Bireysel Emeklilik Sistemi Emeklilik Fonları ve Planlarının Önemi

Ersoy Toptaş
Ekonomist / Bankaların farklı bölümlerinde, Sigorta şirketinde, bir şirketin Finans bölümünde çalıştı.

Bireysel Emeklilik, emekliliğe yönelik bir tasarruf sistemi olduğundan uzun vadeli yatırım aracıdır.

Bu sebeple aktif olarak çalışılan dönemlerde yapılan tasarruflar uzun vadeli yatırıma yönlendirilirken, tercih edilen emeklilik planları ve fonlarını araştırmak gerekir.

Emeklilik Döneminde aktif çalışma dönemindeki hayat standardını yakalamak için, bireysel emeklilik sistemine dahil olmak uzun vadede iyi bir yatırımdır.

Bireysel emeklilik sistemi sosyal güvenlik sistemine bir alternatif değildir birbirinden bağımsızdırlar karıştırılmamalıdır.

Bireysel Emeklilik Fonları ve Planları konusunu anlamak için sistemin işleyişini iyi bilmek gerekir. Sisteme bilinçli bir şekilde dahil olduğunuz takdirde yapmış olduğunuz tasarrufun uzun vadede getirisi daha iyi olabilir.

Bes Fon Getirileri (bireysel emeklilik fonları getirileri)

Örnek verecek olursak , sisteme dahil olan 2 kişinin birbirinden farklı planlar ve yatırım fonlarına her ay düzenli olarak 20 yıl süre ile aynı tutarda katkı payı yatırdığını düşünelim, 20 yıl sonunda hesapları kontrol edildiğinde aynı tutarda birikim sağlayacaklarını söyleyemeyiz çünkü iki katılımcıda farklı planlar ve fonlar da katkı paylarını değerlendirdiler.

Bireysel Emeklilik Fonları ve Planları Düzenli Olarak Kontrol Edilmelidir.

Birikimin hangi fon veya fonlarda değerlendireceğine risk ve beklenti tercihine göre katılımcı karar veriyor bu sebeple emeklilik şirketlerinin fona getirileri kontrol ve analiz edilerek fon tercihi yapılmalı. Eğer herhangi bir fon tercihinde bulunulmaz ise standart getirisi olan bir fonda değerlenir.

Yazının Devamı İçin : Bireysel emeklilik sisteminde emeklilik planları ve emeklilik fonlarının önemi

Yorumunuz