ALTIN Neden Yükseliyor

S&P500 ve 10 Yıllık Tahvil Faiz Oranı

ALTIN Analizi yapılırken önemli iki adet göstergenin detaylı incelenmesi gerekir bunlardan birincisi S&P500 Endeksi ikincisi Amerika 10 yıllık Tahvil faiz oranı. Grafiklere baktığımızda 20.07.2015 Tarihi göze hemen çarpıyor. 16 Temmuz 2015 PerşembeTarihinde FED Başkanı Yellen’in yaptığı konuşmanın etkisi borsalar ve endekslere geçici bir süre yani 2 iş günü iyi yansıdı, ancak pazartesi günü 20/Temmuz/2015 Tarihinde piyasalar Yellen ‘in konuşmasını fiyatlamaya başladı S&P500 ve 10 Yıllık Tahvil faiz oranları düşmeye başlarken Eurusd ile Altın Yukarı yön aramaya başladı. Temmuz ayında merakla beklenen ABD Mevcut Ev Satışları verisi beklenenden iyi gelmesi ile dolar hareketlendi Ancak ABD tarafından gelen sonraki veriler ile FED Başkanı’ nın ağustos ayı içindeki konuşmaları dolar üzerinde olumsuz etki yarattı, faiz artırımı yapılmayacak diyemiyorlar bu büyük bir sıkıntı yaratır, tam olarak belli bir tarih veremiyorlar çünkü veriler ortada olumsuzluklar çözüme kavuşmuş değil. İşte burada her zaman söylenen bir söz ortaya çıkıyor, “Güvenli liman arayışı” ALTIN için güvenli liman derler evet bir nebze olsun doğrudur, piyasalar belirsizlik ortamına girdiği zaman ALTIN her zaman değer kazanmıştır. Yatırımcılar Eğer ALTIN’ı güvenli bir liman olarak düşünmeye başlamışsa ortada büyük bir sorun vardır yada başlamak üzeredir. ALTIN ‘ daki bu yükseliş ’in nereye kadar devam edeceği tamamen ABD verilerine bağlıdır.

ABD‘ ne durumda?

FED Başkanı, Yunanistan ve Çin gelişmeleri bizi etkilemedi gibi sözler ile ortalığı yumuşatacağını düşünüyor.ABD’nin Yunanistan krizinin çözülemeyeceğini anladığı için kreditörler üzerinde baskı kurduğu ve yardım konusunda ısrarcı olduğunu Yunanistan Başbakan yardımcısı Yannis Dragasakis söylüyor, Yunanistan krizi ABD’nin ekonomik hedeflerinin belli bir süre duraksamasına sebep olmuştur. Tam Yunanistan krizi çözülmek üzereyken Çin parasını %2 oranında devalüe ederek ihracat konusunda yeni bir strateji geliştirmiş ve ABD’nin hoşuna gitmeyen bir karar almıştır. Devalüasyon kararı IMF tarafından olumlu karşılanmış ve döviz sepeti içerisine Çin Yuan’ ın ilave edilmesi tekrar gündeme gelmiştir. ABD ‘ nin Çin ile her ne kadar ekonomik yönden problemleri olsa da bu iki ülke ticaret açısından birbirlerine bağımlıdır, en son görüşmelerde iki taraf arasındaki ticaret dengesinin belirli bir düzen içerisinde ilerlemesi ve ülke çıkarları için ABD ile ÇİN anlaşmaya varmıştı.

Sonuç olarak;

ABD ekonomi verilerinin sağlıksız ve beklentilerin altında gelmesi, en önemlisi Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik oranı Mayıs/2015 tarihinden beri olumsuz sinyaller vermesi ayrıca Faiz artırımı beklentisinin azalmaya başlaması dolar üzerinde olumsuz etki yaparken dolar karşısındaki emtia ve para birimlerinde artış göstermiştir. ALTIN kısa vadede belki yatırımcısına kazanç sağlayabilir ancak bunun uzun soluklu olabilmesi için ABD verilerinin yakından takip edilmesi gerekir Teknik Analiz Yazımın başında S&P500 ve 10 Yıllık Tahvil Faiz Oranı ‘ konusuna değinmiştim. ALTIN grafiğini de ekleyip bir inceleme yapalım. Fibonacci %236 seviyesinin, 1150 olduğu görülüyor ve 236 günlük hareketli ortalamanın üzerinde hareket ediyor. Pivot noktası 1150’dir. Daha önceki yazımda da bahsetmiştim en son direnç noktası 1150 idi. Buna göre; Direnç:(3) 1190  Direnç:(2) Yatay olarak (mavi) Bar hareketine göre  Direnç:(1)1168 Pivot: 1150 Destek:(3) 1137 Destek:(2) 1125  Destek:(1) 1090

Altın
Altın
ABD 10-Yıllık Tahvil
Altın
S&P500
Altın

Yorumunuz