RUSYA Ekonomisinde olağanüstü sarsıntılar meydana gelmesi mümkün değil

makro görünüm
makro görünüm

FED’ in bu aşamada faiz artışına gitmesi uygun değil

Faiz artışını bu yılın başında 2015 Ocak ayında yapmalıydı. Yapılacak faiz artışı beklentinin aşağısında kalan bir tepki görebilir, hatta ters bile tepebilir.

Faiz artışı ÇİN devalüasyonundan önce olmalıydı, FED’ in Yapacağı faiz artışı ÇİN tarafına yarayacaktır yani faiz artışı ile FED kendi ipini çeker. Çin’ in ABD’yi zor durumda bırakmak için devalüasyon’ a gittiğini düşünmüyorum çünkü en güçlü ticareti Avrupa Birliği ve ABD ile yapmaktadır, bu devletler ile yapacağı ticaretin sekteye uğramasını istemez ancak başka ekonomik ve siyasi planları varsa yapabilir.

ABD güçlü dolar ile ne yapacağını bilemez ekonominin gidişatına göre karar alır durumdayken, ÇİN’ in sanki gövde gösteri yapıyormuş gibi RUSYA ile bugünlerde önemli anlaşmalar yapması ve ayrıca Tiananmen Meydanı’nda 3 Eylül 2015 tarihinde yapılacak resmi törende ilk defa RUS ve ÇİN askerlerinin birlikte geçit töreni yapması ekonomik iş birliğinin de ötesinde siyasi birlikteliğin çok açık sinyalleri, daha öncede Çin askerleri Mayıs ayında Moskova’ da birlikte geçit töreni yapmışlardı, yani uzaktan göründüğü gibi Çin devalüasyonu kararı sonrasında RUSYA’ nın ekonomisinde olağanüstü sarsıntılar meydana gelmesi mümkün değil.

Büyük resmi görmemiz gerekiyor

RUSYA ‘ nın batı tarafından dışlandığı, ticari ilişkilerin bitme noktasında olduğu ve batı tarafından yalnız bırakılmak istendiği bir dönemde dünyanın en güçlü ekonomisi ÇİN ile iyi ilişkiler içinde olması Rusya’ nın kısa dönemde tekrar güçleneceğini gösteriyor 2016 yılı RUSYA ve ÇİN yılı olacağı şimdiden belli.

2015 Ekonomik takvimini incelediğimizde ABD verilerinin bir önceki yıla göre daha yavaş ve sağlıksız ilerlediği görülüyor bunun nedeni Tabiki ÇİN faktörü bu faktörü ya önemsemediler yada bir yerlerde hata yaptılar. En büyük hataları yatırımcıları ve gelişmekte olan devletleri faiz artım konusunda oyalamaları oldu.

Rusya ‘ dünyanın üçüncü büyük Altın üreticisi

Çin neredeyse Rusya’ nın iki katı altın üretiyor ve birlikte  “ipek yolu Altın Projesi” ni hayata geçirdiler bu anlaşma ile ALTIN artık bazı ülkelerin tekelinden çıkmak üzere.

Projeye dahil olan devletlerin para birimleri Altın ile desteklenerek kur savaşlarından etkilenmeyecek yani DOLAR ENDEKSİ veya DOLAR daki artışlar, azalışlar bu ülkeleri fazla etkilemeyecek.

Sonuç olarak;

Dünya yeni bir ekonomik yapılanmaya doğru gidiyor, düzen aynı düzen olacak ama yöneticiler farklı olacak, bu durumdan gelişmekte olan ülkeler doğal olarak etkilenecek, belki bazı birlikler dağılacak veya küçülecek, ilerideki dönemde Avrupa Birliği ‘ne benzer bir yapılanmanın Çin ve Rusya tarafında oluşturulabileceğini ve gelişmekte olan ülkelere tarafını seç diyeceklerini düşünmemek elde değil.

Teknik olarak inceleyelim ;

03 Eylül 2015 Perşembe Tarihi Günlük Grafikler ‘de 236 günlük hareket ortalamalarını incelediğimizde aşağıdaki gibi sonuçlar çıkıyor. Cuma günü ABD Tarım Dışı İstihdam ile İşsizlik Oranı verileri açıklanacak olup beklenti 200K ve %5.2 dir. beklenti altında gelebilecek veriler DXY ‘ de negatif , beklenti dahilinde veya üstünde gelebilecek veriler Pozitif etki yaratabilir.

  • Fibonacci %236 > 50.65 Brent Petrol
  • Fibonacci %236 > 1142  XAUUSD
  • Fibonacci %236 > 99.27 DXY

Yorumunuz