BOJ Faiz indirimi

Ersoy Toptaş
Ekonomist / Bankaların farklı bölümlerinde, Sigorta şirketinde, bir şirketin Finans bölümünde çalıştı.

Bazı önemli ülke verileri bir takım olası ani hareketlerin habercisi olabiliyor örnek Boj Faiz İndirimi.

En yakın örnek 22 Ocak tarihinde ve 27 Ocak tarihinde açıklanan ABD verileri ilgimi çekmişti bunun ile ilgili, bir önceki Fomc Açıklamasına Doğru adlı makalede  konuya dikkat çekmek istedim nedeni Haziran 2015 tarihinden bu yana aynı ay içerisinde “ BEKLENTİ ÜSTÜ “ gelmeyen veri  ne ilginçtir ki Ocak ayında ikisi birden  “BEKTENTİ ÜSTÜ “ gelmişti.

Bu iki veri daha öncede dikkatimi çekmişti ve 2015 yılı içerisindeki veri akışını incelediğimde normal şartlar altında DOLAR ENDEKSİ ‘ nin yukarı yönlü hareketinin başlangıç evresi gibi gözüküyordu.

Ancak piyasalar bu iki önemli veriyi göz ardı edip pek üzerinde durmadılar demekki başka bir beklenti vardı. Bu beklentiyi yani DOLAR ENDEKSİ ‘ nin bir şekilde yukarı yönlü hareketini destekleyecek başka bir olay/olgu vardı bu verilerin fiyatlanmadan pas geçilmesinin mutlaka bir nedeni olmalıydı.

Çünkü bu sırada DOLAR ENDEKSİ %764 Seviyesinden aldığı desteğe doğru kararlı bir şekilde aşağı yönlü olarak ilerliyordu, 764 Desteğinin aşağısına inmesinin olası sakıncaları hakkında bir fikrim vardı 764 desteğinin aşağısında oluşacak hareketler diğer varlıklar da önü alınamaz hareketlere sebep olabilirdi.

Yani 764 desteği çok önemliydi DOLAR ENDEKSİ bu seviyesinin altındaki hareketlere hazır değil gibi görünüyordu.

ZamanEkonomik Veri/OlayAçıklananBeklentiÖnceki
22 Ocak 2016ABD- Mevcut Ev Satışları5,46M 5,20M4,76M
27 Ocak 2016ABD- Yeni Konut Satışları5,44K   500K  491K

Boj Faiz İndirimi

Bu iki önemli verinin neden ignore edildiği belli olmuştu , Endeks hem bu iki veriyi ve ardından BOJ faiz indirimini olumlu olarak algılasaydı DOLAR ENDEKSİ 89 Direnci üstüne çıkabilir ve bir daha aşağıya çekmesi zor olurdu. Açıklanan veriler göz ardı edilerek BOJ Faiz indirimine kadar Endeks aşağı yönlü hareket etti faiz indirimi ile birlikte ENDEKS tekrar 89 direncine doğru yöneldi.

Aşağıdaki Grafikte DOLAR ENDEKSİ , DOLAR RENMİMBİ( USDCNY) , EURODOLAR Çiftleri incelendiğinde hepsinin genellikle 89 Günlük ortalama DİRENÇ ve DESTEĞİ ile hareket ettiği görülüyor. Japonya BOJ Faiz indirimi USDCNY ‘ nin 89 seviye altına indiği gün yapması çok manidardır.

Nedeni de ;
• Eğer Boj Faiz indirimi USDCNY 89 günlük ortlama üstünde iken yapsaydı DOLAR ENDEKS deki yukarı yönlü hareketin süresi ve fiyatlaması daha yukarısı olabilirdi
USDCNY 89 günlük ortalama altına inmeden bu destek üstünde hareket ederken, Japonya tarafından yapılan faiz indirimi sonrasında yukarı yönlü çıkışlarını sürdürebilirdi. 89 Günlük ortalama altında yapılan BOJ Faiz indirimi USDCNY ‘ de yukarı yönlü bir hareket yapsada  89 Günlük direnç ile değerlenmesi engellenmiş oldu.

ÇİN YILBAŞI TATİLİ  08 Şubatta başlıyor , tatil sırasında veya sonunda piyasalardaki belirsizliği bir nebze olsun denegelemek açısından belki  AB ve FED tarafında konuşmalar ve açıklamalar sıklaşabilir

Aşağıda 2 adet grafik bulunmaktadır  27 Ocak 2016 ve 31 Ocak 2016

Boj Faiz İndirimi
EURUSD-DXY-USDCNY – 27 OCAK 2016
Boj Faiz İndirimi
EURUSD-Dolar Endeksi-USDCNY – 31 OCAK 2016

Enflasyon isteyen ülkeler

Faiz indirimi , Devalüasyon gibi unsurları kullanarak toparlanmaya çalışırken ABD den faiz artırması istenmesinin sebebi ne olabilir ? Halbuki FED de enflasyon istiyor. Faiz artışı yapmak enflasyonu daha da düşürür. Ortada bir problem var neden herkes FED ‘ e faiz baskısı yapıyor ama daha sonra faiz tahminleri yavaş yavaş azalıyor ? Dolar Endeksi Faiz artışı yaptığı 16 Aralık 2015 den bu tarafa sıkıştı ne aşağıya ne yukarı gidebiliyor.

Uygun olmayan zamanda bir faiz artışı daha yapılırsa DOLAR istenmeyen yönlere kayabilir. Bu yüzden kademeli olarak ve şartlar uygun olduğu anda faiz artışı yapılacak şeklinde ifadeler kullanılıyor.

FED Faiz artışı ile birlikte diğer ülkelerin alacağı kararların da DOLAR ENDEKSİ üzerindeki etkilerinden çekinerek beklenti üzerinde değerlenebilecek olan DOLAR ‘ın ABD ekonomisine olumsuz yönde etkisi olabileceğini biliyor. Bu nedenle diğer ülkelerin hamlelerini görmeden harekete geçemiyorlar.

Yorumunuz