ulaştı aslında bir üst bölgede hızlı yükselebilir ikinci bir alan mevcuttu bu bölgeyi geçmesi için daha fazla desteğe ihtiyacı vardı yani aldığı yükseliş desteği ikinci bölgeyi geçmesi için yeterli değildi. Bunun için aşağıya doğru hareketini gerçekleştirip üstte yazan ikinci “ Hızlı Yükselebilir Bölge” ye dönüş yapma veya yapmama kararı vermesi gerekiyordu ve aşağıya doğru hareketini destek-direnç olmayan alan içerisinde hızlı bir şekilde yaptı grafiği incelediğimizde şuan destek ve direnç bölgesinde olduğunu görüyoruz.

Altın Dinamik Analiz (Tıklayınız)

Ancak Altın hareketleri detaylı bir şekilde incelendiğinde genellikle yükseliş yaptığı yani destek aldığı noktalara geri dönüşler yaptığı görülüyor. Bu makale yazıldığı sıralar İlk “Hızlı Yükselebilir Bölge” alan içerisinden çıktığı ve 2 desteği aşağı yönlü kırdığı görülüyor. Bu inceleme benim için yeterli değildi, Altın Analizi konusunda biraz daha geniş bakmak gerektiğini düşündüm ve en az 1,5-2 yıllık süreç içerisindeki hareketlerinin incelenmesinin bir rehber olabileceğini düşünerek aşağıda bulunan grafiği inceledim.

Peki, nasıl bir çalışma yapılmalı ki?

Aklıma hemen variance ile yapılacak bir çalışma ile belki ALTIN konusunda genel bir görünüm elde edebilirim diye bir fikir geldi, ancak yeterli değildi çünkü çelişkinin hesaplanması için bir takım diğer matematiksel hesaplamalara ihtiyaç vardı ama mutlaka bu hesaplamaların Fibonacci rakamları ile olması gerekiyordu. Genel olarak tüm Fibonacci rakamları ve oranlarını denedim %144 rakamının altın için daha uygun olduğunu gördüm. Aslında %144 rakamı benim favori rakamım, daha öncede yaptığım bazı incelemelerde 144 rakamının gizemini görmüştüm.

31 Ekim 2015 Tarihli İnceleme;

Grafik üzerinde yapılan çalışma %144 rakamı ile yapıldı, grafik üzerine yazdığım gibi bu bir çalışmadır kesinlik ile bir yön tayini veya herhangi bir ticari anlamda karar vermek için yapılmış profesyonel bir analiz değildir yani kısacası bu grafiğe bakanlar ALTIN yönü konusunda karar vermesinler bu bir uyarıdır. Ben tahsilimi iktisadi bilimler olarak yaptığım için anca bu konuda fikirlerim olabilir başka bir konuda yapsaydım o konuda fikir sahibi olurdum, her fırsatta söylüyorum benim yaptığım analizlerin hiçbir geçerliliği yoktur, hiçbir şekilde ticari amacı yoktur, hayatta herkesin ilgisini çeken konular vardır, kimisi siyaset ile ilgilenir, kimisi elektronik ile ilgilenir, kimisi bilgisayar, bunlar artırılabilir mesela ben çok iyi org çalarım hatta üniversite yıllarında ve çalışma hayatımda bir müzik aleti çalmanın çok faydasını gördüm size bir sosyal ortam sağlıyor bazen sizin gerekli olmadığınız zamanlarda bile sırf bir müzik aleti çalabiliyorsunuz diye davetlere çağrılıyorsunuz hatta bestelerim var konuyu nereye bağlayacağım tabiki finansal hareketlere…  Çok ilginç ama bazen finansal varlıkların grafiğinde hareket eden Mumlar  bana müzik notası gibi geliyor kimi zaman “Do“ Kimi zaman “FA” sesi arada bemol ve diyez. Nasıl insanlar müzik notalarına göre bir ruh hali alıyorsa finansal varlık hareketlerine göre de bir ruh hali oluşuyor siz nasıl bir ruh hali yaşamak istiyorsanız o müziği dinlersiniz finansal piyasalarda nasıl bir ruh hali yaşamak istiyorsanız o varlığı seçersiniz. Neyse konuyu fazla uzatmadan sadece bir çalışma olan ALTIN Analizi konusuna geri döneyim

Altın Statik Analiz  (Tıklayınız)

Grafikte görüleceği üzere;

Çalışma 17 Mart 2015 ve 14 Ekim 2015 arasında yapıldı. Benim ilk gördüğüm tepe noktaları tarihleri ve neden bu tarihlerde düşüş olduğu düşüşlerin nerelerde destek bulduğu yada destek bulduktan sonraki hedefleri. Şimdi bu makalede 2  ALTIN analizi var birincisi 23/Ağustos/2015 ve ikincisi 31/Ekim/2015 birinci analiz dinamik (Hareketli) ikinci analiz statik (Hareketsiz)

(1) 17 Mart 2014 Tarihinde ne oldu? (Kırım Rusya’ya Katılma Kararı Aldı) Gazeteler 16 Martta Tarihi zirve diye yazıyordu. Ancak bu karar ile Altın %144 Fibo variance en üst seviyesinden en düşük noktaya inmeye başladı

(2) 23 Ocak 2015 Tarihinde ne oldu? Avrupa Merkez Bankası’nın 60 milyar Eur’luk varlık alımını başlatacağına ilişkin açıklaması ile Altın Tırmanışa geçti ancak sonra düşmeye başladı

(3) 15 Ekim 2015 Tarihinde variance üst noktasından aşağıya düşmesi için tüm haberleri ve ekonomik verileri taradım o gün açıklanan ülke verilerini inceledim. Diğer aylar ile gözle görülür bir fark göremedim. Olağanüstü bir veri yada açıklama yoktu ancak direnç noktasına geldiği için sıradan bir geri dönüş gibi görülüyordu

  • ABD verileri Kimi iyi kimi kötü olarak gelmiş belirsiz veriler
  • Çin yeni krediler beklenti üstü
  • ABD Tüfe Beklenti üstü

Sonuç

15 Ekimden sonra Altın Düşmeye Başladı, daha sonraki günler de Draghi 23 Ocak 2015 tarihinde söylediğini tekrar etti finansal piyasalar dalgalandı, Çin faiz kararı ve ardından Fomc Açıklaması ile piyasa yön bulmaya çalışıyor.

Düşünceler

(1) 3 Önemli tarih incelendiğinde variance üst noktası (Kırmızı) Bir daha Test edilmesi uzun sürecek mi?
(2) Genellikle düşüşler Base(Mavi) hattı test etmiş bu defa edecek mi?
(3) Büyük yükselişler ardından (Yeşil) en alt bölgeye inmiş bu defa inecek mi?
(4) Altın ‘ ın en son variance noktasına yükselmesi ve ardından düşüş yaşaması FED Faiz Kararı alma sinyali mi?
(5) Eğer Mavi(Base) noktasına gelirse ve ardından yükselirse Fed Faiz kararı ertelemesi sinyali olabilir mi?
(6) En son dikkat ettiğim nokta daha önceki büyük yükselişlerde Varriance nin high seviyesi test edilmiş ve 15 Ekim 2015 yükselişinde üstüne çıkamamış acaba tekrar bir dönüş yapıp Üst noktayı test edecek mi?

Bu soruların cevaplarını ilerideki günlerde ALTIN hareketlerinde göreceğim.

Not  

TRADEV göstergesi bir doğrunun fibonacci rakamları kullanılarak çelişki/st.dv hesaplamasını yapmakta ve bir hareketli ortalama doğrusu çizerek tepe ve dip noktalarını göstermektedir. bu göstergede kullanılan rakam %144- Close seviyesidir.
Kontrol : 18/Kasım/2015

GOLD-1

Yorumunuz