Amerikan Buğdayı ZWN5

Ersoy Toptaş
Ekonomist / Bankaların farklı bölümlerinde, Sigorta şirketinde, bir şirketin Finans bölümünde çalıştı.

Amerikan Buğdayı fiyatları düşmeye başladı. Dünya Buğday ticareti son 10 yılda %40 oranında artış gösterdi. Nüfus ve kentleşme ile birlikte tüketicilerin tercihlerinde de değişmeler başladı.

Üstüne birde Küresel rekabetteki başarısızlık eklenince Amerikan Buğday fiyatları düşmeye başladı.

Amerika Birleşik Devletleri, başta Avrupa Birliği, Rusya ve Ukrayna olmak üzere küresel pazarda rekabet edemedi. Ayrıca bu ülkeler ABD‘ye göre lojistik anlamda da avantajları olup Orta Doğu ve Afrika (Kuzey ve Sahra-altı) bölgesine kadar ulaşabilmektedirler.

Her zaman olduğu gibi güçlü dolar buğday üzerinde negatif etki yarattı. Buğday fiyatları güçlü dolar nedeniyle pahalı olmaya başladı.

Avrupa Birliği’nin Rusya ve Ukrayna ile olan ticaretini durdurmasına rağmen Amerika Birleşik Devletleri‘ nin buğday ihracatında gözle görülür bir artış olmadı.

Rus hükümetinin Mayıs 2015’te buğday ihracat vergilerini kaldırmasının yanı sıra, üretime kıyasla ülkedeki buğday tüketimi oldukça kısıtlı olan ve buğday konusunda söz sahibi Arjantin de işin içine girince Amerikan Buğdayı fiyatı gerilemeye başladı.

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı verilerine göre 2013 yılında 10.453 milyon dolar olan ihracat toplamı 2015 yılının Nisan ayında 2.012 milyon dolar civarlarında gözükmektedir.

Tarım Bakanlığı Verileri
Tarım Bakanlığı Verileri

Aşağıdaki tabloda dünya buğday üretimi görülmektedir. Arjantin, Ukrayna, Rusya ve Avrupa Birliği, Amerikan Buğdayının en büyük rakip ülkeleridir.

Kısaca özetlemek gerekirse Amerikan Buğday fiyatlarının yükselmesi için küresel anlamda bir arz eksikliği ya da olağan üstü bir durum olması gerekmektedir diye düşünüyorum.

 Amerikan Buğdayı
Tarım Bakanlıgı Verileri

Amerikan Buğdayının 07 Haziran 2015 Tarihli orta-uzun vadeli grafiğini incelediğimizde, ABD Tarım dışı istihdam raporunun açıklanmasından 2-3 gün sonra düşüş kanalının üst noktası olan 532 seviyesini test edip sert bir hareketle grafikte de görüldüğü üzere 490 seviyesine yani kanalın alt desteğine kadar indi.

Şimdi ne olacak sorusuna yanıt bulabilmemiz için 490 seviyesini dikkatle takip etmemiz gerekir. Eğer 490 seviyesi üzerinde günlük art arda kapanışlar yapmayı başarırsa 520 seviyelerine gelebilir, Eğer 490 seviyesinde tutunmayı başaramaz ise 463 seviyesini hedefleyebilir.

 Amerikan Buğday fiyatları düşmeye başladı
Analiz Grafiği

Yorumunuz