Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ege Genç İş İnsanları Derneği’nin (EGİAD) toplantısına katılarak Türkiye ve Dünya ekonomisi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Hisarcıklıoğlu, girişimcilik vurgusu yaptığı konuşmasında ”Herkes huzur içinde olmak istiyorsa, girişimci sayısını artırmak ve insanlara iş bulmak zorundayız” ifadesini kullandı.​

Hisarcıklıoğlu İzmir Hilton Otel’de düzenlenen toplantıda girişimcilik temalı bir sunum gerçekleştirdi. Türkiye ve Dünya ekonomisindeki fırsatlar üzerinde duran Hisarcıklıoğlu, genç insanları girişimci olmaya özendirmenin gerekliliği üzerinde durdu.

EGİAD’ın, Başkan Mustafa Aslan liderliğinde, çok önemli faaliyetler gerçekleştirdiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu

“Özellikle de EGİAD Think Tank projeniz dikkat çekici. Dünyadaki tüm büyük kurumlarda bunun örneği var. Biz de TOBB olarak yaklaşık 15 sene önde TEPAV’ı hayata geçirdik. Böylece hem kurumsal kapasitemizi, hem de proje üretme becerimizi artırdık” dedi.

EGİAD’ı, “Girişimcilik” konusunu gündemine aldığı ve “İzmir’i dünyanın ilk 20 girişimci şehri arasına sokma” vizyonu benimsediği için tebrik eden Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Günümüzde artık, sadece ülkeler değil, şehirler marka haline geliyor ve rekabette öne çıkıyor. İnşallah sizler sayesinde, İzmir’in cazibesi artacak ve dünyada yıldızı parlayacak. Öte yandan sizlerin, Odalarımız ve Borsalarımızda da faal olmanızı isterim. EGİAD Danışma Kurulu Başkanı Sayın Mahmut Özgener, İzmir Ticaret Odası başkanlığının yanısıra, TOBB yönetim kurulunda ve kendisiyle birlikte çalışıyoruz. Ondan da bu konularda tavsiye ve destek alabilirsiniz.”

Girişimci sayısı artmalı

Japonya’da girişimci oranı nüfusun yüzde 5’i iken, Türkiye’de bu oranın yüzde 2 olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, bu alanda daha gidecek çok yol olduğunu bildirdi. İstihdam sorununun ancak girişimcilik ile çözüleceğini dile getiren TOBB Başkanı, kadın girişimci sayısını 15 yılda yüzde 5’lerden yüzde 9’a çıkardıklarını ancak bunun da yetmediğini, daha da artırmak zorunda olduklarını belirtti.

Girişimciliğin özendirilmesi için TOBB olarak yaptıkları çalışmalardan bahseden Hisarcıklıoğlu, “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır. Eğer bir girişimci yetişmesine katkınız varsa, sizden iyisi yok. Eğer bir insana, ailesine iş ve aş verebiliyorsanız ne mutlu size” dedi.

Yorumunuz