DOLAR/TL ve Faiz Artışı

DXY 13 Aralık Haftalık Kanal Hareketi
DXY 13 Aralık Haftalık Kanal Hareketi

Fed faiz artışı ile ilgili DOLAR/TL nin şu andaki konumu ve olası hareketlerini tavsiye niteliği taşımadan, çok detaya inmeden incelememi yazmak istedim.

Günlük olarak DOLAR/TL ne durumda;

İlkönce inceleme yapmak için hareketli ortalama seçmem gerekiyor, 89 ve 382 günlük ortalamalar da uygun olmasına rağmen 144 günlük ortalamanın DOLAR/TL için daha belirgin bir yapı içerisinde hareket ettiğini düşünüyorum. Şimdi grafiğin en başına baktığımızda MAVİ 144 hareketli ortalama üzerinde hareketlerin USDTRY ‘yi yukarı yönlü taşıdığını düşünüyorum.

ABD den gelen verilerin beklenti doğrultusunda olması

Ancak 144 günlük üstüne neden çıkmış olabilir şeklinde bir inceleme yaptığımda 13 Ağustos 2015 -14 Ağustos 2015 tarihlerinde Türkiye’nin gündemine Koalisyon görüşmelerinin olumsuzlukla sonuçlandığı anlaşma sağlanamadığı gibi haberler düşmüştü ve ABD den gelen verilerin beklenti doğrultusunda olması ile Siyah Minör Kanalı da güçlü bir şekilde kırarak yükselişlerine devam ettiğini görülüyor.

Tek tek olayları yazmak istemiyorum ancak görüldüğü üzere sadece teknik analiz yaparak bazı şeyleri göremeyebiliriz Temel analiz yardımı ile neden? Ne zaman? Nasıl? Gibi sorular ile teknik analizi daha kolaylaştırmış oluruz.

ABD DOLARI

Grafiğin en son hareketine baktığımız zaman MAVİ 144 ortalama ya çok yakın seyrini sürdürdüğünü ve direnç olarak karşımıza çıktığını görüyoruz. Ancak yazımın başında bir önceki çıkışını 144 üzerine taşımasının nedeni belirtmiştim DOLAR/TL nin yukarı yönlü hareket etmesi için yeni bir hikâye lazım şu anda Kırmızı Renkli Majör(Ana) Kanalın Alt kısmında, Siyah renkli Minör kanalın üst kısmında hareket etmektedir. Yani USDTRY bu şekilde hareket eder 144 günlük ortalama altında kalmaya devam ederse aşağı yönlü baskı devam edebilir, Yukarı yönlü bir TREND bekleyenlerin 144 seviyesi üzerindeki hareketler ile ekonomik haber ve verileri yakından izlemesi faydalı olur.

Günlük olarak:

144HO Direnç>> 2,99200

21HO Desteği >> 2,94000

34HO Desteği >>2,91400

89HO Desteği>> 2,89200

Haftalık olarak DOLAR/TL ne durumda;

Aşağıdaki grafiğe baktığımda ilk gözüme çarpan USDTRY nin haftalık olarak kanalın Alt bölümünde hareket etmesi ve yükselişlerin 89 ortalama ile sınırlı kalması ve ayrıca MAVİ 144 ortalamanın üstünde hareket etmesi. Grafiğin en başına bakıldığında MAVİ 144 hareketli ortalamanın üstüne 1 Aralık 2014 tarihinde çıkışının yaptıktan sonra bu ortalama üzerinde kalma isteğini günümüze kadar sürdüğü görülüyor. Haftalık olarak 2,87050 ‘ nin güçlü bir destek olduğu bu desteğin kırılması halinde yeni bir aşağı yönlü baskı kanalı oluşabileceği bu destek üzerinde kalması halinde yukarı yönlü hareketlerini 89 Günlük ortalama üstüne taşımak isteyebileceği muhtemel görünüyor.

Haftalık olarak:

144HO Direnç >> 2.87 Desteği

89HO Direnç >> 3.00 Direnci

Faiz artışı olursa DOLAR/TL  ne olur ?;

Yukarıdaki seviyeler teknik olarak normal şartlar altındaki olasılıklar ancak Çarşamba günü FED ‘ in faiz kararı ile ilgili açıklaması var. Çoğu incelediğim ABD hisseleri ve emtialar hepsi sınırda hareket ediyor ve açıklama öncesi-sırasında-sonrası volatilite oluşabileceğinden dolayı finansal varlıklar o esnada karışık yönlü hareket edebilir yani destek ve dirençler arası gidip gelebilir bu sebeple dikkatli olmakta fayda var.

Yorumunuz