ÇİN’ Önümüzdeki Dönemde Tekrar Devalüasyon Kararı Alabilir Nasıl mı? FED ’in Faiz artırım kararını geciktirmesi ÇİN tarafında olumsuzluklar yaratıyor. ÇİN ‘ in parasının değerli olması ihracatını olumsuz yönde etkilediği için Yuan’ın değerini düşürdüğü biliyoruz. Şimdi Çin’in nasıl bir strateji geliştirdiğini inceleyelim.

Ağustos 2015’de Devalüasyon kararı aldığı zaman Teknik Analiz Grafiğinde YUAN hangi konumdaydı şimdi hangi konumda bunu incelememiz gerekiyor. ÇİN Hükümeti’ nin ABD ile nasıl bir satranç oyunu oynadığını göreceğiz şimdi hamle sırası FED’ de, ancak faiz kararı alırsa köşeye sıkışabilir. almaz ise ÇİN önümüzdeki dönemde tekrar bir devalüasyon kararı alabilir bu kararın ardından FED faiz artırımı yapsa bile dünyada esecek olan negatif ekonomi fırtınasını durdurması çok zor olur.

FED Faiz artırım konusunda acele etmek istemiyor

FED Faiz artırım konusunda acele etmek istemiyor ancak üzerinde bir ÇİN baskısı var. Bu baskıyı nasıl üzerinden atar bu konuda birçok yorum yapılabilir, örnek olarak Avrupa Birliği Çin hükümeti ile ticaretini zayıflatabilir, mal taleplerini azaltabilir, yani gizli bir ambargo uygulanabilir ama bu Rusya ambargosunda pek etkili olmadı.

ABD’ nin Rusya ya uyguladığı ambargo kısa dönem için işe yaradı gibi gözükse de uzun dönemde Rusya ve Çin birlikteliği ABD’ ni endişelendiriyor bunun bir nedeni de Çin ve Rusya’ nın ticarette USD yerine YUAN/RUBLE konusunda anlaştıkları ve USD’yi devreden çıkartmaya çalışmaları, sadece Rusya ve Çin değil Japonya ile Çin’in dolar haricindeki para birimleri ile ticaret yapması ABD’nin hiç hoşuna gitmiyor.

Çin artık batının kuralları ile değil kendi koyduğu kurallar ile dünya ticaretini yönetmek istiyor.

BRICS Daha sonra Güney Afrika ülkesinin katılımı ile adı BRICS olarak anılan ülkeler sırf FED politikaları yüzünden ortaya çıkmıştır ve kendi finans sitemlerini oluşturmuşlardır. Dünya Bankası ve IMF’nin sadece ve sadece ABD ile Avrupa Birliği ülkelerinin çıkarlarını savunduğunu düşünen BRICS ülkeleri Temmuz/2015 de açtığı BRICS kalkınma bankası(NBD) üyeler arasında işbirliği ve ticareti daha sağlam hale getirecek aynı zamanda dünya bankası ve IMF ‘in yaptığı gibi gelişmekte olan ülkelere kredi desteğinde bulunacak.

Ekonomik Takvimde FED ‘ in verilerini dikkatle takip eden yatırımcıların BRICS ülkelerinin verilerini de göz ardı etmemesi gerekiyor. Brıcs: Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve en son Güney Afrika ‘ülkesinin katılması ile adı BRICS olarak anılan 5’li Çin teknik olarak tekrar devalüasyon’a gidebilir Grafiği incelediğimizde 2007 yılından bu tarafa  %236 Fibonacci kanalında ilerleyen USDCNY paritesi görüleceği üzere 2010 yılında kanalın base (Orta kısmı) hattına bir yükseliş yapıyor ancak dirençle karşılaşıp tekrar aşağıya iniyor.

2014 yılının başında 21 aylık ortalama fiyat seviyesi ile(Yeşil Minör Kanal)  yükseliş başlayarak Fibonacci %236 ‘seviyesinin orta kısmı direnç seviyesini kırıp üstüne yükseliyor ve orada kalmak istiyor yani kanalın üst kısmında devam etmek istiyor ancak FED faiz artırma kararını geciktirdikçe ÇİN parası değerlenecek ve orta kısmının üstünde kalmak zorlaşacaktı ne yapmalıydı? Parasını devalüe ederek yani değerini düşürerek %236 kanal seviyesinin en üst kısmına kadar çıkıp FED ‘ e faiz artırımı yapmayarak paramın değerlenmesine sebep oluyorsunuz ve ihracatımı engelliyorsunuz bende paramın değerini düşürürüm dedi ve düşürdü.

Ancak USDCNY paritesi ’nin bu şekilde kalması mümkün olamaz

çünkü ticaret yaptıkça Çin parası YUAN tekrar değerlenecek. ÇİN hükümetinin Ana Hedefi %382 yani %236 ‘lık kanaldan çıkmak istiyorlar kanal dışına çıkmak için bunun doğal yollardan olması gerekir o zaman parite daha sağlıklı ilerler ve daha kalıcı olur devalüasyon yaparak yapay hareketler ile paritede kalıcılık sağlanamaz bu sebep ile devalüasyon sonucu %236 kanalın en üst seviyesini aşmayacak şekilde ayarladılar FED faiz artırımı yaparsa doğal olarak USDCNY paritesi yükselecek ÇİN parası YUAN’ ın değeri düşerek %382 hedefine doğru ilerleyecektir.

Eğer FED faiz artırımı yapmaz ve USDCNY paritesi kanalın orta kısmından aşağıya doğru düşme gibi bir durum ile karşılaşırsa ÇİN tekrar devalüasyona gidebilir ki buda dünya ekonomileri için gerçekten zor bir süreç demektir. USDCNY TEKNİK ANALİZ CANLI GRAFİK

Yorumunuz