24-28 Ağustos 2015 Makro Görünüm

makro görünüm
makro görünüm

Dünya Deflasyona mı? Gidiyor… Çin’in para birimini devalüe edebileceği ve bunun kaçınılmaz olduğu konusu aylar önceden konuşulmaya başlamıştı. Ülke ekonomilerinin buna hazırlıklı olması gerekirdi.

Bilindiği üzere Deflasyon fiyatların azalması, düşmesidir. Kulağa her ne kadar hoş gelse de bu büyük bir tehlikedir üretim durma noktasına kadar gelebilir olaya tarihsel yaşanmışlıklardan örnek 1929 büyük buhran dönemi gösterilebilir.

Ülke ekonomilerinde Deflasyon riski, üretimi şu şekilde etkiler;  Fiyatlar düştükçe paranın değeri artar ancak psikoloji deflasyon ortamında şu şekildedir;  tüketici, fiyatların devamlı düştüğünü gördükçe tüketimi azaltır satın almaz çünkü fiyatın daha da düşeceğini düşünür ve ekonomi yavaşlamaya başlar alım-satım azlığı sebebi ile üretim düşer, istihdam azalır, millî gelir düşmeye başlar yatırımcılar, tüccarlar, şirketler de aynı düşünce ile hareket ederek fiyatların düşebileceği endişesi ile herhangi bir girişimde yada yatırımda bulunmazlar.

Bunun sonucunda ekonomi, üretim, tüketim genel anlamda durma noktasına gelir. Çin; değeri yüksek parası ile ya deflasyonu kendi yaşayacaktı yada devalüasyon kararı alarak bunu tüm dünyaya yaşatacaktı.

Tabiki ülke çıkarları için parasının değerini düşürerek deflasyon riskinden kurtulmuş oldu. Peki, bundan sonra ne olacak? Bazı ülkeler Çin devalüasyon kararının ardından kendi ülke paralarının değerini düşürmeye başladı değeri yüksek para ile dünya ticaretinde ihracat zor olur, Türkiye açısından konuyu ele alacak olursak TRY zaten siyasi istikrarsızlık nedeni ile bir değer kaybı yaşıyor 1 Ocak 2015-25-ağustos-2015 arasında TRYnin değer kaybı  %23.46 ‘dır.

Türkiye önümüzdeki vadede Devalüasyon kararı alırmı almaz mı bilmiyorum. Deflasyon riskinden kurtulmak için en iyi çarenin paranızın değerini düşürmek olduğunu söyleyebilirim Ancak; paranızın değerinin düşmesi daha sonra fiyatlar genel düzeyine olumsuz etki yapıp Enflasyon konusunu gündeme getirecektir enflasyonun hızına göre ekonomide bozulmalar oluşacaktır bu ayrı bir konu.

Faiz artışı olacağına dair beklentilerin güçlenmesi ÇİN ‘in devalüasyon kararının en önemli nedenlerinden biridir. FED eylülde bir artırım yapar mı? Yaparsa 1994 ‘deki gibi bir krizi tetikler mi? hep birlikte göreceğiz.Gelişmekte olan ülkeleri çok zor günler bekliyor.

ALTIN XAUUSDGOLD

“ Altın Neden Yükseliyor” adlı makalede yazmıştım, SP500 Endeksi ve ABD 10 Yıllık Tahvil ile Altın arasında genellikle ters bir orantı vardır. Ancak analizleri kontrol ettiğimde Endeks ile Tahvildeki sert, hızlı aşağı yönlü hareket in şiddeti kadar, Altın’ da Yukarı yönde hissedilmedi. Altın belirsizlik ortamında yön bulmaya çalışıyor karar noktası Fibonacci %236 seviyesi “1150”  gözüküyor, Yukarı yönlü hareketini 1168 ve 1190 direnç noktalarına yapabilir bundan sonra oluşacak hareketler için yeni bir strateji geliştirilmelidir, aşağı yönlü hareketler de (Fibonacci %144)1137, (Fibonacci %382) 1125, (Fibonacci %1)1090 seviyeleri destek bölgeleri olabilir.

Son olarak bu hafta 27 Ağustos 2015, Perşembe günü Açıklanacak iki adet ABD verisi var, bu iki veri Dolar Endeksi üzerindeki etkileri çok önemlidir ; biricisi Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) Fiyat Endeksi (Çeyreklik), ikincisi Askıdaki Konut Satışları (Aylık) geçen ay açıklanan veriler GSYH iyi ancak Konut Satışları iyi değil. dikkat edilmesinde fayda var.

Yorumunuz