simgesi Al, atom sayısı 13, atom ağırlığı 26,981 olan, Alüminyum  660 santigrat derecede ergiyen, beyaz ve gümüş  parlaklığında, her alanda özellikle de mutfak eşyası yapımında kullanılan hafif bir element dir.

Tarihçesini incelediğimizde ; Eski Yunanlar ve Romalılar, alüm tuzlarını, boyaların renklerini sabitleştirmek ve kan durdurucu olarak kullanmışlardır. Alum günümüz tıbbında hala kan durdurucu ve damar büzücü olarak kullanılmaktadır.

Sanayi alanında demirden sonra en önemli maddeler arasında yer alır. Doğada element halinde değil, bileşik halinde bulunur. Ay ve Dünyanın yüzeyinde bol miktarlarda bulunmaktadır. Bu bileşikler yer kabuğunun yaklaşık olarak %8 kadarını kaplamaktadır.

çok çeşitli mineralleri olmasına karşılık, dünya üretiminin hemen hemen tamamı boksit minerallerinden sağlanır. başka doğal kimyasal elementlerle karıştırılınca safir ve yakuta dönüşür. Aynı oksit, toz haline getirilirse zımpara olur; bu da yüzeyleri aşındırarak düzlemeye yarar.

Örnek olarak çelik düşük sıcaklıklarda ani darbelere karşı mukavemeti azalır , Ancak Alüminyum elastik bir malzemedir. Bu sebep ile  darbelere karşı dayanıklıdır. Dayanıklılığı düşük sıcaklıklarda azalmaz.

Alüminyum profil nedir ?

alüminyum’un biyet haline getirildikten sonra ekstrüzyondan istenilen kalıp ile boy halinde çekilmiş halidir ,

Alüminyum profil eloksal nedir ?

Alüminyum profilin ortam şartlarında korozyona uğramaması için bir bakıma havayla temas edebilecek mikro düzeydeki deliklerinin kapatılması böylece  profilin korozyona yani paslanmaya karşı dayanıklı hale getirilmesidir.

Alüminyum doğrama nedir ?

6 metreye kadar uzunlukta farklı alüminyum profillerin kesilmesi , işlenmesi ve bu ürünlerin pencere, kapı , cam balkon olarak yapılması işlemidir. Doğrama ısı yalıtımlı ve ısı yalıtımsız olarak farklı şekillerde üretilebilmektedir.

Dünyada çok kullanılan bu elementin emtia lar içerisindeki fiyat değişimlerini ve diğer ekonomik faktörler karşısında nasıl bir yol izlediğini analiz edebilirmiyiz ?

Yorumunuz