Dolardaki Yükselişin Nedeni

  Dolar Neden Yükseldi
  Dolar Neden Yükseldi

  Dün USD/TRY kuru gün içinde 5,28’den 5,41’e yükseldi ve gece Asya seansında ise 5,70’e yükseldi. Ancak sadece USD/TRY kuru değil birçok döviz çiftinde benzer sert hareket görüldü.

  Sadece yıl içinde TL’nin kırılganlığını artıran gelişmelerde bir nebze yavaşlama olsa da göstergelerdeki risklerin devam etmesi kırılganlığının da korunmasının en büyük nedeni Enflasyon rakamları olarak görülebilir.

  USD/TRY kuru, yılın ilk işlem gününde global gelişmelere bağlı olarak yükseliş gösterdi, fakat dolar kurundaki yükseliş diğer gelişen ülke kurlarından fazla oldu.

  Dolar Kuru Hareketi

  Dün ise Asya seansındaki hareketlilik, açıklanan olumlu enflasyon verisine karşın sınırlı bir düzeltme sağladı.

  TÜFE’de (2003=100) 2018 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre %0,40 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre %20,30, bir önceki yılın aynı ayına göre %20,30 ve on iki aylık ortalamalara göre %16,33 artış gerçekleşti.

  TCMB’nin enflasyonun yavaşlamasının ardından istikrarsız bir faiz indirimine gitmesi kurda artışı artırabilir. Yüksek faizlerin TL’nin ana desteği olduğunu ve piyasa algısının kırılgan olduğu bir ortamda faiz indirmenin ters etki  yapabileceği muhtemel bir durumdur.

  Dolar Neden Yükseldi

  Genel olarak bakıldığında, Doların yükselmesi Türkiye özelinde bir konu olmadığı, dünya genelinde yılbaşı/yılsonu hareketliliği olarak görülebilir.

  Dolar/TL’de bu yükselişin, uluslararası piyasalarda görülen volatiliteden dolayı riskten kaçış ve Asya’daki hacimsiz işlemlerde algoritmaların tetiklenmesi olarak gösterilebilir.